וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר נחלש; "בנק ישראל צפוי לעמוד על המשמר"

קובי ישעיהו

30.3.2015 / 8:07

הדולר נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.965 שקלים והאירו מאבד מערכו כ-0.3% ל-4.305 שקלים

דולרים ויורו. ShutterStock
דולרים ויורו/ShutterStock

השקל מתחזק הבוקר (ב') מול הדולר והאירו, בפתיחת שבוע המסחר בשוק המט"ח. הדולר נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.965 שקלים והאירו מאבד מערכו כ-0.3% ל-4.305 שקלים. בעולם נסחר האירו סביב 1.086 דולרים.

בנק ישראל פרסם אתמול את התחזית המלאה של מחלקת המחקר של הבנק למשק לשנתיים הקרובות. המסמך הוצג לוועדה המוניטרית בדיון האחרון על גובה הריבית ופרטים מרכזיים מתוכו פורסמו על-ידי בנק ישראל כבר באותו היום. מעיון בתחזית המלאה עולה כי מחלקת המחקר צופה שהאינפלציה ב-2015 תעמוד על מינוס 0.1%, כלומר החטאה של יותר מאחוז של הרף התחתון ביעד האינפלציה שנקבע בחוק בנק ישראל. רק ב-2016 תחזור האינפלציה ליעד הקבוע בחוק ותגיע ל-1.7% לפי התחזית.

הבורסה בסין קופצת היום לאור ספקולציות לפיהן הממשל הסיני יקל על חברות סיניות שרוצות להנפיק בבורסת הונג קונג. נגיד הבנק המרכזי של סין אמר שהצמיחה הכלכלית במדינה ירדה "מעט" יותר מדי וכי לממשל יש דרכי פעולה כדי להאיץ את הצמיחה. בכך הוא הגביר את ההערכות לתמרוץ כלכלי נוסף בכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

לפי סוכנות הידיעות בלומברג, אנליסטים מעריכים שהבנק המרכזי הסיני ימשיך להוריד את הריביות במשק ויוריד גם את יחס רזרבות ההון שהבנקים צריכים להקצות כנגד מתן אשראי, בדומה לצעדים בהם נקט בחודשים האחרונים.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו, מציין הבוקר כי פעילות יבואנים בכלל ובראשם חברות אנרגיה תרמו ביום שישי לעודפי ביקוש ולפיחות השקל. יציאת רבים לחופשת החג הממושכת צפויה לזמן ימים של מיעוט פעילים וירידה ברף הרגישות. "מיעוט סוחרים עשויה לתמוך בתנודות שערים ויקל על מקבלי ההחלטות בעידוד פיחות השקל. בנק ישראל המודע להשלכות החיוביות שיש בפיחות השקל על היצוא, עידוד התעסוקה וחוסנה של התעשייה המקומית צפוי לעמוד על המשמר ולמתן עודפי היצע של מט"ח".

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "נמשכת התנודתיות הגבוהה בדולר-שקל, וזאת על רקע אי הוודאות בשוק המקומי לגבי כוונות הריבית של בנק ישראל. הדוח של HSBC הוציא מעט את השחקנים המקומיים משיווי משקל, וכעת ממתינים בשוק לרמזים מכיוונו של הבנק. אמש פרסם הבנק את סקירת מחלקת המחקר, לפיה האינפלציה ב-2015 צפויה להיות שלילית. מנגד, נתוני הצמיחה והאבטלה ממשיכים להיות סבירים, וגם הצפי ל-2016 הוא יחסית חיובי, ועל כן לא ברור אם יש לבנק ישראל בכלל צידוק להוציא לפועל מדיניות מרחיקת לכת כגון הרחבה כמותית הוא הורדת הריבית אל מתחת לאפס".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully