"פערי המחירים בין ישראל לעולם בלתי נתפסים"

טרכטנברג: "העובדה כי ברלין קורצת לצעירים ישראלים היא סכנה ממשית". על הוועדה שבראשה עמד: "אם הייתי צריך לקבל את אותן ההחלטות שלא בלחץ בתוך 49 ימים יכול להיות שהייתי מקבל החלטות אחרות"

גלובס
06/10/2014

במלאות 3 שנים למחאה החברתית ולהגשת דו"ח ועדת טרכטנברג, פרופ' מנואל טרכטנברג שהתארח היום (ב') במרכז להעצמת האזרח, התייחס ארוכות ליוקר המחייה ולאי השוויון בישראל ואמר כי: "פערי המחירים של מוצרי היסוד בין ישראל לעולם הם בלתי נתפסים. אם הייתי צריך לקבל את אותן ההחלטות שלא בלחץ שבו הייתה הוועדה נתונה - בתוך 49 ימים יכול להיות שהייתי מקבל החלטות אחרות".

בנוגע ליישום מסקנות הוועדה שהוקמה בעקבות המחאה החברתית בקיץ 2011 טרכטנברג הודה כי היא נכשלה. לדבריו "יישום המלצות הדו"ח דורש מחויבות שלטונית מתמשכת - וכאן כשלנו. כשזיכרון המחאה דועך מחויבות השלטון פוחתת". טרכטנברג הוסיף ואמר כי הכישלון הגדול ביותר של יישום מסקנות ועדת טרכטנברג הוא בתחום הדיור וטען כי יש צורך בפעולה מאסיבית בתחום ההיצע. "חלק משמעותי בפן של ההמלצות בנושא יוקר המחיה לוקח זמן. תוצאות של העבודה בנושא רשות המיסים יוכלו להיראות ולהיחוות ע"י הציבור רק בעוד שנתיים", הוא אמר.

כמו כן אמר טרכטנברג כי "לחברה הישראלית יש מכנה משותף ערכי - החתירה לצדק חברתי. אנחנו אולי לא מסכימים על פתיחת חנויות בשבת, אבל כחברה אנחנו מסכימים על גבולות אי השוויון. בתחום יוקר המחיה הייתה התקדמות, אבל הפערים מול העולם הם בלתי נתפסים כשמשווים מחירי מוצרים בין סופרמרקט אחד לשני, העובדה כי ברלין קורצת לצעירים ישראלים היא סכנה ממשית".

טרכטנברג הפנה אצבע מאשימה לממשלה בכך שהיא מתמקדת יותר בענייני הביטחון והמדיניות ופחות בנושאים הכלכליים-חברתיים. "אחת הבעיות היא שראש ממשלת ישראל הוא דבר ראשון ראש ממשלה לעניינים ביטחוניים ומדיניים ולכן הוא לא יכול להכיל והוביל הובלה מתמשכת בנושא הכלכלי חברתי. הוא עושה לזה מיקור חוץ - בדר"כ למשרד האוצר. וזה בעייתי כי למשרד האוצר יש מדיניות משלו", לדברי טרכטנברג.

בנוגע לאי השוויון אמר טרכטנברג כי "אין כיום בשום מקום בעולם נוסחה גואלת - נוסחה למדיניות חברתית כלכלית שיודעת לשמר את כלכלת השוק ויחד עם זאת להפחית בצורה משמעותית את בעיית אי השוויון שנמצאת כרגע במצב יותר חמור מתקופת המהפכה התעשייתית במאה ה-19".

טרכטנברג התייחס גם לשמועות לפיהן הוא הצטרף לרשימה שמקים שר התקשורת לשעבר משה כחלון. לדבריו, "אני וכחלון לא דיברנו כבר שנה וחצי , השמועות שאצטרף למפלגה שלו מופרכות".

  • מנואל טרכטנברג

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully