וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נדחתה ייצוגית לחייב את בורגראנץ' ומקדונלדס להגיש קנקני מים

7.5.2015 / 9:56

התקבלה בקשת הסתלקות מתביעה ייצוגית שהוגשה נגד שתי הרשתות ■ "חוק בניינים ציבוריים חל על מסעדות ובתי אוכל בהם מוגש מזון לשולחנות, אך איננו חל על בתי אוכל המספקים מזון בדלפק המכירה (שירות עצמי)"

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אין תמונה/מערכת וואלה!, צילום מסך

בית משפט המחוזי בתל אביב אישר בקשת הסתלקות מתביעה ייצוגית, שהוגשה נגד בורגראנץ ומקדונלדס, בטענה כי הרשתות אינן מגישות בסניפים שלהן קנקני מים צוננים לסועדים, ללא תשלום כפי שקובע חוק הבניינים הציבוריים.

התביעה הוגשה על 16 מיליון שקל ובקשת ההסתלקות הוגשה לאחר הגשת תגובה מצד בורגראנץ'.

התובעים טענו, כי חוק קובע שבתי אוכל, מסעדות ובתי קפה יגישו לסועדים קנקני מים צוננים לא תשלום, וכי מקדונלדס ובורגראנץ', אינן עושות זאת, ובהיעדר הגשת מים לשולחן - הם נאלצים לקנות מים מינרליים או מיצים אחרים. בצורה כזו, טענו התובעים, לא רק שהרשתות מפירות את החוק, אלא הן גורמות להפסד כספי ללקוחות.

בכתב התגובה של בורגראנץ', שהוגש על ידי עו"ד ארנון גרפי, נטען כי תכלית הוראות חוק בניינים ציבוריים נעוצה ברצון למנוע נזק בריאותי, התייבשות או מכת חום, הנובעים מחוסר בשתיית מים, אבל לא נועדה להגן על הצרכן מפני רכישת משקאות קלים בדוכני המזון, מקומות שאליהם הוא מגיע במיוחד כדי ליהנות מצריכת אותם מוצרים.

כמו כן, נטען בתגובה, הגשת מים ללקוחות מתקיימת במלואה באמצעות דיילים, מלצרים ואנשי דלפק אותם מעמידה בורגראנץ' לשירות ורווחת הלקוחות, ובכך גורמת להגשת קנקני מי שתייה.

מעבר לכך, מחדד כתב התגובה את העובדה כי התביעה מופנית כלפי סניפים שבהם נמכרים מוצרי מזון מהיר, וככאלה, חלק בלתי מבוטל מהלקוחות אוספים את מוצרי האוכל כשהם ארוזים כדי לסעוד בביתם או במקום עבודתם (Take Away), ובפועל אינם מתיישבים במתחמי הסניפים, כדין מסעדה.

בית משפט ציין כי "קיים ספק רב אם הטיעון המשפטי שהועלה בבקשה יוביל להצלחת ההליך. דומה, כי יש ממש בטענת בורגראנץ' כי חוק בנינים ציבוריים חל על מסעדות ובתי אוכל בהם מוגש מזון לשולחנות, אך הוא איננו חל על בתי אוכל המספקים מזון בדלפק המכירה (שירות עצמי) באריזות חד פעמיות, בין אם אפשר לשבת לאכול במקום בין אם לקחת וללכת, בכל מקרה אין הגשה לשולחנות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully