נעילה שלילית בבורסה; עזריאלי ירדה 3.1%

בימים שני ושלישי לא יתקיים מסחר בבורסה. טבע נסחרה במגמה שלילית; כלל ביוטכנולוגיה המשיכה לעמוד במוקד על רקע ביטול מכירת גמידה סל

משה גולן
04/05/2014
גלובס

המסחר בבורסה בת"א נחתם היום (א') בירידות שערים, בעקבות המגמה השלילית ששלטה במסחר בסוף השבוע בחו"ל, כאשר המתיחות באוקראינה ונתוני התעסוקה בארה"ב הכבידו מעט על מדדי המניות ביום שישי. מדד המעו"ף השיל מערכו כ-0.4% בהובלת קבוצת דלק ועזריאלי, שירדו בחדות. מדד ת"א 100 ירד בכ-0.5%. בימים שני ושלישי לא יתקיים מסחר בבורסה לרגל יום הזיכרון ויום העצמאות. מחזור המסחר הסתכם בכ-488 מיליון שקל.

עוד בוואלה!

לרקוד על שתי חתונות? מהפכת ה-VR בשירות האירועים

בשיתוף כלות אורבניות
נתוני בורסה 4.5.2014(צילום: גלובס)

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, התייחס היום בסקירתו השבועית להחרפה במתיחות באוקראינה. להערכתו, "שוק האג"ח בארה"ב מושפע מהאירועים באוקראינה. חרף נתוני מאקרו טובים בארה"ב. התשואות שם ירדו מתחת לרמה של 2.6%. בינתיים, באופן מוזר, ההשפעה של האירועים על שוק האג"ח האמריקאי (ירידת תשואות חרף נתוני מאקרו טובים) היתה דרמטית הרבה יותר מאשר על שוק המניות, שהצליח לסיים את השבוע בטריטוריה חיובית. התגובה של השווקים למתרחש באוקריאנה עדיין סובלנית אבל היא עשויה להיגמר מהר מאוד. אנחנו מניחים כי במידה שההידרדרות תימשך, ההשפעה על שוקי המניות תהיה קשה יותר".

חברון גם מתייחס לנתוני המאקרו שפורסמו בימים האחרונים ואומר כי "דו"ח התעסוקה בארה"ב לחודש אפריל, שהפתיע לחיוב, בצירוף נתונים הן מהשבוע האחרון והן מהחודש האחרון, לא מותירים הרבה ספקות – הכלכלה האמריקאית מתאוששת. בסך הכל המשקיעים צריכים להיות מרוצים. אומנם הצמיחה האפסית ברבעון הראשון של השנה בארה"ב הפתיעה לרעה, כמו גם הירידה החדה בשיעור כוח העבודה שמעלה ספקות לגבי עוצמת ההתאוששות אבל בסך הכל שאר הנתונים הפתיעו במידה רבה לטובה".

וול סטריט ננעלה בירידות קלות ביום שישי בצל נתוני התעסוקה והמתיחות באוקראינה, שם נהרגו עשרות אנשים לאחר שמפגינים באודסה הציתו בניין שהיה בשליטת פרו-רוסים. נשיא ארה"ב אובמה וקנצלרית גרמניה מרקל כבר קוראים להטיל סנקציות נוספות על רוסיה.

באשר לנתוני התעסוקה בארה"ב, אלה היו מעורבים למדי: בעוד שבחודש אפריך נוצרו 288 אלף משרות חדשות - מעל תחזיות האנליסטים - הבעיה האמיתית היא ירידה נוספת בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה, מה שמראה כי יותר ויותר אמריקאים מרימים ידיים ומפסיקים לחפש עבודה, מה שעלול לפגוע בפוטנציאל הצמיחה של ארה"ב. (לסיפור המלא)

"השורה התחתונה של נתוני התעסוקה די נייטרלית ולדעתי השווקים יותר מודאגים ממה שקורה באוקראינה", אמר בסוף השבוע לסוכנות בלומברג אסטרטג השקעות בבנק וולס פרגו. "המתיחות שם עולה והשווקים מודאגים. זה משהו שנתמודד איתו גם השבוע כי אני לא רואה את הסיפור הזה נגמר כ"כ מהר".

מבין המניות שבלטו בשוק נציין את טבע ( 17,160.00 -0.92% ) שחזרה מוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי של 0.6% לאחר רכבת הרים של ממש במניה בסופ"ש. ביום חמישי היא זינקה ביותר מ-4% לאחר פרסום הדוחות הכספיים ובעיקר בשל הצהרות המנכ"ל ארז ויגודמן על כך שאינו פוסל רכישה גדולה, אך ביום שישי המניה איבד 2.2% מערכה.

מניוות "לוויתן" עמדו במוקד לאחר שפורסם דיווח באוסטרליה לפיו ענקית האנרגיה וודסייד שוקל לנטוש את עסקת לוויתן וחושבת על אפשרות אחרת כגון החזרת הון לבעלי מניותיה או רכישה של חברה אחרת. נציין את רציו ( 50.70 -1.17% ) , דלק קידוחים ( 1,983 -0.85% ) ואבנר ( 350.6 -0.60% ) .

אופקו ( 2,850.00 +1.32% ) עלתה על רקע פער חיובי של 1.4%. מניות עזריאלי ( 11,230.00 -3.11% ) ומליסרון בלטו לשלילה.

מניית כלל ביוטכנולוגיה ( 897.6 +0.85% ) המשיכה לרכז עניין לאחר שנפלה ביום חמישי בשל ביטול העסקה למכירת גמידה סל לנוברטיס. גם כיל ( 3,040.00 -0.36% ) בלטה כשברקע בית ההשקעות מיטב-דש המליץ לקנות את המניה בטענה שחוסר הוודאות יסתיים בקרוב.

חברת הנדל"ן י.ח דמרי דיווחה היום כי חתמה יחד עם שותפה על הסכם למכירת מלוא הזכויות בקרקע בעיר ימים בנתניה בתמורה לכ-136.5 מיליון שקל (חלקה של דמרי 95.5 מיליון שקל). המכירה תניב לי.ח. דמרי רווח לפני מס של כ-69 מיליון שקל. יצוין כי לקרקע זכויות לבניית 121 יחידות דיור והתמורה צפויה להתקבל בתשלומים עד לתאריך ה-29 באוגוסט השנה.

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully