וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האופטימיות של תשובה בנוגע ל"לוויתן" מופרזת?

יעקב צלאל

18.12.2014 / 10:23

בעקבות התרסקות מחירי הנפט חברות אנרגיה מקצצות בהשקעות. ספק אם נובל אנרג'י תתחייב להשקעה מאסיבית ומסוכנת ב"לוויתן" במזרח התיכון - ולא רואים באופק גורם אחר שיעשה זאת במקומה

יצחק תשובה  מגיע לברך את שמעון פרס, יוני 2013. נועם מושקוביץ
יצחק תשובה/נועם מושקוביץ

איש העסקים יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק אנרגיה ( 204,200 +1.59% ), האיר בשבוע שעבר כמו זרקור רב עוצמה בתוך האפלה שירדה על תעשיית האנרגיה העולמית.

בעוד שענקי האנרגיה מקצצים בתוכניות השקעה, בעקבות הירידה החדה במחירי האנרגיה, הודיע תשובה בכנס אנליסטים, בעלי המקצוע המייעצים למהמרים בשוק ההון, שעלות ההשקעה המתוכננת ב"לווייתן" תהיה נמוכה יותר בזכות הדולר החזק. תשובה, עם זאת, לא סיפק תשובה לשאלה העיקרית: האם אכן יש בכלל סיכוי שההשקעה תבוצע בשנים הקרובות.

דלק אנרגיה, באמצעות אבנר ( 308.6 +1.01% ) ודלק קידוחים ( 1,750 +0.17% ), מחזיקה בכ-45% מפרויקט "לווייתן" ובכ-30% מ"תמר". בשני המקרים היא רק שותף פיננסי, בעוד השותף האסטרטגי היא נובל אנרג'י האמריקנית. אף אחת משתי השותפות העיקריות עדיין לא הודיעה על החלטת השקעה ב"לווייתן", או הרחבת ההשקעה ב"תמר". נובל אנרג'י צפויה להודיע על כך בשבועות הקרובים, כאשר החברה תפרסם את תוכנית ההשקעות שלה ל-2015.

בחמשת החודשים האחרונים, במקביל לנפילה החדה במחירי הנפט, צנח מחירה של מניית נובל אנרג'י ( 47.94 +10.06% ) משיא של 78.20 דולר ב-20 ביוני האחרון לכ-43.8 דולר בסגירה ב-12 בדצמבר בבורסת ניו יורק, שער הסגירה הנמוך ביותר מאוקטובר 2012.

מחירה של המניה לפי השער הגבוה והנמוך ביותר בשנה האחרונה צנח ביותר מ-45% וההחזר השנתי על ההשקעה, עד 12 בדצמבר האחרון, הראה על תשואה שלילית של כ-35% לפי נתוני בלומברג.

לעומת זאת, הנפילה המקבילה בשער מניית דלק אנרגיה עמדה על כ-23% בלבד והתשואה על ההשקעה השנתית עד ל-12 בדצמבר היתה שלילית בשיעור 9.5%. הסיבה לכך גלויה בדו"חות נובל ודלק אנרגיה: על אף שבישראל נובל אנרג'י מוכרת כמפיקת גז, עיקר הכנסותיה ורווחיה נובעים מהפקת נפט, בניגוד לדלק אנרגיה שכל רווחיה נובעים מהפקת גז טבעי לשוק הישראלי.

לא רק מחירי הנפט, אלא גם מחירי הגז הטבעי הנמוכים בארה"ב מעיקים על נובל. למרות החורף הקשה, הם נותרו נמוכים, כ-3.7 דולר ל-MMBTU בשבוע שעבר. דלק אנרגיה, לעומת זאת, מוכרת גז טבעי שמחיריו גבוהים ביותר, כ-6 דולר ל-MMBTU. הכנסותיה כמעט לא נפגעו מהירידה במחירי האנרגיה בשוק העולמי.

"המדינה הזאת זוכה למציאה אנרגטית יוצאת דופן, עם תמחור הגז הטבעי שהוא כ-25% ממחיר הנפט", אמר לאחרונה צ'אק דייווידסון, היו"ר והמנכ"ל של נובל אנרג'י, בהתייחסו למחיר הגז הטבעי בשוק האמריקני. לדבריו, זה יתרון גדול לארה"ב בהשוואה למדינות אחרות, המשלמות מחירים גבוהים הרבה יותר עבור גז טבעי. וזהו יתרון, הוסיף דיווידסון, לפי האתר Denver Business Journal, המעודד חברות כמו אלה בתעשיית הכימיקלים, להשתמש בגז טבעי ולהרחיב את פעילותן בארה"ב.

היתרון הזה אינו תקף לצרכן הישראלי, הנאלץ לשלם לנובל אנרג'י, לדלק אנרגיה ולשותפות נוספות את המחיר הגבוה בעולם בקרב המדינות המפיקות גז טבעי. אולם, ספק אם גם מחיר גבוה זה יספק את מר דייווידסון, כאשר הוא יצטרך, בשבועות הקרובים, לקבל את החלטת ההשקעה בפיתוח "לווייתן".

בניגוד להשקעה קונבנציונלית בפיתוח שדות גז, ההשקעה ב"לווייתן" כרוכה בסיכון כפול - עסקי וגיאופוליטי. הסיכון הגיאופוליטי ברור וגם תעלולי ניסוח דוגמת "נקודת מסירה: בגבול הימי בין ישראל למצרים" לא ישנו את מקורו הפוליטי של הגז הטבעי ולא יהפכו אותו לחסין מפיגועי טרור, או פעילות מדינית עוינת. גם אספקת גז טבעי מרוסיה לטורקיה ולמדינות אירופה, לא תאפשר פיתוח חסר סיכון של "לווייתן".

כדי להשיג מימון להשקעה ב"לווייתן" זקוקים השותפים לפרויקט להגיע להסכמי מכירה ארוכי טווח ארוך עם שני לקוחות עוגן, יוניון פנוסה ובריטיש גז. השתיים הללו עתידות לייצא גז לאירופה ממתקני הנזלה במצרים.

במאי האחרון הודיעו דלק אנרגיה ונובל אנרג'י אודות חתימה על מכתב כוונות בלתי מחייב לאספקת גז טבעי ליוניון פנוסה מפרויקט "תמר". ביוני נמסרה הודעה דומה ביחס ל-BG לרכישת גז מפרויקט "לווייתן". עד כה אף אחד מהחוזים טרם נחתם.

דלק אנרגיה, בהודעה מלפני מספר שבועות, מסרה שהמו"מ עם יוניון פנוסה הוארך. מחיר הגז הטבעי, אם יושג הסכם, יהיה צמוד למחיר הברנט, מכאן שהמחיר, במונחים הנוכחיים, יהיה נמוך מאד, ככל הנראה נמוך ממחירו של הגז הטבעי הנמכר לחברת החשמל (לא כולל הוצאות הובלה, הנזלה ושיווק) ובוודאי נמוך מהמחיר בו הוא נמכר לצרכנים ישראליים אחרים.

אם מחיר כזה יוסכם, תוכל דלק אנרגיה להמשיך בהימור, הפעם בסגנון double down, על פרויקט "לווייתן". בריטיש גז ויוניון פנוסה מודעות לתלות בין שני הפרויקטים ובהעדר אופציות ייצוא אחרות ל"תמר" ול"לווייתן", הן ילחצו לקבל מחירים נמוכים ככל האפשר. מכאן, שהשיקולים של דלק אנרגיה ונובל אנרג'י עשויים להיות שונים.

הכנסותיה ורווחיה של נובל אנרג'י נסמכים בעיקר (75% מההכנסות) על מכירות נפט ומעט על גז טבעי (20%). כבר ברבעון השלישי של 2014 צנחו הכנסות נובל ממכירת נפט בכ-17% והכנסותיה הכוללות נפלו בכ-8%. הרווח התפעולי התמוטט בכ-56%. הרווח הנקי דווקא יותר מהוכפל, הודות לגידור מחיר הנפט, שהניב רווח של 385 מיליון דולר לרבעון. ההכנסות והרווחים בנובל ימשיכו לצנוח בחודשים הקרובים, במקביל להתרסקות מחיר הנפט מה שכבר התבטא במחיר המניה, שהתרסקה כמעט יותר מכל מניית אנרגיה אחרת.

לעומת זאת, ההכנסות של דלק אנרגיה כמעט לא קטנו וגם לא יקטנו, מאחר שהמחירים הגבוהים בהם נמכר הגז הטבעי בשוק הישראלי, המהווה את עיקר הכנסותיה, אינם צמודים למחיר הנפט בעולם.

שתי השותפות נמצאות בעמדות שונות לגמרי לגבי כדאיות, יכולת ומוטיבציה להשקעה בפרויקט "לווייתן", מה גם שלנובל אנרג'י, בניגוד לדלק אנרגיה, יש אופציות השקעה נוספות.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
ספק אם נובל אנרג'י תתחייב להשקעה מאסיבית ומסוכנת במזרח התיכון. מאגר לוויתן/מערכת וואלה, צילום מסך

לכן, ספק אם באקלים הנוכחי דיווידסון, שרואה את עמיתיו בארה"ב מקצצים בהשקעות, יוכל להצדיק השקעה של לפחות 8 מיליארד דולר (ב"תמר" וב"לווייתן") בסחורה ספקולטיבית כגז טבעי מזרח תיכוני, בתקופה שההכנסות והרווח של נובל אנרג'י מתרסקים. לעומת זאת, השקעה של עד כ-1.5 מיליארד דולר בהרחבת ההפקה מ"תמר" לטובת ההסכם עם יוניון פנוסה היא אפשרית, אבל המחיר לגז הטבעי צפוי להיות נמוך.

בשורה התחתונה, ספק אם נובל אנרג'י תתחייב להשקעה מאסיבית ומסוכנת במזרח התיכון, ובינתיים לא ידוע על גורם אחר שיהיה מוכן לקחת ממנה את תפוח האדמה הלוהט הזה. כך שהאופטימיות ששידר תשובה הינה, ככל הנראה, מופרזת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully