שלג: "שטרום אמר 'תעשה הכל כדי שהנייר לא ירד'"

נוחי דנקנר עומד לדין לצד מנהל ההשקעות שלו איתי שטרום בגין הרצת מניות של קונצרן אי.די.בי אחזקות. הפרקליטות מאמינה כי עדותו של שלג, שהיה שותף ישיר למעשים והפך לעד מדינה, תסייע בידה להרשיע את דנקנר ושטרום

חן מענית
11/01/2015
עדי שלג. קרדיט: תמר מצפי, גלובס
תמר מצפי(צילום: גלובס, קרדיט: תמר מצפי)

"קניית מניות אי.די.בי ב-42 מיליון שקל בשלושה ימים לא הייתה דומה לשום דבר שעשינו קודם לכן. זה לא היה ב-DNA של החברה שלנו" - זו העדות הדרמטית שסיפק היום (א') עדי שלג, עד המדינה בפרשת הרצת מניות אי.די.בי, נגד נוחי דנקנר ואיתי שטרום.

היום הוא יום דרמטי במשפטו של נוחי דנקנר. עדי שלג, עד המדינה במשפטו של דנקנר, יו"ר קונצרן אי.די.בי לשעבר, התייצב היום (א') באולמו של השופט חאלד כבוב, בבית המשפט המחוזי בתל-אביב כדי למסור את עדותו במשפט שבו דנקנר עומד לדין לצד מנהל ההשקעות איתי שטרום, שותפו של שלג לשעבר בגין הרצת מניות חברת אי.די.בי אחזקות. זאת, לפי הנטען, במטרה לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה שערכה החברה בפברואר 2012.

הפרקליטות מאמינה כי עדותו של שלג, שהיה שותף ישיר למעשים, תסייע בידה להרשיע את דנקנר ושטרום ולהוכיח כי השניים התכוונו לבצע תרמית. דנקנר ושטרום מנגד מאמינים בכוחם לקעקע את אמינותו של שלג עד היסוד ולהוכיח כי שלג מוסר אותה אך ורק כדי לחלץ את עצמו מאימת הדין.

שלג, 40, נשוי ואב לשלושה בנים. הוא בעל תואר ראשון מהמרכז הבינתחומי ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטה אמריקאית. לאורך 15 שנים הוא עבד בשוק ההון. את הקריירה התחיל בחבר אילנות בטוחה ואח"כ עבד בליהמן ברדרס בארה"ב. ב-2009 הוא חזר לארץ והקים את חברת ייעוץ ההשקעות ISP, יחד עם איתי שטרום. היום, שלג מנהל קרן שמשקיעה בסטארט-אפים.

"איתי הביא בהתחלה מיליון שקל ואני 180 אלף שקל", תיאר שלג בעדותו את השותפות עם שטרום. "אני ניהלתי את החברה והערך המוסף שהבאתי היה שאני סוחר מיומן ו'תולעת מסך'. עבור איתי זו הייתה פעילות משלימה לקבוצת ISP שכללה כמה חברות והייתה בינינו סנרגיה".

לדברי שלג, "מידת ההבנה של שטרום במסחר הייתה הבנה של צופה. הוא לא עסק במסחר יומי. הוא מנהל השקעות הרבה שנים, קנה עבור לקוחות. איתי פחות מנוסה בתחום של השקעות אבל מבין התנהגות של השערים במהלך היום".

שלג ציין כי הוא יזם את פירוק השותפות עם שטרום לאחר שהפסידו הרבה כסף: "באתי לאיתי ואמרתי לו שזה הולך ומחמיר ונשארו לנו מיליון שקל ובוא נעצור את זה. איתי קיבל את זה בחיוך ופרקנו את השותפות בהבנה. העברתי אליו את המניות וחתמנו על הסכם ונפרדנו כידידים".

שלג הוסיף: "איתי שטרום אמר לי שהוא צריך לקנות ב-5 מיליון שקל מניות של אי.די.בי אחזקות ו'תעשה כל מה שאתה יודע כדי שהנייר הזה לא ירד'. לא השקעתי בזה יותר מדי חשיבה והוא אמר לי אל תשאל שאלות. עליתי לקומה 4 והתחלתי לקנות. זאת הייתה הנחיה מאוד אגרסיבית של איתי".

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: כך תשפרו ביצועים - עם הנחה בלעדית

מוגש מטעם "גברא"

החשד: הרצת מניות

כתב האישום בפרשה הוגש ביוני אשתקד נגד דנקנר, שטרום והחברות אי.די.בי חברה לאחזקות וקלוז טריידינג (לשעבר ISP פייננשיאל טריידינג). הפרקליטות מייחסת לדנקנר ולשטרום עבירות של השפעה בתרמית והנעה בתרמית מכוח סעיף 54 לחוק ניירות ערך; ועבירות של פעולה ברכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון. לדנקנר מיוחסות גם עבירות דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר. לשטרום מיוחסת בנוסף עבירה של הדחה בחקירה.

לפי כתב האישום נגד דנקנר ושטרום, בפברואר 2012, לקראת מועד ההנפקה של אי.די.בי לציבור, הסכימו השניים כי שטרום יבצע רכישות בהיקפים גדולים של מניית אי.די.בי בבורסה, במטרה למנוע את ירידת שער המניה ולהעלותו, להגדיל את מחזורי המסחר ולהציג מצג של התעניינות במניה מצד קונים משמעותיים. מטרת התוכנית הייתה להגביר את העניין בהנפקה, להבטיח את הצלחתה ולמקסם את המחיר שייקבע בה.

לטענת הפרקליטות, לצורך ביצוע התוכנית הורה שטרום לסוחר בניירות ערך עדי שלג - שהיה זמן קצר קודם להנפקה שותפו של שטרום וכיום משמש כאמור כעד מדינה בפרשה - לרכוש באמצעות חשבונות ISP מניות אי.די.בי בבורסה, במטרה להשפיע על שער המניה. שלג פעל בהתאם להוראות של שטרום ורכש מניות עד לניצול מלוא מסגרת האשראי שהייתה קיימת בחשבונות ISP בבנק הבינלאומי הראשון.

דנקנר כופר בכל ההאשמות המיוחסות לו. הוא אומנם מודה בקשרי החברות שלו עם שטרום, אך טוען כי לא הנחה אותו לבצע תרמית במסחר בניירות הערך של הקבוצה, והתרשם כי פעילותו חוקית ולגיטימית. במקביל הפנה דנקנר את האצבע המאשימה לביצוע הפעילות העבריינית כלפי עד המדינה, שלג. בכתב התשובה לאישומים טוענים סנגוריו כי "כעולה מחומר הראיות - עובדה שלא הייתה ידועה לדנקנר - שטרום נעזר בשלג לצורך הפעילות במסחר בבורסה. נוחי דנקנר כלל לא הכיר את עדי שלג, לא נפגש עימו מעולם ולא שוחח איתו מעולם, ואף לא הייתה לו כל ידיעה על פעילותו של עדי שלג במסחר בבורסה".

לדברי סנגורי דנקנר, "שלג פעל על דעת עצמו באמצעות חשבונה של אשתו, ותוך כדי הרצת מניות, ביצעו, הוא ורעייתו, פעולות קנייה ומכירה מתואמות אסורות בין חשבונות ISP וסיטי ברוקר, וגרפו לכיסם בתוך 3 ימים רווח של יותר מ-180 אלף שקל, תוך יצירת הפסדים בסכומים גבוהים בהרבה לחברת ISP".

עוד מציינים הסנגורים בתשובה כי ההנפקה הייתה "בטוחה", והיה ברור כי הכספים שלהם החברה זקוקה יגויסו, ולכן לא היה לדנקנר כל אינטרס לבצע תרמית כדי לגייס כספים נוספים. לדבריהם, "מבחינתו לשער המניה לא הייתה משמעות לעניין הצלחת ההנפקה.

עוד נטען, בין היתר ע"י דנקנר כי "מחומר הראיות מתברר כי שלג הפך לימים לעד מדינה בתיק על מנת לחלץ את עצמו ואת רעייתו מאימת הדין, בשל עבירות פליליות שביצעו הללו במשותף בדרך של פעילות מתואמת במסחר בבורסה. זאת, לצורך הפקת רווחים אישיים, והכול ללא ידיעתו של שטרום ובוודאי ללא ידיעתו של דנקנר".

עוד טוען מי שהיה האיש החזק במשק הישראלי כי "לדנקנר לא היה כל מניע להשפיע על שער מניות אי.די.בי בבורסה לצורך הצלחת ההנפקה. ההנפקה הייתה הנפקה מיוחדת, שאף כונתה באותה עת בתקשורת 'הנפקת החברים'. ההנפקה לא כוונה במהותה 'לציבור הרחב', וכמעט כל המשתתפים בה היו נוחי דנקנר עצמו, בני משפחתו, שותפיו העסקיים, חברים וידידים, שנענו לפניות של דנקנר ושל אנשי אי.די.בי והשקיעו בהנפקה סכומי כסף ניכרים כדי לעזור ולתמוך בחברה. לשער המניה בבורסה או למחיר ההנפקה לא היה משקל ממשי בהחלטתם".

עורכי דינו של עדי שלג, גיל דחוח וגלית רוטנברג ממשרד דחוח ושות', מסרו: "במהלך החודשים האחרונים עדי שלג נאלץ לשתוק בעת שהנאשמים בתיק מנסים ללא הרף להסיט את המוקד בתיק מהאישומים של המדינה כלפיהם להאשמות השווא שלהם כלפיו, רק משום היותו עד מטעם התביעה במשפט. מחר ישמע בית המשפט לראשונה מפיו של עדי שלג את עדותו על הדברים כפי שקרו באמת - שלושה ימים בהם שלח אותו איתי שטרום במימונו של נוחי דנקנר לבצע פעילות בשוק, במטרה להשפיע על שער מניית איי די בי".

  • נוחי דנקנר
  • עדי שלג

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully