פלוג: "גל הטרור עלול לפגוע בצריכה ובתיירות"

בראיון לסוכנות בלומברג אמרה הנגידה כי השקל "חזק מדי", אך ציינה כי הורדת ריבית צפויה רק "בנסיבות לא רגילות". היא הזהירה שגל הטרור עלול לפגוע בצריכה ובתיירות - "ויש בכך סיכון"

גלובס
29/10/2015
נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות. הר הרצל, 5 במאי 2014. יואב דודקביץ'
קרנית פלוג(צילום: יואב דודקביץ')

נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג אומרת היום (ה') בראיון לסוכנות בלומברג כי ישנו סיכוי להורדת ריבית נוספת, אך הוא קטן מאוד ויתרחש רק ב"נסיבות לא רגילות". היא גם הוסיפה שלדעתה השקל "חזק מדי", התבטאות שלכאורה עשויה לרמוז על התערבות אפשרית של הבנק המרכזי בשוק המט"ח.

3 ימים לאחר שהוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה להותיר את הריבית על 0.1% ורמזה שהריבית לא תרד בקרוב, אומרת כעת פלוג כי הרמה הנוכחית בה נמצאת ריבית הבסיס במשק היא "מאוד מרחיבה" וכי הורדות ריבית נוספות (לרמה של 0% או ריבית שלילית) ייחשבו לצעד לא קונבנציונלי.

"שינויים נוספים בריבית ירמזו כי אנו בדרך לסוג לא קונבנציונלי של מדיניות מוניטרית, וזה יתבסס רק עפ"י הערכה כי אנו נמצאים בנסיבות לא רגילות", אמרה פלוג. "אנו מותירים את הדלת פתוחה לכך, אבל אם תרחיש הבסיס שלנו יתממש, אני חושבת שהמדיניות המוניטרית הנוכחית הינה הולמת".

פלוג אמרה כי הריבית תיוותר נמוכה "למשך זמן" וכאשר נשאלה האם הבנק המרכזי ישיק תוכנית לרכישות אג"ח, ענתה: "אנו לא פוסלים את זה", אך סייגה כי גם כלי זה יינקט "בנסיבות לא רגילות". זאת, אגב, שעה שהבנק המרכזי היפני עשוי להכריז ביום שישי על הגדלת תוכנית רכישות האג"ח והבנק המרכזי האירופי עשוי לנקוט צעד דומה בדצמבר.

הריבית נותרה השבוע ללא שינוי זה החודש השמיני ברציפות, וזאת לאחר שבנק ישראל הפחית את הריבית 13 פעמים מאז שנת 2011, במטרה לפחת את השקל ולתמוך ביצוא.

פלוג אמנם לא ציינה מהן אותן "נסיבות לא רגילות" שיגרמו לבנק ישראל להוריד את הריבית או לרכוש אג"ח, אך בהקשר אחר ציינה כי התעצמותו של גל הטרור עלולה לפגוע בצריכה בישראל ובתיירות וכי היא תראה בכך התפתחות שלילית.

"אם גלי האלימות יהפכו עוצמתיים וארוכים יותר, זה עלול להשפיע על הצריכה והתיירות, כך שיש סיכון", אמרה פלוג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully