וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איפה הכסף? חשש לתרמית פונזי ביוטרייד

אלה לוי-וינריב

22.12.2015 / 16:45

רשות ניירות ערך: "חלק ניכר מכספם של המשקיעים הרבים שהשקיעו את מיטב כספם ביוטרייד ירד לטימיון, וספק אם יוחזר להם"

אילוסטרציה. ShutterStock
תצלום אילוסטרציה/ShutterStock

דוח חמור של רשות ני"ע על התנהלות חברת יוטרייד בשליטת אביב טלמור חושף תרמית פונזי לכאורה – שימוש בכספי משקיעים חדשים להחזרת כספים למשקיעים קודמים המבקשים למשוך את כספם – ורישום כוזב של יתרת הכספים בחברה.

מהדוח עולה כי בעוד שבספרי יוטרייד רשומים יתרות כספים של משקיעי החברה בסך של 12 מיליון דולר (כ-46.4 מיליון שקל), הרי שבחשבון הבנק של החברות מצוי סכום של 300 אלף שקל בלבד - פחות מאחוז אחד מהחוב.

אתמול, כזכור, הורה ביהמ"ש להפסיק את פעילות יוטרייד.

כיום ישנם כ-350 משקיעים ביוטרייד, מהם כ-40 משקיעים פנו לקבל את כספם ונמצאים בהסדר פריסת תשלומים מול החברה, וכארבעה-חמישה משקיעים שפנו לחברה בבקשה לקבל את כספם וטרם הגיעו להסדר מול החברה. שאר המשקיעים אינם יודעים כלל כי לחברה אין הכספים הנדרשים אם יפנו אליה לקבל את השקעתם חזרה.

עשרות תלונות של נפגעי החברה

במהלך בדיקה שערכה רשות ני"ע בחברה, אישר סמנכ"ל הכספים של החברה, סמי ששון, כי ליוטרייד קיים חוב בגובה של כ-12 מיליון דולר למשקיעי החברה מול יתרת זכות של 300 אלף שקל בלבד, בעוד שככל הנראה בדוחות שנשלחים למשקיעים מוצג כאילו יש להם (במצטבר) יתרת זכות של כ-48 מיליון שקל. לדברי הסמנכ"ל, הוא אינו יודע לאן נעלמו אותם 12 מיליון דולר מכספי המשקיעים. לטענתו, הוא התחיל לעבוד ביוטרייד רק בספטמבר 2015 ובחשבון החברה היו אז כ-150 אלף שקל. לשאלת צוות הביקורת של הרשות אם אמורים להגיע ליוטרייד כספים מחו"ל, ענה ששון כי אין לחברה גורמים שחייבים לה כסף.

מעלליה של חברת יוטרייד נחשפו ב"גלובס" בחודשים האחרונים בסדרת תחקירים שפרסמה הכתבת, ספיר כלפון. ב"גלובס" התנקזו עשרות תלונות של נפגעי החברה על כך שהחברה מעכבת את כספי המשקיעים המבקשים למשוך את יתרת השקעותיהם, לאחר שהפסידו את מיטב כספם. ואולם, עד אתמול (ג') המשיכה החברה לגייס משקיעים ללא מפריע. אתמול, לאחר ביקורת שנערכה במשרדי החברה, שבה התגלו מסמכים וראיות המעידים על מצבה העגום - פנתה רשות ני"ע לביהמ"ש המחוזי בת"א בבקשה לעצור את פעילותה והוצא צו זמני להפסקת גיוס המשקיעים על-ידי החברה.

כלומר, בחודשים האחרונים כספי המשקיעים החדשים מועברים לתשלום המשקיעים הישנים, ומוצגת למשקיעים יתרת זכות פיקטיבית שאין מאחוריה דבר. מהבדיקה עלה עוד, כי בעל השליטה בחברה מודע למצב מזה מספר חודשים. ששון סיפר לרשות כי בחודשים האחרונים הוא דיבר מספר פעמים עם טלמור על המצב והתריע בפניו מפני ההתנהלות הנהוגה.

תיקיית מסמכים. ShutterStock
ביקורת שנעשתה בחברה מצאה מסמכים וראיות המעידים על מצבה העגום/ShutterStock

מייל אזהרה

בבקשת רשות ני"ע לביהמ"ש צוין כי "עניינה של בקשה זו הוא פעילות ניהול תיקים ללא רישיון המבוצעת על-ידי יוטרייד תוך גיוס מאות משקיעים מקרב הציבור הרחב, וגרימת הפסדים כספיים ניכרים במסגרת הפעילות האמורה. בביקורת שנערכה בשבוע החולף מצאה הרשות, כי למרות שיוטרייד התחייבה לרשות באופן מפורש לחדול מפעילות של ניהול תיקים ללא רישיון, בפועל היא ממשיכה בה, ויתרה מכך - כספי משקיעים חדשים המגויסים על-ידה כיום אינם מושקעים ככל הנראה כלל עבורם, ובהתאם להתחייבות החברה, אלא "מוסטים" ממטרתם המקורית ומשמשים של החזר כספים של משקיעים קודמים הדורשים את כספם".

רשות ני"ע מציינת עוד כי הביקורת שערכה מעלה ממצאים חמורים ביותר באשר להתנהלות יוטרייד, המעמידה בסכנה חמורה את כספי המשקיעים, ובעיקר את כספו של כל משקיע חדש שיבחר לתת בה אימון. כך, למשל, התגלה במסגרת הביקורת מייל ששלח סמנכ"ל הכספים של יוטרייד לבעל השליטה ביוטרייד, אביב טלמור (שהינו גם בעל השליטה בטרייד מארקר (100%), וכן משמש כיו"ר דירקטוריון ומנכ"ל בשתי החברות), ביחס למצבה הפיננסי של החברה והעובדה שהיא אינה יכולה לעמוד בהסדרי פריסה של תשלומים שכבר התחייבה למשקיעים שביקשו את כספם בחזרה, קל וחומר אלה שטרם ביקשו.

בנוסף, הזהיר סמנכ"ל הכספים את בעל השליטה מכך שהחברה עושה שימוש בכספים של משקיעים חדשים כדי לסלק חובות למשקיעים קודמים שביקשו לקבל את כספם בחזרה.

בדוח הביקורת שנחשף מתגלים גם המספרים המדאיגים המעידים על מצבה העגום של החברה, ועל מצגי השווא לכאורה שהיא מציגה בפני לקוחותיה. הביקורת העלתה שבעוד שבספרי יוטרייד רשומים יתרות כספים של משקיעי החברה - שהופקדו על-ידם בחשבונות הבנק של החברה ושאמורים לעמוד לרשותם לאחר שבוצעו עבורם פעולות ההשקעה על-ידי יוטרייד - בסך של 12 מיליון דולר (כ-46.4 מיליון שקלים), הרי שבחשבון הבנק של החברות מצוי סכום של 300 אלף שקל בלבד.

"מן האמור לעיל עולה, כי כל עוד לא יוכח אחרת, חלק ניכר מכספם של המשקיעים הרבים שהשקיעו את מיטב כספם ביוטרייד ירד לטמיון, וקיים ספק אם יוחזר להם אי-פעם. ככל הנראה משקיעים אלה עדיין אינם מודעים למצבם הקשה, שכן מוצג להם כי חשבונם עדיין מצוי ביתרה חיובית, בעוד שלמעשה – לפי ממצאי הביקורת – לחברה אין יכולת להשיב להם את הכספים", כותבת רשות ני"ע לבית המשפט.

ניהול תיקים ללא רישיון

יוטרייד, שהוקמה על-ידי אביב טלמור ב-2007, פונה לציבור הרחב באמצעות פרסומים שונים בתקשורת, לרבות באמצעות האינטרנט, ומציעה לו להצטרף לפעילות השקעה, במסלולי השקעה שונים. החברה מציגה עצמה באתר האינטרנט שלה ובמסמכים המופצים ללקוחותיה, כ"בית השקעות, המתמחה במסחר אוטומטי, ומציעה ללקוחותיה השקעה באמצעות 'פלטפורמת מסחר רובוטי', אלגו-טריידינג, שהינה תוכנת מסחר אוטומטי פרי פיתוחה הבלעדי, לשם מסחר בנגזרי מט"ח, סחורות ומדדים" - כלומר השיטה שיוטרייד מציע היא למעשה מסחר אלקטרוני בשוק ההון, המבוסס על תוכנת מחשב ששולחת פקודות מסחר שנוצרות באמצעות אלגוריתם ממוחשב, וללא התערבות אנושית.

בחברה טוענים, כי האלגוריתם יוזם הוראות קנייה ומכירה בהתבסס על פרמטרים של תזמון, מחיר, סחירות ועוד, המועברות לביצוע, ללא הפעלת שיקול דעת נוסף או התערבות אדם. מסחר זה קרוי בשם "מסחר אלגוריתמי" ("אלגו-טריידיניג"), שהפך לנפוץ יותר ויותר בשוק ההון בשנים האחרונות.

לטענת רשות ני"ע, הלכה למעשה, מדובר בניהול תיקי השקעות לכל דבר ועניין, וזאת מבלי שיש בידה של יוטרייד רישיון כנדרש בהוראות חוק הייעוץ, ומבלי שהיא ממלאת אחר החובות הרבות הקבועות בדין בנוגע לניהול תיקי השקעות, שמטרתן הגנה על ציבור המשקיעים.

ביקורת הרשות במשרדי יוטרייד בוצעה על רקע מידע שהתקבל ברשות, לפיו יוטרייד מפרה את התחייבותה המפורשת כלפי הרשות שלא לגייס משקיעים חדשים, וכן לאור תלונות של משקיעי יוטרייד - שפורסמו בתחקירי "גלובס" - לפיהן פנו לקבל את כספם מיוטרייד בהתאם להסכמים עימה ונענו בטענות שונות של דחייה ויהעדר נזילות, וכן בטענות בדבר קשיים להעביר את הכסף הנעוצים בצדדים שלישיים שונים.

ביקורת הרשות בוצעה במשך יומיים בשבוע שעבר (ב-14 וב-15 בחודש) על-ידי צוות של מחלקת השקעות ברשות שהגיע למשרדי החברה במגדל עזריאלי בת"א, ולמטה החברה ברמת גן, בבית "גיבור ספורט". במסגרת הביקורת נערכו שיחות עם אודי שחם, מנהל מכירות ביוטרייד; אסתי רונן אביב, סמנכ"לית תפעול של "טרייד מרקר"; אורן וול, מנהל לקוחות ביוטרייד; סמי ששון, מנהל הכספים של חברות יוטרייד וטרייד מארקר; גיא ברק, CHIEF DEALER בחברות יוטרייד וטרייד מארקר; ורועי ממן, חשב בטרייד מארקר. כמו-כן, קיבלה הרשות רשימות של משקיעים ודוחות רלוונטיים בעניינם, ומסמכים ודוחות רלוונטיים בעניין חשבונות יוטרייד והמשקיעים.

בעיית נזילות

מבדיקת רשות ני"ע עלה כי החברה מגייסת כל העת, כפי שגייסה בעבר, משקיעים לניהול תיקים על-ידי (אלגו) רובוט-מסחר, וכי בחודש האחרון גוייסו שישה-שבעה משקיעים חדשים. הלקוח האחרון שגויס הוא ש.ח (שמו שמור ברשות ני"ע לצורך הגנה על פרטיותו) שהפקיד 20 אלף דולר בחברה בתחילת החודש. מדוח לקוחות החברה שהוצג לצוות הרשות עולה כי יוטרייד גייסה 44 משקיעים חדשים ממאי 2015 - המועד בו התחייבה החברה להפסיק את פעילותה מפרת החוק. משקיעים אלו הפקידו סכום כולל של כ-3.5 מיליון דולר בחשבונה של יוטרייד.

בהמשך לכך, אישרה סמנכ"לית התפעול, רביב רונן, כי "יש בעיית נזילות ליוטרייד, ולכן יש עיכובים בהעברות הכספים למשקיעים כבר כמה חודשים, בערך מחודש יולי 2015" - כפי שפורסם ב"גלובס". לדבריה, ללקוח שפונה למשוך את יתרת כספו מהחברה, היא מסבירה ש"יש עיכוב על-ידי צד ג' בהעברת הכספים, וכן שהחברה מתנצלת על העיכוב ומבקשת להגיע לפתרון ולהגיע עם הלקוח להסדר פריסת תשלומים". עוד נאמר, לדבריה, למשקיעים הפונים לקבל את הכסף, כי בתקופה האחרונה יש עיכוב של ארבעה-חמישה חודשים בהעברת הכספים מצד ג' - הברוקרים שמעבר לים, וכי לא ברור מה יקרה עם הכספים שהעבירה יוטרייד אל אותם ברוקרים, ומתי החברה תקבל אותם חזרה, אם בכלל.

לשאלת צוות הרשות מדוע יוטרייד או מי מטעמה מגייסים משקיעים לחברה, כאשר הם יודעים שיש בה בעיית נזילות, וברור להם שהלקוח לא יקבל את כספו - ענתה הסמנכ"לית רונן כי אינה יודעת וכי יש לה את ההשגות שלה, אך היא אינה יכולה להסביר את ההתנהגות הזו.

בעת עריכת הביקורת, הגיע למשרדי הרשות מכתב התראה של בא-כוח אחד מהמשקיעים הדורש את כספו ומאיים בהגשת בקשת פירוק נגד יוטרייד, ככל שהכספים לא יושבו לו לאלתר. גם מכתב זה פורסם לראשונה ב"גלובס". אל מכתב ההתראה, שנשלח באמצעות עו"ד ורו"ח יצחק רייס ועו"ד דוד פלד, צורפה טיוטא של בקשת הפירוק.

כספי משקיעים להסדרת חובות

במסגרת הבדיקה של רשות ני"ע נחשפה גם שיטת הפעולה של יוטרייד על-מנת להרגיע את הלקוחות, שמזכירה לכאורה תרמית פונזי. סמנכ"ל הכספים ששון אישר במסגרת הבדיקה, כי כספים של המשקיעים החדשים שנכנסים ליוטרייד משמשים גם לתשלום למשקיעים שביקשו למשוך את כספם, ולתשלום וכיסוי אותם "הסדרים" מול המשקיעים שביקשו את כספם חזרה.

ששון אישר כי מאז שהוא בחברה אין תנועות בחשבון לקוחות שקשורות בדרך כלשהי למסחר בחשבונות המשקיעים, ולכך שהפסידו או הרוויחו במסחר. כלומר, בחודשים האחרונים כספי המשקיעים החדשים מועברים לתשלום המשקיעים הישנים, ומוצגת למשקיעים יתרת זכות פיקטיבית שאין מאחוריה דבר. מהבדיקה עלה עוד, כי בעל השליטה בחברה מודע למצב מזה מספר חודשים. ששון סיפר לרשות כי בחודשים האחרונים הוא דיבר מספר פעמים עם טלמור על המצב והתריע בפניו מפני ההתנהלות הנהוגה.

בבקשת הרשות לעצור את פעילות החברה נכתב: "קיים חשד כי כספי משקיעי יוטרייד שהועברו לחשבונה למטרות השקעה עבור המשקיעים, הוברחו ושימשו למטרות אחרות מהמוסכם עם המשקיעים, וכי פעילות ההשקעה עבור המשקיעים, כפי שמוצגת להם באופן שוטף, נערכת מבלי שקיימת לחברה יכולת לעמוד בהתחייבויותיה מול המשקיעים בעת רצון לממש את השקעתם. בנוסף עולה החשד, כי יוטרייד מגייסת משקיעים חדשים, על-אף שידוע לה כי החברה נמצאת בחדלות פירעון ולא תוכל להחזיר את כספי המשקיעים. כספי המשקיעים החדשים משמשים למימון הסדרי הפריסה של תשלומי החוב למשקיעים קיימים".

כל פרטי הפרשה המתועדים כעת בדוח הביקורת של הרשות, נחשפו ב"גלובס" החל מיולי השנה בסדרת כתבות על כך שחברת יוטרייד עיכבה כספי לקוחות שהשקיעו אצלה במט"ח. לאחר ש"גלובס" התערב ופרסם את תלונותיהם של חלק מהלקוחות - הוחזרו הכספים למתלוננים. ואולם, זמן קצר לאחר מכן הציפו את המערכת פניות ותלונות נוספות של לקוחות מיואשים.

חלק מהמשקיעים אף הגישו בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד יוטרייד ונגד הבעלים טלמור, באמצעות עו"ד דן צוק. זאת, בטענה כי יוטרייד מטעה את המשקיעים בהסכם ההתקשרות עימם, מציגה בפניהם מצגי שווא בדבר היותה פטורה מהוראות חוק הייעוץ, ומבטיחה להם תשואה בניגוד לדין, וכתוצאה מכל אלה נגרמו לחלק מהמשקיעים הפסדים.

כמו-כן, דווח ב"גלובס", כי הפרשה אף נחקרת במשטרה. לאחר הפרסום הראשון ב"גלובס" הוגשה נגד החברה תלונה במשטרה על-ידי אחד מהלקוחות, ותיק התלונה נחקר על-ידי מפלג ההונאה בת"א. בנוסף, לפני כחודש הוגשה תלונה נוספת נגד החברה, ואף היא נבדקת. שתי התלונות הן בגין הונאה ומצג שווא. במשטרה אישרו את הפרטים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully