"לא ייתכן שבירושלים יקבעו כיצד תיראה הבנייה בערים"

בפורום שהתכנס בדן אנד ברדסטריט מתחו ראשי רשויות ביקורת על המדיניות הריכוזית בה נוקט שר האוצר משה כחלון בתחום הדיור. "זה כמו לתת אותה תרופה למחלות שונות"

יעל דראל
08/06/2015
ראש העיר עכו שמעון לנקרי. אדריאן הרבשטיין
שמעון לנקרי(צילום: אדריאן הרבשטיין)

בבוקר שבו קבינט הדיור צפוי להתכנס ולאשר את תוכנית הדיור המקיפה שיזם שר האוצר, משה כחלון, ובמרכזה איחוד סמכויות נרחב בתחום הדיור תחת כנפי משרדו – מתריעים ראשי הרשויות כי ללא שיתוף פעולה עימם, ללא שחרור הביורוקרטיה בוועדות המקומיות בערים - לא תוכל הממשלה להשיג את מטרותיה. הדברים נאמרו בפורום ראשי רשויות שהתכנס הבוקר בדן אנד ברדסטריט, בו נכחו שורה של ראשי ערים – בהם ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס וכן ראשי עיריית טבריה, רמת גן, גבעתיים, פתח תקווה וגבעת שמואל.

מי שמתח ביקורת חריפה על הריכוזיות הממשלתית הצפויה בתחום הדיור היה ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, שאמר: "בלתי אפשרי שיישבו אנשים בירושלים ויגידו לנו מה לעשות. זה טוב שהמדינה מגדירה מטרות וחזון אבל לא ייתכן שיישבו אנשים שלא נבחרו – והם יגידו לי כיצד לנהל את העיר שלי".

חלק מראשי הערים הסכימו עם דבריו של לנקרי, בהם ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן, שהדגיש כי "אם הממשלה לא תתאים לכל רשות את המסלול שלה, זה יהיה כמו לתת את אותה התרופה למחלות שונות. האופן שבו הממשלה תעבוד איתנו בהתאם לצרכים שלנו, זה מה שיקבע האם אכן יהיה פה שיתוף פעולה, או האם יהיה פה ניסיון לעבוד 'מעל לראש שלנו'". משה פדלון, ראש עיריית הרצליה ציין כי נפגש בימים האחרונים עם שר האוצר, משה כחלון וכי הציג בפניו את תוכניות הבנייה המתוכננות לעיר. "הצגתי לו את התוכנית לבניית אלפי יחידת דיור בעיר והתרשמתי שהוא נותן לנו רוח גבית, שיתוף הפעולה הזה חשוב", אמר.

עם זאת, בעוד מספר ראשי ערים הציגו את כוונות ההתרחבות שהם מתכננים בשטחם, ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, הצהיר כי כוונותיו הפוכות: "אני למשל לא רוצה להרחיב ולא רוצה לבנות. השאלה היא האם הם (הממשלה) יכפו את זה עליי? למען האמת, עד היום לא הבנתי מה הממשלה רוצה. ברור לי שהם יכולים לדחוף דברים אבל בלעדינו יהיה להם קשה. אני רוצה לדעת למה לא נותנים לי כראש עיר לנהל את העיר שלי כפי שאני חושב שנכון לתושבים? לא ייתכן שיבואו עם האג'נדה שלהם מלמעלה ויכתיבו לי איך מנהלים את העיר.

מי שמתח ביקורת רוחבית על התנהלות הממשלה בתחום הדיור הוא יוסי ברודני, ראש עיריית גבעת שמואל: "אני לא רואה שיש במדינה הזו משילות, אנחנו מדינה קטנה, בעשר דקות אתה יכול לעבור 15 ערים באזור המרכז, אבל אין כאן יד מכוונת מלמעלה. אם ראש עיריית פתח תקווה לא רוצה לבנות יותר, אז צריכה להיות פה החלטה מלמעלה. עם כל הרצון להשאיר לנו, ראשי הערים, סמכויות, הרי אי אפשר להשאיר הכל אצלנו – צריכים יד מכוונת מלמעלה. אי אפשר להתייחס רק למה שקורה בגוש דן, צריך החלטות אמיצות של חלוקת משאבים בכל המדינה".

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן הזה יכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל
חיים ביבס(צילום: נועם מושקוביץ)

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, תקף את מדיניות הממשלות בשנים האחרונות ואמר: "סליחה שאני מקלקל את החגיגה, אבל כולם פה מדברים על מכניקה וטכניקה. את מי מעניינת מצוקת הדיור? אנחנו צריכים לחזור לאתוס הציוני של ביזור האוכלוסייה. מרכז הארץ לא יכול להיות 'מרכז העניינים' היחידי במדינה. מדוע, למשל, איש לא מדבר על הוצאת בסיסי צה"ל מהעיר חיפה? אנחנו הרי עמוסים בבסיסי צה"ל בתוך העיר. מדוע מעבים את מרכז הארץ והופכים את הפריפריה לפח הזבל של המדינה? אני דורש לדעת, איפה יש חוסר דיור? בשינקין?"

חי אדיב, ראש עיריית הוד השרון: הבירוקרטיה היא השחיתות, והיא לא אצלנו. יש לי יותר מ-15 אלף יחידות דיור, כולן מצויות בוועדות המחוזיות בין עשר ל-15 שנים במקרה הטוב. אי אפשר לעבוד כך. אז עם כל הכבוד לקבינט, הם יפתרו בעיה נקודתית – אבל יש פה בעיה בירקרטית, כי התכנון עובד ב"טור" – ואי אפשר לעבוד ככה. צריך לשחרר. אני בא מהעולם הצבאי.

מי שעוד נכח בדיון הוא אחיו של שר האוצר, קובי כחלון, המכהן כממלא מקום ראש עיריית ירושלים וכיו"ר הוועדה המקומית בעיר. כחלון מתח ביקורת על המדיניות הממשלתית עד כה בתחום הדיור ואמר: "היום אנחנו עובדים עם תוכניות מתאר ישנות – אבל אנחנו לא משאירים כלום לדורות הבאים. חייבים להתמקד בתכנון". כחלון התייחס לתוכניותיו של אחיו במשרד האוצר ואמר: "אחי אומר לי כל בוקר: תוכנית אחת לכולם, אין יותר תוכניות שונות מטעם כל משרד ממשלתי, תהיה תוכנית אחת שכולם מחויבים אליה".

ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, ציין כי על פי ההתפתחויות האחרונות, מסתמן כי הממשלה דווקא מבקשת ליצור שיתוף פעולה עם ראשי הערים. בקבינט הדיור הבינו שבלי השלטון המקומי לא ניתן לקדם ולו יחידת דיור אחת. ישבנו אתמול שלוש שעות בהכנה לקבינט הדיור, עם נתניהו ועם כל הגורמים המקצועיים, להכנת תוכנית שתביא לפתרון מצוקת הדיור ואני חושב שהממשלה רואה בנו גורם מרכזי. חלקים מהתוכנית שגובשה בשלטון המקומי אומצו בהחלטת קבינט הדיור, ואנחנו לא מתכוונים לשבת בצד הפעם ולתת לדברים להתנהל 'מעל לראש' שלנו".

עאדל בדיר, ראש עיריית כפר קאסם, מתח ביקורת על הזנחת המגזר הערבי בתחום הדיור. "אצלנו אין דיור ציבורי, אנחנו לא שותפים לדיונים, אחרי המתנה של שנים רוצים כביכול עכשיו לפתור את הבעיה של הזוגות הצעירים במגזר הערבי – אבל לא ראיתי אף זוג צעיר שבא ונכנס לדירות החדשות שבונים בכפר קאסם". בדיר ציין כי נכון להיום אין התייחסות או הקצאת משאבים מצד המדינה לטובת אזורי תעשייה או תעסוקה עבור צעירי המגזר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully