וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם המלחמה לא תוריד את מחירי הדירות

רוני מזרחי

23.9.2014 / 9:30

ניסיון העבר מלמד כי גם מלחמות לא גורמות לשינוי מגמה במחירי הדירות. רוני מזרחי מסביר כי המגמה תמשיך להיות עליית מחירים

הטוקבקיסטים באתרי האינטרנט השונים טוענים כבר תקופה ממושכת כי רק ירי טילים יצליח לפוצץ את בועת הנדל"ן ולהוריד את מחירי הדירות. אך האם המלחמה באמת פגעה בשוק הנדל"ן או שמא דווקא להפוך?

מע"מ אפס רק יעלה מחירי הדירות

אני טוען כי מיד כשהתותחים מפסיקים לרעום שוק הנדל"ן ממשיך להתנהל כהרגלו. תמיד לאחר מלחמה החיים חוזרים למסלולם והביקושים לדירות חוזרים לעצמם. יש צורך בממ"ד על מנת לקבל את ההרגשה של בטחה מפני ירי. ניתן לראות כי במשך השנים המחירים בישראל רק המשיכו לעלות. כך למשל לאחר מלחמת ששת הימים וגם לאחר מלחמת יום הכיפורים. התקופה היחידה בה נרשמו ירידות מחירים בשוק הנדל"ן הייתה תקופת האינתיפאדה השנייה. כמובן שהמחירים מושפעים גם מאזורי הלחימה, לאחר מלחמת לבנון השנייה למשל, מחירי הנדל"ן בצפון ירדו בשיעור מסוים. עם זאת, הירידות היו מינוריות וכיום לאזור הלחימה העיקרי כמעט ואין השפעה על המחירים שכן כעת רוב המדינה נמצאת בטווח ירי הטילים. אזרחי ישראל הבינו מזמן כי אין שום אזור בישראל החסין בפני ירי ולחימה, במבצע "צוק איתן" נוכחנו לדעת כי גם לחמאס יכולת לירות עשרות רקטות ביום לעבר גוש דן, ת"א, אזור השרון, חיפה וכמעט לכל ישראל. האזורים בקו האש כבר לא נמצאים בקווי הגבול מצפון או מדרום וגם לב ליבה של ישראל נמצא בקו האש. רוב האזורים מוגנים גם באמצעות כיפת ברזל ולכן בכל הקשור למכירות במרכז הארץ ללחימה אין השפעה דרמטית.

יתר על כן, בישראל החזרה לשגרה מתרחשת במהרה שכן אנו למודי מלחמות וישראלים רבים אף לא מתרגשים מעוד סבב לחימה באזורנו. לאחר מלחמות מתרחשת לרוב צמיחה במשק ובענף הנדל"ן. מעבר לכך, האנטישמיות הגואה באירופה בשל "צוק איתן" גורמת לעלייה של יהודים רבים לישראל, עולים אלה מגיעים לרוב עם הון ורוכשים עם עלייתם ארצה דירה בישראל ובתוך כך מעלים את אחוזי המכירות.

לכל הסיבות הללו מצטרפת כעת גם הורדת הריבית של נגידת בנק ישראל אשר מעודדת רכישת דירות והשקעות בישראל. לכן, הרוכשים מסתערים על הדירות, בוודאי אלה המבינים כי חוק 0% מע"מ צפוי רק להעלות את מחירי הדיור לכשיכנס לתוקפו, ולא להפך.

ברגע שהתוכנית של לפיד תיכנס לתוקפה, הרוכשים יסתערו בהמוניהם על הדירות שעומדות בקריטריונים לזכאות לפטור ותוך תקופה מאוד קצרה, ייגמר מלאי הדירות הללו ופשוט ייווצר שוב מחסור חמור ביותר בדירות. מתוך כ-70,000 זכאים לפטור ממע"מ, רק כ-3,000-4,000 יוכלו לרכוש דירה בפועל שכן לשאר פשוט לא יישארו דירות.

הפרמטר היחיד לפיו נקבעים המחירים בשוק חופשי הם היצע וביקוש. לכן, כאשר צעדי הממשלה הנוכחיים מביאים רק לעלייה בביקוש, ומנגד אינם מגדילים את ההיצע, בלא צעדים משמעותיים שיגדילו את מלאי הדירות המוצעות למכירה, התוכנית תגרום לנזק משמעותי ובמקום לפתור את בעיית הדיור בישראל, רק תחמיר את בועת הנדל"ן ותשאיר זוגות רבים ללא דירה בבעלותם.

הטור נכתב ע"י רוני מזרחי, מנכ"ל קבוצת מזרחי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully