פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   עוד קריסה בנדל"ן: גיה בנייה ופיתוח מבקשת הקפאת הליכים

   מדובר בחברת ביצוע גדולה עם מספר לא קטן של פרויקטים פעילים בתחום הבנייה למגורים. בשנים האחרונות נקלע ענף הביצוע לקשיים, לאור המחסור בכוח-האדם המקצועי

   בניה בתל אביב מנופים, מאי 2015 (ראובן קסטרו)
   (צילום: ראובן קסטרו)

   קריסה נוספת של חברה בתחום הביצוע. חברת גיה בנייה ופיתוח בע"מ הגישה היום (ד') בקשה להקפאת הליכים. מדובר בחברת ביצוע גדולה עם מספר לא קטן של פרויקטים פעילים בתחום הבנייה למגורים.

   במסגרת הבקשה להקפאת הליכים שהגישה היום החברה לבית המשפט, באמצעות עורכי הדין רמי קוגן ואוהד הראל ממשרד רמי קוגן, ביקשה החברה למנות את עו"ד קוגן ואת עו"ד אלונה בומגרטן ממשרד נשיץ-ברנדס לנאמני החברה.

   נזכיר כי בשנים האחרונות נקלע ענף הביצוע לקשיים, לאור המחסור בכוח-האדם המקצועי לצד רווחיות נמוכה של חברות הביצוע.

   במסגרת הבקשה להקפאת ההליכים שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז נכתב כי: "בית המשפט הנכבד מתבקש לעשות שימוש בסמכותו ולהוציא מלפניו צו להקפאת הליכים למשך 45 יום ולמנות את עו"ד רמי קוגן ועו"ד אלונה בומגרטן כנאמנים לחברה בתקופת הקפאת ההליכים. למצער מתבקש בית המשפט הנכבד להורות במעמד צד אחד על צו האוסר חילוט ערבויות בנקאיות ו/או ערבויות חוק מכר עד למועד הדיון שייקבע במעמד הצדדים. בקשה זו מוגשת בבהילות, שעה שנכון למועד הגשת בקשה זו, עומדת החברה בפני קריסה כלכלית טוטאלית, עת היום, יום ה-1 ביוני 2015 בשעות הצהריים, עתידה להיחלט ערבות בנקאית בסך של 1.26 מיליון שקל שניתנה לטובת אחד ממזמיני הפרויקטים, כאשר דרישת החילוט נשלחה אל הבנק מפיק הערבות לפני שבוע ימים, אך בשל ניצול מצוקתה הכלכלית של החברה, עת למעשה הפרויקט הסתיים ולמזמין זה חוב כלפי החברה בסך של למעלה מ-2 מיליון שקל". עוד במסגרת הבקשה להקפאת הליכים מציינת החברה כי בנוסף לדרישה האמורה, קיימות עוד דרישות לחילוט ערבויות.

   כאמור, לחברה מספר פרויקטים למגורים אותם היא מבצעת נכון למועד זה בהיקף של כ-170 מיליון שקל. "המדובר בחברה אשר הרכוש הקבוע שבבעלותה מהווה אחוז קטן משווייה, אשר מרביתו מתבסס על המוניטין שלה, הסיווג הקבלני שלה (הגבוה ביותר - ג'5) וניסיונה רב השנים כקבלן מבצע ראשי בתחום הבנייה למגורים", כך בבקשה, "בנוסף, החברה מבצעת נכון למועד הגשת בקשה זו 9 פרויקטים, מרביתם במרכז הארץ, אשר שוויים הכולל עומד על סך של למעלה מ-170 מיליון שקל. על כן, אילולא תתאפשר הקפאת ההליכים המבוקשת לצורך המשך פעילות החברה ומכירתה בטווח זמנים קצר, סיכויי הפירעון של נושי החברה יופחתו בעשרות אחוזים מיניה וביה. יתרה מכך, אילולא יינתן צו הקפאת ההליכים, עתידים להיקטע באיבם הפרויקטים עתירי התקציב אותם מבצעת החברה נכון למועד הגשת בקשה זו ובתוך כך, ישנו חשש לחילוט ערבויות בנקאיות (טיב וביצוע) בשווי כולל של כ- 8 מיליון שקל".

   עוד במסגרת הבקשה להקפאת ההליכים מזהירה החברה כי: " במקביל, נושים של החברה, אשר השמועות בדבר קריסתה הכלכלית הגיעו לאוזניהם, מנסים לבצע סעדים עצמיים ברכוש הקבוע של החברה הפזור באתרים שונים ברחבי הארץ וכן להפעיל לחץ פסול על קברניטיה, תוך שהדבר מהווה העדפת נושים פסולה".

   הפרויקטים הפעילים של החברה נכון להיום הם פרויקטים למגורים בערים קרית ים, חיפה, רמת גן, תל אביב וגבעתיים. לחברה עוד מספר פרויקטים שהושלמו ונמצאים בשלב מסירת יחידות הדיור והבדק. פרויקטים אלו ממוקמים באור עקיבא, גבעת אולגה, תל אביב, רעננה ותל אביב.