הדולר מזנק; "הפחתת הריבית עשויה לעורר הספקולנטים"

בנק ישראל הפחית את שיעור הריבית והדולר מתחזק בכ-1.4% לרמה של 3.917 שקלים. האירו מתחזק בכ-1.6% ונסחר סביב 4.434 שקלים

  • שער הדולר
קובי ישעיהו
(צילום: רויטרס)

השקל נחלש בחדות מול המטבעות המרכזיים, מהלך שהתחיל אתמול לאחר הורדת הריבית על ידי בנק ישראל לשפל הסטורי של 0.1%, ונמשך גם הבוקר.

הדולר מתחזק בכ-1.5% לרמה של 3.917 שקלים והאירו מתחזק בכ-1.6% ונסחר סביב 4.434 שקלים. בעולם נסחר האירו סביב 1.333 דולרים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "בנק ישראל נימק את ההחלטה באינפלציה הנמוכה ובתיסוף בשקל בחודש האחרון. למעשה, השקל לא התווסף בשיעור משמעותי בחודש האחרון, אבל מגמת העלייה של הדולר-שקל נבלמה. נראה כי בנק ישראל מעוניין שהדולר-שקל יחצה את רף 4 שקלים לדולר. לצד הורדת הריבית, בנק ישראל צפוי גם להמשיך בהתערבויות בשוק המט"ח, במטרה להאיץ את העלייה. הורדת הריבית מרחיבה את פער הריבית לטובת הדולר, ופער ריבית זה אף צפוי לגדול בהמשך עם העלאת הריבית הצפויה של הפדרל ריזרב. הפחתת הריבית הזו עשויה בהחלט לעורר מחדש את התיאבון של הספקולנטים, שהורידו הילוך בתקופה האחרונה. גם הספקולציות כי בנק ישראל עשוי, במידה והמשק ימשיך לקרטע, להוציא לפועל הרחבה כמותית, עשויות להכביד על השקל בתקופה הקרובה".

בהקשר זה, עדותה של יושבת ראש הפד ילן ביומיים הקרובים בפני הקונגרס והסנאט עשויה להשפיע על ציפיות הריבית לגבי הדולר. בשבוע שעבר פורסמו הפרוטוקולים מישיבתו האחרונה של הפד וציננו במידה מסוימת את הציפיות להעלאת ריבית. אם ילן שוב תאותת על כוונתו של הבנק להעלות ריבית בחודשים הקרובים, הדולר צפוי להתחזק. הדרך של הדולר-שקל לרמת 4 עוד ארוכה. הצמד כשל בשלושת הניסיונות האחרונים לטפס מעל המחסום הפסיכולוגי הזה, ונראה כי יכולתו לטפס מעל רמה זו תלויה גם בחידוש מגמת העלייה של הדולר בעולם, מציינים ב-FXCM.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו, מציין כי "בנק ישראל פעל כצפוי והפחית את שער ריבית השקל במטרה לתמוך ביצוא ולצמצם את היבוא. המהלך הינו הכרחי על רקע מלחמת המטבעות הגלובלית והפחתת הריבית המבוצעת ע"י מדינות במטרה לתמוך בתנאי הסחר כפי שבוצע במדינות כבאירופה, שוויץ ארה"ב אוסטרליה, רוסיה ואף סין להערכתנו בטווח הקצר גורמי הפיחות נותרו תקפים ותומכים בפיחות השקל לעבר רמת ה 3.95 שקל לדולר ויותר אולם בראיה לטווח ארוך השקל עשוי לשוב ולהתחזק לעבר רמת 3.70 ופחות".

אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלי תמיר פישמן: "מלחמת המטבעות בעולם מחייבת צעדים משמעותיים על מנת לשמור על רמת צמיחה סבירה בייצוא הישראלי שהוא אבן קיומה של הכלכלה הישראלית. להערכתנו, במידה והנתונים לא ישתפרו תיתכן הורדה נוספת ואף פתיחה בהליך של הרחבה כמותית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully