הפקידים בעד כיל: דעת מיעוט על המלצות ששינסקי

  בעוד פוליטיקאים תוקפים את איומי כיל בפיטורים, הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה מגנה עליה. עמית לנג: אני חושש מפיטורי אלפי עובדים בדרום

  • כיל
  עמירם ברקת
  (צילום אימג’בנק, Gettyimages)

  יוצאים להגנת כיל ( 2,607 +2.16% ) : מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג, מנכ"לית משרד התשתיות הלאומיות אורנה הוזמן-בכור ומנהל מינהל אוצרות טבע במשרד התשתיות הלאומית יוסי וירצבורגר, הגישו היום (ב') הסתייגות מהמלצות ועדת ששינסקי 2 - גם לאחר שאלה רוככו לטובת כיל.

  השלושה ציינו בפנייתם כי הם מסכימים עם העיקרון המנחה של הוועדה בו יש מקום בהטלת מס על רווחי יתר בגין השימוש של גורמים פרטיים במשאבי טבע לאומיים, אך באותה נשימה הביעו חשש שההמלצות עלולות "לגרום להקטנת האטרקטיביות של ההשקעה בפיתוח המשכי של המשאבים בישראל ובמקביל אף לצמצום פעילויות אחרות תוך אובדן מקומות עבודה ותוצר".

  כמו כן, ציינו כי הם סבורים כי הועדה לא איפשרה זמן מספק לבדוק את מגוון ההשלכות של מסקנותיה על התעסוקה בנגב ועל המשך הכדאיות בפיתוח המשכי של אוצרות הטבע בישראל.

  להורדת דעת המיעוט המלאה - לחצו כאן

  טוב לדעת (מקודם)

  הלחצן שיכול להציל את חייכם באירוע לבבי או מוחי

  בשיתוף שחל
  לכתבה המלאה

  אלה ההסתייגויות שהציגו 3 חברי הוועדה בדעת מיעוט:

  ■ הכללת השקעות במחקר ופיתוח בבסיס הנכסים וקביעת ערך כלכלי קבוע לנכסים שכבר הופחתו וכאלו שיופחתו בעתיד ואשר ממשיכים להניב הכנסות.

  ■ שמירה על איזון בין הצורך להגדיל את חלקה של המדינה בהכנסות ממשאבי טבע לבין הצורך לשמור על ישראל כיעד אטרקטיבי להמשך השקעות בתחום המחצבים ולשמירה על פעילות קיימת. לאור זאת, יש חשיבות שהמלצות הוועדה לא יביאו ל-GT העולה על 48%.

  ■ יצירת ודאות כלכלית לקיום מפעל המגנזיום המעסיק כ-400 עובדים ישירים וכ- 700 עובדים נוספים באופן עקיף. ודאות זאת, תושג בהחרגה מהכמות המחושבת לצורכי מס יסף את כמות האשלג והברום המופקים כתוצאה מפעילות מפעל המגנזיום (המייצר את הסילוניט והכלור) תוך ניסוח המלצות הועדה את אופן חישוב ההחרגה בצורה ברורה ומדויקת ולא כפי שמפורט כעת. ולוודא שהחרגה זו לא תנוצל לרעה - יש לכלול בהמלצות כי החרגה זו ממס היסף, הן של האשלג והן של מוצרי ההמשך של הכלור, תהיה תלויה בשינוי החלטת הנהלת החברה לסגור את מפעל המגנזיום וכי החרגה זו תבוטל במידה ותיסגר פעילות מפעל המגנזיום.

  עמית לנג, שתקף בשבוע שעבר בראיון ל"גלובס" את ח"כ שלי יחימוביץ' והביע התנגדות לדוח ששינסקי 2 - ואשר גרר מצד יחימוביץ' רמיזה עבה לפיה הוא עובד עבור משפחת עופר ולא בשביל אזרחי ישראל - התייחס לדעת המיעוט עליה הוא חתום ומסר: "קשה להבין כיצד דווקא ביום קשה זה בו הודיעו על סגירת מפעל המגבות בערד, מפעל שלצערנו אין לו יכולת קיום כלכלית, אל מול התחרות העולמית ושום סיוע לא ישנה עובדה זו, בוחרת הוועדה להמליץ על הכבדת הנטל על חברה המצליחה להיות תחרותית, מייצאת את מירב תוצרתה לשווקים הבינלאומיים, מעסיקה אלפי עובדים באזור הנגב, בשכר גבוה ומספקת אופק תעסוקתי רב שנים באופן שעשוי להשפיע לשלילה כושר התחרות שלה, להביא לעצירה בהשקעות ולפיטורי מאות עד אלפי עובדים".

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully