וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממונה על ההגבלים שוקל להוציא את תשובה ונובל מלוויתן

עמירם ברקת

22.12.2014 / 16:26

דיויד גילה בוחן מחדש את הצו המוסכם בין הצדדים ושוקל להוציא קביעה לפיה כניסת דלק ונובל ל"לוויתן" הינה הסדר כובל שלא קיבל את אישור בית הדין. מניות "לוויתן" נופלות בבורסה מחשש לעיכוב מהותי בפיתוח המאגר

יצחק תשובה בועידת הנשיא 2009. אורי לנץ
יצחק תשובה בועידת הנשיא 2009/אורי לנץ

רשות ההגבלים העסקיים בראשותו של פרופ' דיויד גילה הודיעה היום (ב') לקבוצת דלק ( 114,500 -1.55% ) ונובל אנרג'י ( 51.19 ) שהיא בוחנת מחדש את הצו המוסכם ושוקלת להוציא קביעה לפיה כניסת דלק ונובל ל"לוויתן" הינה הסדר כובל שלא קיבל את אישור בית הדין.

נציגי קבוצת דלק ונובל אנרג'י זומנו לפגישה ב-18:30 אצל הממונה על ההגבלים העסקיים, שם יוחלט האם הסדר הפשרה בין הצדדים ייפול או לא. בעקבות כך, צונחות היום (ב') מניות "לוויתן" בבורסה - רציו ( 40 -2.91% ) , אבנר ( 304 -3.03% ) ודלק קידוחים ( 1,716 -2.39% ) .

כזכור, הצו המוסכם תחת הסדר הפשרה בין הצדדים כלל הוראה לדלק ונובל למכור את הזכויות ברישיונות "כריש" ו"תנין" המכילים ביחד כ-58 מיליארד מ"ק (BCM), ובתמורה להמשיך להחזיק בזכויות ב"תמר" ו"לוויתן" יחדיו, כמונופול. מאגרי "תמר" ו"לוויתן" מכילים יחדיו יותר מ-900 מיליארד מ"ק.

ההסכם, שפרטיו נחשפו ב"גלובס", היה אמור לסיים הליך שבו החל גילה לפני יותר משנתיים כשהכריז על הסדר כובל לכאורה בעסקה מ-2007, שבה רכשו קבוצת דלק ונובל אנרג'י 85% מהזכויות בהיתר החיפושים שבו התגלה ב-2010 מאגר הגז לוויתן. במסגרת הסדר הפשרה ימכרו דלק ונובל את המאגרים תנין וכריש שבשליטתם בתוך שנתיים וכמות גז נוספת מלוויתן - בהיקף כולל של 70 מיליארד מ"ק (BCM).

כעת, רשות ההגבלים העסקיים למעשה חוזרת בה; הסעד שתבקש הרשות מבית הדין הינו פיצול בין הבעלויות של מאגרי "תמר" ו"לוויתן", כלומר אפשרות לדחיקה החוצה של נובל ודלק מ"לוויתן". שתי החברות מפיקות כבר היום גז מ"תמר".

בעבר אמר גילה כי הוא חושש "לעשות משהו" עם מאגר "לוויתן" שכן הקשחת הרגולציה עלולה לגרור דיונים משפטיים שיימשכו שנים ארוכות ויפגעו בפיתוח מאגר הגז ובציבור הישראלי.

עם זאת, בחודשים האחרונים הגיעו ברשות לתובנות חדשות לגבי הנזקים שעלולים להיגרם למשק אם יוחלט ללכת לעימות חזיתי מול דלק ונובל. בין היתר שמו לב ברשות לכך שהביקושים לגז עולים בקצב הנמוך ב-10% מהתחזיות והדבר חיזק את המסקנה כי הפגיעה במשק תהיה קטנה גם אם פיתוח "לוויתן" יתעכב במספר שנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully