וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לתמוך בדרום - גם בזמן שיגרה

פאינה קירשנבאום

24.8.2014 / 12:55

התגייסות אזרחי ישראל לטובת עסקי הדרום בתקופת הלחימה מחממת את הלב. סגנית השר פאינה קירשנבאום קוראת לא לשכוח את הדרום גם כאשר תחזור השגרה

השבוע שוב זה קרה. ההתרעות על נפילות טילים ביישובי עוטף עזה חזרו למרקעי הטלוויזיה ולשידורי הרדיו. בדומה לרוב האנשים איתם אני מדברת, אני מאמינה שהורדת ההתרעות מסדר היום התקשורתי הייתה מקוממת. חשוב שנשאיר את איום הרקטות על סדר היום של המדינה כולה, גם אם מי שסובל מכך הוא 'רק' אזור גיאוגרפי אחד.

המערכה האזרחית תימשך עוד שנים

הסוגיה הזו- של השמירה הביטחונית על הדרום במודעות הציבורית גם בזמני 'שיגרה', היא אחת הנקודות הכואבות בחברה הישראלית. כפי שהעצירה המוחלטת של ירי הרקטות היא כבר מזמן לא שאלה של ימין ושמאל אלא של כל העם, כך גם צריכה לחלחל לכל העם התפישה שיש לתמוך ביישובי הדרום גם אחרי עצירת הרקטות.

כבר עכשיו ברור שגם אם המערכה הצבאית והמדינית תסתיים בשבועות הקרובים, המערכה האזרחית תמשך עוד שנים. שיקום הנזקים שנגרמו לסוחרים, לחקלאים ולמפעלים בשל המצב ביטחוני ידרשו תקופה ארוכה וסיוע ממשלתי. ומה שמצופה מאתנו- נבחרי הציבור בממשלה ואזרחים במדינה, הוא להמשיך במבצע הסיוע לדרום עד החזרת החיים למסלולם גם כשנדמה לנו שחזרנו 'לשגרה'.

ברמת הממשלה – מתקיימים היום עשרות דיונים בכל פורום ומשרד ממשלתי: תיירות, פנים, כלכלה, חקלאות, חינוך, בריאות, אוצר ועוד כדי להמשיך ולהקל על הדרום. ברמה האזרחית, אני כולי תקווה שגם הציבור בישראל 'יכוון דרומה' ויתרום את זמנו וכספו לטובת תושבי הדרום. יפה עשו רשויות מקומיות, עמותות ואזרחים בודדים שרכשו מוצרים מהדרום בזמן המבצע - אך יש להבין שהתמיכה הזו שנמשכת רק לאורך הפעולה הצבאית היא מבורכת אך צריכה להימשך גם לאחריה.

סיוע כלכלי לדרום ברמת משק הבית לא דורש מאתנו לשנות את אורח חיינו באופן דרמטי. אפשר לנסוע שעה לקניות של יום שישי, אפשר להזמין ריהוט ומוצרים נוספים מחנויות, לצאת לחופשה הבאה בצימר בקיבוץ או מושב בעוטף עזה, או להגיע לפסטיבלים שמתקיימים באשקלון, אשדוד או באר שבע. בהקשר הזה, אזכה את עמותת 'איילים' בפרסום - העמותה מנגישה את הסיוע לדרום באמצעות אוטובוסים מרחבי הארץ למרכזי קניות מידי שישי במיזם בשם 'דרום איתן'. קיימות עוד עשרות יוזמות שנועדו לסייע ל-25 אלף העסקים בטווח ה-40 ק"מ בעזה ויותר ואני מברכת על כל אחת מהן. כל שנדרש מאתנו – הוא להירתם גם כן. חובה להדגיש, כי הירתמות זו איננה תחליף ולא תהווה תחליף למחויבות המדינה כלפי תושבי הדרום ומתן סיוע להם.

אני מאמינה, כי לעשייה אזרחית זו והבעת הסולידריות של כלל אזרחי ישראל עם תושבי הדרום, יש תרומה אדירה לחיזוק החוסן הלאומי – חברתי. חוסן שמקרין בימים אלה מסר ברור גם כלפי חוץ, נגד כל אלה שמבקשים את רעתנו, אנחנו עם חזק ומאוחד. עם שלא שש אלי קרב אלא חפץ חיים. אבל אם נצטרך נלחם וננצח.

הכותבת היא סגנית שר הפנים ומזכ"ל ישראל ביתנו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully