וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה זה חקר שוק ואיך מבצעים אותו

עמרי פולק

29.12.2013 / 14:23

יזם המעוניין לשווק שירות או מוצר חדש צריך לדעת לגלות מי לקוחותיו הפוטנציאליים. אילו שיטות מחקר קיימות ומאיזה טעויות כדאי להימנע?

חקר שוק אינו דבר שבעלי עסק או יזמים יכולים לזלזל בחשיבותו. מדובר בכלי שיכול לספק מידע בנוגע לביקוש למוצרים הקיימים שלכם או צורך שוק לפיתוחם של מוצרים ושירותים חדשים. חקר שוק הוא הדרך לגלות האם הלקוחות של העסק שלכם מרוצים ממנו ומהשירות/מוצרים שהם מקבלים, בהתאם לכך גם מאפשרים לכם להשתנות ולהתאים את עצמכם בכדי לעמוד בדרישותיהם.

יש המשווים חקר שוק למפת דרכים או אפליקציית ניווט, שבלעדיה אתם נוהגים 'על עיוור' בסבך השטח העסקי. חקר שוק טוב מספק לבעלי עסק את הגביע הקדוש על עולם העסקים - מידע בנוגע לזהות הלקוחות שלהם, איפה הם נמצאים ומתי הם יהיו מוכנים לצרוך את המוצר או השירות שהם מציעים.

לאחר ביצוע של חקר שוק אפשר להשתמש בתוצאות על מנת להפיק תכנית עסקית ושיווקית, כמו גם לבחון את אלו הקיימות. בשל כל אלו חשוב לשאול במהלך חקר השוק את האנשים הנכונים, את השאלות הנכונות, בדרך הנכונה. חקר שוק שבוצע בצורה גרועה הוא כמו הוראות הגעה לא נכונות, סביר להניח שלא תגיעו אל היעד העסקי שלכם בצורה כזאת.

סוגי מחקר שוק

מחקר עיקרי: מטרתו של מחקר מסוג זה היא לנתח את נתוני המכירות והיעילות של שיטות המכירה הנהוגות בעסק, כמו גם להתחשב במתחרים של העסק. כך אפשר לקבל גם מידע על העסק שלכם וגם על המתחרים.

כיצד מבצעים: ראיונות טלפוניים או אישיים, סקרים במייל או באתר העסק, שאלונים במייל או באתר העסק, קבוצות מיקוד המורכבות מלקוחות פוטנציאליים של העסק.

מחקר משני: בניגוד למחקר העיקרי, במהלך מחקר משני מנתחים מידע שכבר פורסם. המטרה היא לזהות מתחרים, לבסס נקודת התייחסות ולזהות את קהל היעד (קבוצת גיל, תושבי אזור ספציפי, בעלי אורח חיים מסוים).

איסוף המידע

הגיע הרגע לשיעור קטן במדעי החברה וההבדל בין מחקר כמותי למחקר איכותני. הראשון, כמתבקש משמו, מתבסס על איסוף נתונים וניתוחם בצורה מתמטית ולרוב דורש כמות גדולה של נשאלים על מנת להפיק סטטיסטיקה ממנה אפשר להסיק מסקנות ראויות.

מחקר איכותני מתבסס על ראיונות ולכן הוא מספק הזדמנות לגלות את הדעה האמיתית של הלקוחות על העסק. מחקר מסוג זה נעשה בקבוצות קטנות יותר ומשמש לאיתור בעיות, כמו גם דרכים לבצע בצורה טובה יותר את המחקר הכמותי.

מאילו טעויות כדאי להימנע?

לבעלי עסקים חדשים יש נטייה, לרוב בגלל מחסור במשאבים או רצון לחסוך בהוצאות, לחזור על אותן שלוש טעויות שמאוחר יותר הם עשויים לשלם עליהן ביוקר.

שימוש במחקר משני בלבד: הסתמכות על עבודתם של אחרים שכבר התפרסמה לא מספקת את התמונה המלאה. זאת יכולה להיות התחלה נהדרת, אבל אחת לא מעודכנת שתגרום לפספוס דברים הרלוונטיים לעסק שלכם.

שימוש במשאבי רשת בלבד: מנועי חיפוש מאפשרים לנו להגיע לאוקיאנוס של מידע, הבעיה היא שהוא חשוף לכולם ולא תמיד מדויק. מה עוד שאין אנו יודעים מי עומד מאחוריו ומה האינטרסים שלו. עדיף לנצל משאבים מקומיים שנמצאים בסביבה, כמו ספריות עירוניות או כאלו של אוניברסיטאות/מכללות.

שימוש רק באנשים מהסביבה הקרובה: ההבנה שבני משפחה וחברים הם לא הקהל שלך היא משהו שכל בעל עסק חייב להפנים כמה שיותר מהר. הסתמכות עליהם בעת ביצוע סקרים עשויה לספק מידע מוטה או לא מהימן. רק סקר שיבוצע מול הלקוחות האמיתיים של העסק יציג את רצונותיהם וציפיותיהם ממנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully