כלכלנים לאחר הנתונים בארה"ב; "הפד ימשיך בצמצום"

ביום שישי דווח בארה"ב כי המשק האמריקני הוסיף כ-74 אלף מקומות עבודה בלבד בחודש שעבר

קובי ישעיהו
12/01/2014

הפדרל ריזרב ימשיך בתוכניותיו לצמצום רכישות האג"ח וכבר החודש יודיע על הפחתה נוספת של כ-10 מיליארד דולר ברכישות החודשיות, ועד סוף השנה יפסיק לגמרי את הרכישות. כך לפי סקר כלכלנים של סוכנות רוייטרס.

נזכיר כי ביום שישי דווח בארה"ב כי המשק האמריקני הוסיף כ-74 אלף מקומות עבודה בלבד בחודש שעבר, לעומת צפי לתוספת של כ-200 אלף משרות. עם זאת, שיעור האבטלה ירד ל-6.7%.

לאחר פרסום התוצאות אמרו חלק מהכלכלנים והאנליסטים כי מדובר בנתון חריג וחד פעמי, בעיקר על רקע מזג האוויר הקיצוני. "אנחנו חייבים להודות: קיווינו ששוק העבודה פתח דף חדש. הדוח הזה מראה שזה לא קרה", כך אמר ביום שישי ג'סטין וולפרס מאוניברסיטת מישיגן.

דאג היי, סגן ראש הסגל של מנהיג הרוב בבית הנבחרים, אריק קנטור, אמר כי "הירידה בשיעור ההשתתפות בעבודה משמעה שיותר אמריקנים לא מאמינים להבטחה המרכזית של אובמה: תקווה".

אלן רוסקין מדויטשה בנק אמר כי "הנתונים יגרמו גם לקובעי המדיניות וגם לשוק לעצור ולהרהר", ודייויד אדר מ-CRT קפיטל מציין כי "אמנם שיעור האבטלה של 6.5% הוא המפתח להעלאת הריבית, אך ייתכן שמכיוון שהירידה באבטלה היא בשל השתתפות נמוכה בעבודה, הפד יכריז על יעד נמוך יותר".

מתוך הכלכלנים שהשתתפו בסקר של רוייטרס, 22 אמרו שהרכישות יסתיימו בחודש דצמבר השנה, 4 חושבים שבנובמבר, 13 באוקטובר ו-5 אמרו שזה יקרה מתישהו במהלך הרבעון הרביעי. רק כלכלן אחד מעריך שהרכישות יסתיימו בתחילת 2015.

  • הפדרל ריזרב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully