הערכות: הנפט עלול לקרוס מתחת ל-30 דולר לחבית

מחיר הנפט מסוג WTI יורד מתחת ל-50 דולר לחבית. מספר החוזים הפתוחים מסוג פוט במחיר פקיעה של 30 דולר לחודש יוני קפצו מ-35 ל-51,252. האם הסוחרים מהמרים כי מחירי הנפט יצנחו בחדות או רק מגדרים השקעותיהם?

  • מחירי הנפט
גלובס
(צילום: ShutterStock)

מחיר הנפט מסוג WTI צנח אתמול מתחת ל-50 דולר לחבית, שפל של כמעט 6 שנים. היום (ג') החוזים על הנפט נסחרים סביב 49 דולר לחבית ואנליסטים בשוק מעריכים כי המחירים ימשיכו לרדת לרמות של מתחת ל-30 דולר לחבית.

באופן לא מפתיע, החוזים הפתוחים על הנפט מסוג WTI לחודש פברואר במחיר פקיעה (פוטים) של 50 דולר, עלו לרמה של 22,537 נכון לסגירת המסחר ביום שישי, זאת לעומת 193 חוזים פתוחים אלו בתחילת דצמבר. באופן דומה, החוזים הפתוחים מסוג פוט במחיר פקיעה של 45 דולר זינקו מ-8 ל-36,113, בעוד החוזים הפתוחים (פוט)במחיר פקיעה של 40 דולר קפצו מ-1 ל-9,864.

ואם לא די בכך, החוזים הפתוחים על ה-WTI מסוג פוט במחיר פקיעה של 30 דולר לחודש מארס, זינקו מ-34 ל-2,127 בעוד החוזים הפתוחים לחודש יוני במחיר פקיעה של 30 דולר עלו מ-35 ל-51,252. בנוסף, החוזים הפתוחים מסוג פוט לחודש יוני במחיר פקיעה של 20 דולר, התחילו לעורר עניין בשוק וקיימים 176 חוזים.

חשוב לציין כי הזינוק בהיקף החוזים הפתוחים מסוג פוט במחיר פקיעה של 30 דולר אינה מעידה באופן ישיר שמחירי הנפט יצנחו מתחת ל-30 דולר משום שפעילות זו מעידה גם על פעולות גידור שנוקטים המשקיעים. אולם סביר להניח כי חלק מהסוחרים נקטו בפוזיציות אלו משום שהם מהמרים כי מחירי הנפט יקרסו לרמה זו. סטפן שורק, עורך הבלוג הכלכלי Schork Report, סבור כי הסיכוי שמחירי הנפט יירדו מתחת ל-30 דולר גדל באופן משמעותי.

נזכיר, בין הגורמים המרכזיים שהובילו לקריסת מחירי הנפט בחודשים האחרונים לצד התחזקות הדולר, היו עלייה חדה בהיצע הנפט וירידה בביקושים בעיקר בארה"ב, וכן הסירוב התקיף של סעודיה וקרטל הנפט אופ"ק לחתוך את התפוקה.

אנליסטים בסיטיבנק הוסיפו אתמול שמן למדורה ופרסמו מסמך בו הם חתכו את התחזיות למחירי הנפט. "שלושה גורמים מרכזיים יכבידו על מחירי הנפט ב-2015", נכתב במסמך שפרסמו בסיטי. "מהפכת פצלי השמן בארה"ב, הסירוב של סעודיה לחתוך את תפוקת הנפט וחולשה של הכלכלה העולמית".

האנליסטים בבנק ההשקעות חתכו את תחזית מחירי הנפט שלהם לשנה הקרובה וכעת צופים כי מחירי הנפט מסוג ברנט יעמדו בממוצע על 63 דולר לחבית ב-2015, לעומת התחזית הקודמת שלהם שעמדה על 80 דולר לחבית. לגבי הנפט מסוג WTI בסיטי חתכו את התחזית וכעת צופים מחיר ממוצע של 55 דולר לחבית לעומת התחזית הקודמת שעמדה על 72 דולר לחבית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully