בשנתיים: תשובה מכר מניות דלק US ב-4 מיליארד ש'

קבוצת דלק מכרה 15.5% ממניות דלק US תמורת כמיליארד שקל, ונותרה עם החזקה של 9.8% מחברת הזיקוק בשווי של כ-180 מיליון דולר. מניית הקבוצה נסחרת בשיא כל הזמנים

  • דלק
  • יצחק תשובה
רון שטיינבלט
יצחק תשובה באסדת הקידוח תמר (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה ממשיכה בתהליך מכירת מניותיה בחברת הזיקוק האמריקנית דלק US, אותה הקימה בתחילת העשור הקודם. אתמול (חמישי) דיווחה הקבוצה כי שלשום, לאחר סיום המסחר בוול-סטריט, היא ביצעה הצעת מכר למפיצים אמריקאים ובהם בנק ההשקעות ברקליס, ואלה רכשו 9.2 מיליון מניות של חברת הזיקוק (כ-15.5% מהון החברה) במחיר של 30 דולר למניה (כ-3.5% מתחת למחיר הסגירה).

סך התמורה שתקבל דלק מהמכירה עומד על 276 מיליון דולר (כ-954 מיליון שקל), וכעת, לאחר המהלך, נותרה החברה עם החזקה של 9.8% מהון מניות דלק US. השווי הבורסאי של הנתח הנותר עומד על כ-180 מיליון דולר (כ-625 מיליון שקל בשער החליפין הנוכחי).

לבתי ההשקעות שרכשו את המניות, וצפויים להפיץ אותם למשקיעים אחרים, ניתנה אופציית "גרין שו" לרכוש מהקבוצה בתוך 30 יום עוד 1.38 מיליון מניות (כ-2.3% מההון) באותו המחיר. אם אכן תמומש האופציה, צפויה קבוצת דלק לקבל תמורה נוספת של כ-41 מיליון דולר (כ-145 מיליון שקל), והיא תיוותר עם החזקה של 7.5% בלבד בחברת הזיקוק האמריקנית.

טוב לדעת (מקודם)

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה

קבוצת דלק במחיר שיא

קבוצת דלק, המנוהלת ע"י אסי ברטפלד, החלה במימוש מניות דלק US, בקיץ 2012. בתחילה בוצעו מכירות בהיקף קטן יחסית ובמספר פעימות, עד שבמארס 2013 ביצעה הקבוצה הצעת מכר בה מימשה 19% מהמניות בתמורה ל-1.45 מיליארד שקל. מאז ביצעה הקבוצה מספר מימושים נוספים, האחרון שבהם לפני חודשיים, וכעת, כאמור, היא ביצעה בפעם השנייה הצעת מכר גדולה למניות שבידיה. בסך הכל מאז קיץ 2012 מכרה קבוצת דלק 59% ממניות דלק US, בתמורה מצטברת של כ-3.92 מיליארד שקל.

על רקע המכירה, מניית קבוצת דלק נמצאת כעת במחיר שיא של כ-1,500 שקל למניה, המשקף לקבוצה שווי של כ-17.6 מיליארד שקל.

חברת דלק US , המנוהלת על ידי עוזי ימין, מפעילה היום שני בתי זיקוק: אחד בטיילר טקסס, שאותו רכשה ב-2005, והשני באלדוראדו ארקנסו, שנרכש ב-2011. כושר הזיקוק המשותף שלהם עומד על כ-140 אלף חביות ליום. נוסף על כך, לדלק US פעילות קמעונית הכוללת 370 תחנות תדלוק וחנויות נוחות, וכן פעילות לוגיסטית לשיווק דלקים, המונפקת כשותפות, ונסחרת תחת הסימול DKL.

מימוש המניות על ידי קבוצת דלק מגיע כשבוע לאחר שחברת הזיקוק פרסמה את דוחות הרבעון הראשון לשנת 2014. דלק US סיימה את הרבעון ברווח של 33.7 מיליון דולר, ירידה של 56% בהשוואה לרבעון המקביל, וזאת בעיקר בשל ירידה במרווחי הזיקוק בין התקופות, וכן שיפוץ מתוכנן שנערך בבית הזיקוק באל-דוראדו במהלך התקופה. מה ששיפר את השורה התחתונה ברבעון זה הייתה הכנסה שרשמה החברה כתוצאה מרווחי גידור שביצעה החברה, בהיקף של כ-33 מיליון דולר לפני מס.

דלק US דיווחה על חלוקת דיבידנד לבעלי המניות בהיקף של כ-9 מיליון דולר (15 סנט למניה) בחודש הבא, כך שהרוכשים של מניות דלקUS בהצעת המכר הנוכחית, יזכו לקבלו. עם או בלי קשר להצעת המכר שבה לקח חלק בית ההשקעות ברקליס, לאחר פרסום הדוח הוציא בית ההשקעות המלצת "קנייה" למניה, והעלה את מחיר היעד שלו מ-35 ל-40 דולר למניה.

(צילום: גלובס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully