סוכנות פיץ' אישררה הדירוג של ישראל ב-"A"

סוכנות הדירוג חזרה גם על התחזית החיובית מנובמבר 2013. נקודות חוזקה: מחויבות הממשלה לשמירת מסגרת פיסקאלית יציבה והפחתת הגרעון. במרץ, אישררה S&P את דירוג ישראל ב-"A+"

יוסי ניסן
23/05/2014
"הבעת אמון במשק הישראלי". שר האוצר יאיר לפיד(צילום: טלי מאייר )

סוכנות הדירוג הבינלאומית פיץ' (Fitch) אשררה היום (שישי) את דירוג האשראי של ישראל ברמה של "A", והותירה על כנה את התחזית החיובית אשר הועלתה בנובמבר 2013. האנליסטים ציינו לטובה את מחויבות הממשלה לשמירה על מסגרת פיסקאלית יציבה וכן את הפחתת הגרעון, המיוחסת לצעדים שנקטה הממשלה במטרה לעמוד ביעדים שנקבעו וכן להכנסות הגבוהות בשנים 2013 ו-2014. שר האוצר יאיר לפיד הגיב לכך ואמר: "ההחלטה היא הבעת אמון נוספת במשק הישראלי ובמדיניות הכלכלית שמוביל משרד האוצר".

ההחלטה של פיץ' מצטרפת לזו של סוכנות S&P מחודש מרץ, שאישררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+ עם תחזית יציבה. גם ב-S&P ציינו לטובה את השיפור במסגרת הפיסקלית, הצמיחה הכלכלית יציבה והמשך הורדת יחס חוב-תוצר.

התחזית החיובית מבטאת את השקפת האנליסטים לפיה בטווח הנראה לעין לא קיים גורם אשר עלול להביא לירידה בדירוג המדינה, ומאידך המשך השמירה על המסגרת הפיסקאלית וצמצום הגרעון, המשך הפחתת יחס חוב-תוצר או שיפור במצב הגיאו-פוליטי עשויים להביא להעלאת דירוג של ישראל.

האנליסטים של פיץ' כתבו, כי גובה החוב הממשלתי אשר עמד על 67.4% מהתוצר בסוף 2013 מהווה נקודת חולשה בדירוג האשראי של המדינה, שכן נתון זה גבוה ביחס למדינות ההשוואה של ישראל. עם זאת, חברת הדירוג ציינה לטובה את מגמת הירידה בחוב הממשלתי, מדיניות ניהול החוב וכן את גמישות המימון של הממשלה המתאפשרת הודות לשוק מקומי עמוק ונזיל, גישה לגיוס הון זר בשווקים הבינלאומיים ובאמצעות ארגון הבונדס. כמו כן, ציינה פיץ' את תכנית הערבויות של ממשלת ארה"ב אשר נותנת מענה לצורך לגיוס הון בעתות משבר.

עוד ציינו בפיץ', כי איתנותם של החשבונות החיצוניים של המדינה מהווים חוזקה בדירוג האשראי, כאשר בולטים לטובה העודף במאזן התשלומים שהתחזק הודות להפקת הגז הטבעי והשקעות זרות ישירות בהיקפים גדולים. כמו כן, Fitch מציינת את מעמדה החזק של ישראל כמלווה נטו לעולם הנתמך על ידי יתרות המט"ח הגבוהות בבנק ישראל.

עוד נקודה שעמדה לנגד עיני האנליסטים, היא הצמיחה של המשק שגבוהה ביחס למדינות ההשוואה. הצמיחה בשנת 2013 עמדה על 3.3% מהתוצר, לאחר נתון נמוך יחסית ברבעון השלישי של 2013. עם זאת, האנליסטים מציינים כי בניכוי ההשפעה החיובית של תגליות הגז, הצמיחה הריאלית נמוכה יותר ועומדת על כ-2.6%.

בחברת הדירוג צופים צמיחה ממוצעת של 3.5% בשנים 2014-2015 אשר תיתמך על ידי עלייה צפויה בביקוש הגלובלי בכלל ובפרט בביקוש ליצוא שירותים, אשר מיוחס בעיקרו לסקטור ההיי-טק האיתן. בהקשר זה מצוינת לחיוב גם המדיניות המוניטארית מעודדת הצמיחה של בנק ישראל.

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

הסיכון הגיאו-פוליטי - נקודת חולשה

הסיכון הגיאו-פוליטי עודנו מהווה מגבלה על דירוג האשראי של המדינה, כאשר המתח עם איראן והקונפליקטים האזוריים מצוינים כנקודות חולשה. אף על פי כן, חברת הדירוג אינה צופה עימות צבאי של ישראל עם איראן ומציינת כי השפעתו של הסכסוך בסוריה על המדינה הייתה ועודנה מוגבלת.

מוסדות המדינה ומערכת החינוך מתוארים כחזקים ומפותחים והביאו, לטענת האנליסטים, להתפתחות כלכלה מגוונת ומתקדמת המתאפיינת בתוצר לנפש, מדדי פיתוח אנושי גבוהים וסביבה עסקית המעודדת יזמות.

בנוסף, מציינים האנליסטים את הצעדים האקטיביים שננקטים בכדי להתמודד עם חולשות מבניות במשק, כגון אישור חוק הנועד להגביל את הריכוזיות באחזקות במגזר הפרטי. כמו כן, מציינים את העלייה בשיעור ההשתתפות של גברים מהסקטור החרדי ונשים מהסקטור הערבי בכוח העבודה. האנליסטים מציינים כי יש להמשיך את מגמת השיפור בתחומים הללו.

לדברי החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, "כפי שמצוין בדוח, מדיניות ניהול החוב האחראית והמקצועית אשר מובילה יחידת החוב באגף החשב הכללי, וכן השוק המקומי העמוק והגישה של המדינה לגיוס הון זר בשווקים הגלובליים, מאפשרים גמישות באפיקי המימון השונים ומוכיחים את יעילותם בתרומה לדירוג האשראי הגבוה של מדינת ישראל".

  • פיץ'
  • דירוג אשראי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully