מייסדי גוגל ימכרו מניות בהיקף של 4.4 מיליארד דולר

לארי פייג' וסרגיי ברין ימכרו את המניות במסגרת תכנית חדשה למסחר במניות גוגל, שאותה הגישו לאחרונה לרשות לניירות ערך בארצות הברית. השניים ימשיכו להחזיק ברוב כוח ההצבעה בחברה

שירות גלובס
ימשיכו להחזיק בשליטה בחברה. מייסדי גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין (צילום: AP, Ben Margot)

מייסדי גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין, עומדים למכור מניות של החברה בערך של 4.4 מיליארד דולרים - כך לפי תכנית שהגישו לאחרונה לרשות ני"ע בארה"ב (SEC).

מדובר בהרחבה של תכנית שהייתה קודם לכן בתוקף, אך פקעה בסוף ינואר. נכון ל-30 בינואר 2015 החזיקו ברין ופייג' בכ-44.6 מיליון מניות גוגל קלאס B, ובעוד 44.6 מיליון מניות גוגל קלאס C.

במסגרת תכנית המסחר החדשה שזה עתה הוגשה, כל אחד מהם ימכור בערך שני מיליון מניות קלאס B (אשר יומרו אוטומטית לקלאס A עם המכירה), וכן כארבעה מיליון מניות - שני מיליון כל אחד - מסוג קלאס C שברשותם, שאינן מקנות זכות הצבעה. לאחר שהעסקאות יושלמו, הם יחזיקו יחד בכ-40.6 מיליון מניות קלאס B ובעוד 40.6 מיליון מניות קלאס C.

עוד בוואלה! NEWS

התשוקה להנדסה מתחילה כאן: המכללה שמציעה חוויית לימודים ייחודית

לכתבה המלאה
יו"ר גוגל אריק שמידט (צילום: GettyImages)

מניות גוגל משני הסוגים הללו נסחרות בכ-550 דולר למניה, כך שסך המניות שיימכרו - 8 מיליון במספר - עומד על שווי של בערך 4.4 מיליארד דולר.

לא ידוע מתי תתבצע המכירה

התכנית שהוגשה אינה מפרטת בדיוק מתי תתבצע המכירה, אולם היא תימשך על פני תקופת זמן כדי לצמצם את ההשפעה על המסחר במניות בשוק.

גם לאחר שפייג' וברין ימכרו מניות בשווי של 4.4 מיליארד דולר, עדיין תישמר בידיהם אחזקת רוב בגוגל. לאחר המכירה יחזיקו השניים רק ב-11.9% מהמניות הסחירות קלאס A וקלאס B, אך עדיין יחזיקו 52% מכוח ההצבעה.

הדבר מתאפשר הודות למבנה המסחר הדואלי במניות גוגל. מניות קלאס B, המוחזקות בעיקר בידי ברין, פייג' ויו"ר גוגל אריק שמידט, הן בעלות כוח הצבעה גדול פי עשרה ממניות קלאס A. מניות קלאס C, שהונפקו ב-2012, אינן מחזיקות כלל ביכולת הצבעה.

מבנה דואלי הוא נפוץ כיום בקרב חברות היי טק, לאחר שפייסבוק, לינקדאין ובוקס אימצו כולן את המודל הזה. אולם גוגל הייתה אחת החברות הראשונות להביא את זה למיינסטרים כאשר הונפקה ב-2004. באותה תקופה היה זה נדיר לראות משקיעים שאפשרו סוג כזה של מבנה אחזקות במניות משום שהוא מעניק יותר מדי שליטה לאנשי החברה בשעה שהיא אמרוה להיות בבעלות ציבורית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully