ח"כ ברוורמן: "הגז של יצחק תשובה שייך לכל אזרחי המדינה"

בשבוע הבא מתכנן ח"כ אבישי ברוורמן להציג לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק להגבלת מחיר הגז שגובה המונופול של שותפות תמר. כיום, הוא טוען, המחיר יותר מכפול מהמחיר ההוגן

הדס מגן

ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, לא מצליח להבין איך מה שנראה לו עניין כל-כך ברור, פשוט ומובן, לא מטופל. מדובר בהורדת מחירי הגז הנרכש משותפות תמר (חברות בשליטתו של יצחק תשובה, נובל אנרג'י, ישראמקו ודור גז) שהוכרזה כמונופול, מהלך שיכול לדחוף את התעשייה, להגדיל את התעסוקה, וגם להפחית את מחיר החשמל לצרכן. "זה הרבה יותר פשוט מהמילקי, שעליו צועקים בוקר וערב. איך הם לא רואים את זה?".

עוד בוואלה!

"לא רציתי לטפל בבעיות, אבל היום יש לי עבודה": העמותה שעושה שינוי

לכתבה המלאה
ח"כ אבישי ברוורמן (צילום: בן קלמר)

בשבוע הבא, אם התהפוכות הפוליטיות לא יטרפו את הקלפים, מתכוון ברוורמן להניח על שולחן ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שתחייב את המונופול של שותפות תמר למכור את הגז במחירים נמוכים יותר. הגז שנמכר לחברת החשמל בכחמישה וחצי דולרים למיליון יחידות חימום (BTU), יימכר לפי הצעתו בלא יותר מ-3.5 דולרים. כיום, אומר ברוורמן, כלכלן שכיהן בתפקידים בכירים בבנק העולמי והקפיץ את אוניברסיטת בן-גוריון קדימה בעת ששימש כנשיאה, נמכר הגז במחירים מופקעים. לדבריו, יצרני חשמל פרטיים משלמים 6 דולרים למיליון BTU ומפעלים משלמים - ישירות או בעקיפין - סכומים גבוהים אף יותר. זאת בעוד שהמחיר ההוגן, לפי ברוורמן, נע סביב 2.34 דולרים. מאיפה הסכום הזה? ברוורמן מספר כי מדובר בסכום שנקבע על-ידי פרופ' ג'יימס סמית, אקדמאי אמריקאי מוכר, יועץ לממשלת ארצות הברית ולחברות נפט וגז, בחוות דעת שנתן בתביעה שמתנהלת נגד נובל אנרג'י. זהו, לפי חוות הדעת, ה"מחיר ההוגן של גז המופק מתמר".

ברוורמן מכוון את חציו בעיקר לעבר יצחק תשובה ונובל אנרג'י בשל אחזקתם גם במאגר הגז לוויתן, המאגר הגדול ביותר שהתגלה בישראל. הקביעה שתשובה ונובל אנרג'י הם מונופול גז, הוא אומר, היא לא המצאה שלו. "ישב אצלי הממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה, שלוש פעמים. שאלתי אותו: זה מונופול? הוא אמר לי: כן (גילה הכריז על השותפות כמונופול - ה' מ'). ואם זה מונופול, מה עושים? מפקחים עליו. שאלתי את גילה איך הוא מתכוון לפקח, והוא לא ענה. אני בעד קפיטליזם נאור. בכל קפיטליזם נאור יש שני כלים לפקח על מונופול: אחד, זה תחרות. זה הכלי הכי טוב. אלא מה? אין פה תחרות ולא תהיה. יש עוד שני מרבצים, תנין וכריש, שד"ר יוסי לנגוצקי, המומחה לדבר, קורא להם סרדין מרוב שהם קטנים. זה 10% מהטוטאל במקרה הטוב. מי שלמד כלכלה יודע שמונופול של 100% או 90% זה אותו דבר.

יצחק תשובה (צילום: נועם מושקוביץ)

"מדינת ישראל מצאה גז וזו ההזדמנות שלנו להזניק את התעשייה קדימה. ומה קורה? במקום למנף את גילוי הגז, הולכים ונותנים מתנה לישראלי אחד. פה זה לא ארצות הברית, שאם מצאת נפט בחצר האחורית של הבית שלך, הנפט שייך לך. הגז של תשובה שייך לכל האזרחים. הוא מקבל על הפיתוח שלו, ואין לי בעיה שירוויח, אבל לא על חשבוננו".

*** הכתבה המלאה - במגזין G

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully