וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוכמן מוכר את מתחם הדולפינריום ב-200 מיליון שקל

4.3.2015 / 14:30

בוכמן רכש את מתחם הדולפינריום בסוף שנות ה-80 ב-5 מיליון דולר, לאחר שהדולפינריום שפעל בו נקלע לקשיים כלכליים ונסגר

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

היזם היהודי-גרמני יוסף בוכמן המחזיק במתחם הדולפינריום בטיילת בתל אביב, מוכר את המתחם לקבוצת משקיעים ישראליים תמורת 200 מיליון שקל. על פי הערכות, הרכישה מותנית במימוש עסקת חילופי הקרקעות המתוכננת להתבצע בין בוכמן לעיריית תל אביב. זאת מאחר וחלוקת הזכויות בין בוכמן, עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל, לגבי החלק שתקבל כל אחת מהקרקע - טרם הסתיימה.

כזכור, ב-2003, נחתמה בין בוכמן לבין עיריית תל אביב עסקת חילופי שטחים, לפיה יעביר בוכמן את מתחם הדולפינריום לעירייה, המעוניינת להמשיך ולפתח את רצף הטיילת במקום, ובתמורה יקבל מהעירייה קרקע ברחוב הרברט סמואל, עליה חלה תוכנית שאושרה לאחרונה על ידי הוועדה המחוזית, להקמת מגדל מגורים ומלון.

בוכמן, אגב, רכש את מתחם הדולפינריום בסוף שנות ה-80 ב-5 מיליון דולר, לאחר שהדולפינריום שפעל בו נקלע לקשיים כלכליים ונסגר.

לתוכנית שקודמה לאורך השנים הוגשו התנגדויות רבות הן מצד בעלי נכסים המתגוררים בסמוך לתוכנית, ובעלי עסקים, והן מצד עמותות כמו אדם טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון, שטענו כי בוכמן, שהזניח במשך שנים את מבנה דולפינריום זוכה מהעירייה לפרס בשווי למעלה ממיליארד שקל בעסקת חילופי קרקע המעניקה לו מגרש בבעלות ציבורית, עתיר זכויות בנייה, על חשבון הקופה הציבורית.

הוועדה המחוזית שמעה את ההתנגדויות והחליטה בדצמבר האחרון לדחות את מרביתן ולאשר את התוכנית למתן תוקף במספר תנאים. בין התנאים שגובה המגדלים לא יעלה על 25 קומות, 20% מהדירות יהיו דירות קטנות, שני המגדלים יכללו יחד 300 מקומות חנייה לציבור, ולתוכנית יתווספו 900 מ"ר שטחים עיקריים לצורכי ציבור שיירשמו על שם עיריית תל אביב.

מנגד, קבעה הוועדה המחוזית כי הטענות בדבר התעשרותו של בוכמן והזכויות שמגיעות לקופה הציבורית, כי תבוצע תוכנית חדשה של איחוד וחלוקה בסמכות וועדה מקומית, שתחלק את זכויות הבנייה בין הגורמים בעסקה המשולשת: בוכמן, עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל, אז יוכרע מי מהגורמים יקבל איזה נתח מזכויות הבנייה בקרקע. גם לתוכנית זו צפויות להיות מוגשות התנגדויות רבות על רקע זכויותיו של כל אחד מהצדדים בקרקע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully