שוויון בנטל? האישה עדיין נושאת בעול המשפחה

הנשים עדיין נתפסות כאחראיות לגידול המשפחה והדבר פוגע בהן בשוק העבודה - 54% מדווחות על פגיעה בקריירה. איך פותרים את הבעייה והאם זה פוגע גם בגברים?

05/03/2014

בשנת 2014 עדין רוב הילדים בישראל מבלים את שעות אחר הצהרים שלהם בחברת אמא שאוספת מהגן, מסיעה לחוגים, מארגנת בילוי עם חברים אחר הצהרים ואחראית לכל תעסוקת אחר הצהרים. לקראת יום האישה הבינלאומי ערך אתר יד2 דרושים סקר בקרב אוכלוסיה מעורבת של נשים וגברים לבדיקת חלוקת הנטל בין נשים וגברים בטיפול בילדים.

בהתחשב בעובדה כי בשנת 2014, בה עומדות בראש חברות ענק בעולם נשים ואפילו בראש הכלכלה הישראלית עומדות נשים מצליחניות, נושא מעמד האישה בשוק העבודה מראה על בעיתיות נמשכת בתפיסת הנשים בשוק העבודה. נשים אינטיליגנטיות, מוצלחות וכישרוניות עדין נושאות בתוך הזוגיות בנטל גידול הילדים בצורה גבוהה בהרבה מאשר מבני הזוג ללא כל קשר בתחום התעסוקה.

73% אחוז מהנשים דיווחי כי כאשר ילד חולה נשאר בבית הן אלה שנשארות איתו ואילו האב נשאר בעדיפות ראשונה עם ילד בבית רק ב-23% מהמקרים. על השאלה מי מגיע ראשון הביתה לילדים ענו הנסקרים כי ב-68% מהמשפחות האם היא זו המגיעה ראשונה אל הילדים.

"הורים בשוק העבודה, אימהות או אבות, סובלים מאותה בעיה בדיוק - העדר תפיסת האב כחלק מהמשפחה. כל עוד אבא לא ייתפס כחלק מהמשפחה בכל מאת האחוזים, ימשיכו המעסיקים לתפוס את האישה כאחראית בלעדית על משפחתה וככזו - כמעוכבת קידום", אומר עמרי אימבר חלפין בעל הבלוג "אב השעה". "ברור לחלוטין שעבור האב הישראלי, המשמעות של אמירה זו היא חיים של שעות עבודה מטורפות כמעט בעל כורחו, ולו רק בכדי לשמור על משרתו ועל רמת שכר המסוגלת להחזיק משפחה בישראל של 2014".

עמרי אימבר חלפין רואה את הנקודה בה האימהות אחראיות בעיני המעסיקים למצב המשפחתי ובתור כך זוכות בפריבילגיה לצאת הביתה בשעות מוקדמות יותר, אך הסקר מראה כי נשים רואות בכך פגיעה קשה במעמדן בשוק העבודה. 54% מהנשים בסקר מדווחות כי הן מופלות לרעה באפשרויות הקידום שלהן בשל היותן אימהות.

רינת בוגין מנכ"ל יד2 דרושים מתארת קונספט חדש החודר לשוק העבודה ונקרא "יום אבא" "משמעותו יום אבא היא שהאב הוא זה האחראי לילדים אחר הצהרים ועליו להגיע לאסוף אותם מהגן או מכל מסגרת בה הם נמצאים. המודעות ליום אבא נובעת מההכרח של אבות גרושים לעמוד בהסכמי הגירושים, דבר שהוביל לעליה בביקוש של אבות לצאת פעם בשבוע בשעה מוקדמת. עדין מדובר בתופעה חדשה הצוברת תאוצה בשנים האחרונות. ועם זאת אנו רואים כי מעסיקים מקבלים את התופעה בהבנה". יתכן כי בעוד 10 שנים לא נבין על מה המהומה ונראה חלוקה שיוויונית בה אב ואם מתחלקים בהם בצורה שווב באחריות על הילדים. עד אז, "יום אבא" הוא התחלה טובה.

אלפי משרות מכל התחומים מחכות לכם ביד2 דרושים, היכנסו עכשיו

  • נשים
  • שוק העבודה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully