פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חשיפה: מיקום תשעת הסניפים הכי בעייתים של מגה

   רשת מגה משלמת לחברה-האחות רבוע נדל"ן שכר דירה גבוה יחסית למחיר השוק, לעתים אפילו בעשרות אחוזים

   סניף מגה סגור סניף קפלן פתח תקוה (ראובן קסטרו)
   סניף מגה (צילום: ראובן קסטרו)

   נאמניה של רשת מגה מרבים לדבר על האטרקטיביות של הרשת, ועל החוזק המיוחד שלה בסניפים במרכזי הערים. ואולם תהליך מכירת הרשת חשף כי לפחות בעיני רשתות שיווק מנוסות כדוגמת ויקטורי, מחסני השוק ויוחננוף, הסניפים לא ממש אטרקטיביים כיוון ששכר הדירה המשולם בהם גבוה במיוחד, ומסכן את הסיכוי להפעיל סניפים רווחיים. שלוש הרשתות הן חלק מקבוצת רוכשים שהגישה בסוף השבוע האחרון הצעה לרכישת מגה אך ביקשה להסתפק ב-90 בלבד מתוך 127 סניפים הרשת. את הסניפים הנותרים, אותה קבוצה לא רוצה לקבל לידיה אפילו ללא כל תמורה כספית. חלק גדול מהם מושכר למגה על-ידי החברה-האחות, רבוע כחול נדל"ן.

   לקריאה נווספת

   נאמני מגה: "הרשת קרסה עקב חלוקת הדיבידנדים"
   המרוץ לרכישת מגה באמצעות מכרז נפתח רשמית

   לפני ימים אחדים ולבקשת נאמני מגה, מינה בית המשפט, שמאית שתבדוק את דמי השכירות המשולמים לרבוע נדל"ן. בינתיים, "גלובס" חושף את המספרים ובוחן האם מגה אכן משלמת לרבוע נדל"ן דמי שכירות מופרזים.

   זול בשפע, אלעד

   רחוב בן זכאי 32; שטח: 1,144 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 123 שקל; סה"כ: 141.17 אלף שקל לחודש

   היישוב אלעד נמצא 4 ק"מ דרומית לראש העין, בצמוד לכביש 6, ומונה 41.4 אלף תושבים. זהו הכוכב השביעי מבין "יישובי הכוכבים" שהוקמו לאורך הקו הירוק. הישוב הוא בעל צביון דתי-חרדי שהרמה הסוציו-אקונומית נמוכה במיוחד והוא מדורג באשכול 2 מבין 10 אשכולות.

   לפי נתוני רבוע נדל"ן, החברה גובה מרשת מגה שכ"ד של 123 שקל למ"ר לחודש, כאשר שטח הסניף הוא 1,144 מ"ר. כך, מגה משלמת מדי חודש 141.17 אלף שקל לחברה-האחות. על פניו מדובר בשכ"ד גבוה שמקשה להפעיל סופרמרקט רווחי. הרמה הסוציואקונומית הנמוכה אינה מאפשרת לגבות מחירים גבוהים ולכן מגה הפעילה בישוב סניפי דיסקאונט בלבד, למרות שגודלם דומה יותר לחנויות שכונתיות.

   השכ"ד שרשת מגה משלמת על סניף אחר באלעד, שהיא שוכרת מחברת "פמה חברה להשקעות ונכסים", עומד על 89 שקל למ"ר בלבד, לסניף בגודל דומה המשתרע על שטח של 1,151 מ"ר, והתשלום החודשי מסתכם ב-102 אלף שקל. יוצא איפה שהשכ"ד המשולם לרבוע נדל"ן גבוה ב-38.2%.

   עדות נוספת לשכ"ד הגבוה שמשלמת מגה היא העובדה שבקבוצת הרשתות שהתארגנה לרכוש במשותף את מגה, אף לא אחת מהרשתות רצתה לרכוש סניף זה.

   מגה בעיר, אריאל

   שד' הציונות 78; שטח: 1,212 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 77 שקל; סה"כ לחודש: 93.3 אלף שקל

   לרשת מגה שני סניפים באריאל, שניהם פועלים בפורמט השכונתי מגה בעיר. אריאל, שהוקמה ב-78' מחוץ לקו הירוק, מונה 18.2 אלף תושבים והיא מדורגת באשכול סוציו-אקונומי מספר 5 (מתוך 10). לפי נתוני רבוע נדל"ן, מגה משלמת לחברה 77 שקל למ"ר לחודש על סניף שגודלו 1,212 מ"ר. בסה"כ עומדים דמי השכירות החודשיים על 93.3 אלף שקל בחודש. לשם השוואה, מגה משלמת לחברת "גירון שכירות", על סניף קטן יותר שגודלו 980 מ"ר, מחיר של 68 שקל למ"ר לחודש. לרוב, ככל שמדובר בסניף קטן יותר, דמי השכירות דווקא גבוהים יותר. יוצא איפה שהשכ"ד המשולם לחברה-האחות גבוה ב-13.2% משכר הדירה המשולם על-ידי מגה לחברה חיצונית.

   גם במקרה זה, בקבוצת הרשתות שהתארגנה לרכוש במשותף את מגה אף לא אחת מהרשתות רצתה לרכוש סניף זה.

   מגה בעיר, אשדוד

   שד' מנחם בגין, אזור ח', מרכז כלניות; שטח: 1,426 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 110 שקל; סה"כ לחודש: 157 אלף שקל

   לרשת מגה שני סניפים שכונתיים בעיר הדרומית אשדוד, המונה 214.9 אלף תושבים. האשכול הסוציו-אקונומי של העיר הוא 5. סניף אחד נמצא במרכז כלניות, באזור ח' ואותו מגה שוכרת מרבוע נדל"ן החברה-האחות. מדובר בסניף שגודלו 1,426 מר ומגה משלמת עבורו 110 שקל למ"ר לחודש ובסה"כ 157 אלף שקל - כך לפי נתוני רבוע נדל"ן.

   עבור סניף אחר של הרשת, הנמצא במרכז מסחרי שברובע י"ב, משלמת מגה שכ"ד נמוך הרבה - 63 שקל למ"ר. כל זאת למרות שמדובר בסניף קטן יותר (1,018 מ"ר). יוצא איפוא ששכ"ד המשולם לחברה-האחות גבוה ב-74.6%. גם במקרה זה בקבוצת הרשתות לא הביעו עניין בסניף.

   לדברי אייל רביד, מנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת ויקטורי, "אפילו בחינם אף רשת לא רצתה את הסניף. אנחנו מפעילים סניף ברובע ג' שבו אנחנו משלמים 50 שקל למ"ר, כך שהמחיר שגובה רבוע נדל"ן הוא כפול".

   אגב, מגה הפעילה בעבר סניף ברשת הדיסקאונט YOU ברחוב רוגוזין ברובע ד' בעיר, ובו שילמה לחברת אמות השקעות 68 שקל למ"ר בלבד, למרות שמדובר בסניף קטן יחסית שגודלו 915 מ"ר.

   מגה בעיר, תל-אביב

   רחוב אבן גבירול 30; שטח: 1,275 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 185 שקל; סה"כ לחודש: 236 אלף שקל

   מגה בעיר, תל-אביב

   שכונת נווה אביבים, רחור אופנהיימר 13; שטח: 876 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 248 שקל; סה"כ לחודש: 217.2 אלף שקל

   מגה בעיר, תל-אביב

   רמת אביב ג', רחוב אבא אחימאיר 35; שטח: 1,043 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 228 שקל; סה"כ לחודש: 237.6 אלף שקל

   מגה שוכרת מרבוע נדל"ן כמה סניפים בתל-אביב, ולפחות בשלושה סניפים מדובר בשכ"ד גבוה במיוחד. עבור הסניף ברמת אביב ג' שגודלו מעט יותר מאלף מ"ר, מגה משלמת 228 שקל למ"ר ובסה"כ 237,6 אלף שקל בחודש. בשכונת נווה אביבים, על סניף בגודל 786 מ"ר, מגה משלמת 248 שקל למ"ר ואילו עבור הסניף באבן גבירול, לונדון מיניסטור, מגה משלמת 236 אלף שקל בחודש - פועל יוצא של שכ"ד בגובה 185 שקל על שטח של 1,275 מ"ר.

   בכיר בשוק הנדל"ן המניב אומר ל"גלובס" כי שכ"ד לסופרמרקט בגודל של עד 1,000 מ"ר באזורים אלה, נע בין 150 ל-200 שקל.

   לדברי רביד, "אנחנו ברשת ויקטורי משלמים 60 שקל למ"ר בסניף שלנו בדרום תל-אביב, המשתרע על שטח של 2,000 מ"ר, ואילו על סניף במרכז תל-אביב, בגודל 1,400 מ"ר, אנחנו משלמים 100 שקל למ"ר. על סניף של 500 מ"ר במרכז תל-אביב אנחנו משלמים 130 שקל למ"ר. מגה משלמת בלונדון מיניסטור 185 שקל למ"ר. זה סכום עצום. זה מחיר שמתאים לפיצוציה בגודל 60 מ"ר ולא לסניף בגודל 1,275 מ"ר".

   עוד לדבריו, "המחיר שמגה משלמת בנווה אביבים, 248 שקל למ"ר, הוא מחיר הזוי פלוס. באוניברסיטת תל-אביב, במרחק קו אווירי של 500 מ"ר, אני משלם 130 שקל למ"ר וזה יקר מאוד. שכרתי את הסניף כי היה לי חשוב לפתוח סניף עם הדור הבא. הדבר נכון גם למחיר ברמת אביב ג', שלא רחוק משם. בסכומים האלה אין מצב שקמעונאי יכול להרוויח כסף כמו שאין מצב שהוא יכפיל את הפדיון פי שלושה בתוך העיר. זה כבר לא קשור לרווח הגולמי. עם שכ"ד כזה, בשום קומבינציה אי אפשר להרוויח שם כסף".

   מגה בעיר, חיפה

   שד' הנשיא 134, מרכז הכרמל; שטח במ"ר: 1,430 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 122.2 שקל; סה"כ לחודש: 174.8 אלף שקל

   לרשת מגה כשבעה סניפים שכונתיים בחיפה, שאת חלקם היא שוכרת מרבוע נדל"ן ואת חלקם ממשכירים חיצוניים. במרכז הכרמל מגה משלמת לחברה-האחות שכ"ד 122.2 שקל לחודש, על סניף שגודלו 1,430 מ"ר. בסה"כ מגה משלמת 174.8 אלף שקל לחודש עבור הפעלת הסניף. אגב, לפי רישומי מגה שכה"ד החודשי אף גבוה יותר.

   ביתר הסניפים שמגה שוכרת בעיר היא משלמת מחירים נמוכים יותר. כך למשל עבור סניף בגודל דומה (1,465 מ"ר) הנמצא ברחוב אלנקווה בעיר מגה משלמת לחברת ביג-מג אחזקות 76 שקל למ"ר לחודש בלבד. כך, המחיר שמגה משלמת לחברה-האחות במרכז הכרמל גבוה ב-61%.

   גם עבור סניפים קטנים יותר שמגה מפעילה בעיר ובהם מצופה ששכה"ד יהיה גבוה יותר, מגה משלמת מחיר דומה או נמוך יותר. עבור סניף בגודל 500 מ"ר בלבד ברחוב אלכסנדר ינאי שבשכונת כרמליה, מגה משלמת ל"יורם רובינשטיין" 105 שקל למ"ר. עבור סניף בשכונת גרינברג בחיפה שגודלו 368 מ"ר בלבד, מגה משלמת ל"א.ד. 39", 122 שקל למ"ר. סניף מגה בעיר במרכז הכרמל נמנה גם הוא על הסניפים שאף לא אחת מהרשתות בקבוצת הרוכשים הסכימה לרכוש אותו.

   מגה בעיר, לוד

   שכונת גני אביב, רחוב ארבע עונות 14; שטח: 2,054 מ"ר; שכ"ד לחודש למ"ר: 97.7 שקל; סה"כ לחודש: 200.65 אלף שקל

   שכונת גני אביב הוקמה בשלהי שנות ה-90 בצפון העיר, מעט במנותק מהעיר עצמה. הרעיון היה שהשכונה תמשוך לעיר אוכלוסייה חזקה, וכיום הדירוג במדד הסוציו-אקונומי בגני אביב הוא 5 לעומת 4 לעיר כולה. עם זאת, פוטנציאל המכירות מוגבל כיוון שמדובר בסניף שכונתי.

   הסניף בגני אביב משתרע על שטח של 2,054 מ"ר, ומגה משלמת תמורתו לחברה-האחות 200.65 אלף שקל לחודש, לפי 98 שקל למ"ר. גם במקרה הזה אף לא אחד מקבוצת הרוכשים רצה לרכוש את הסניף.

   לדברי רביד, "זה עוד סניף שאף אחד לא רצה בגלל המחיר שלו. יש לנו ברשת שני סניפים בלוד. באחד מהם אני משלם שכירות של 45 שקל למ"ר ובשני 60 שקל למ"ר. אחרי שרואים את הפער, כבר לא צריך להגיד שום דבר. תסיקו לבד את המסקנות".

   מגה בעיר, מכבים

   רחוב נחל קדומים 1, מרכז רננים, מכבים; שטח במ"ר: 760; שכ"ד לחודש למ"ר: 101 שקל; סה"כ לחודש: 76.7 אלף שקל

   מרכז רננים במכבים היה בעבר מרכז מסחרי פורח במיוחד. בשנים הראשונות להקמתה של העיר מודיעין, נהנו העסקים במרכז מנהירה של לקוחות שעברו לגור בעיר. סניף מגה בעיר שפעל במקום תחת פורמט אחר, נהנה מהיעדר תחרות בעיר ומתנועת לקוחות ערה.

   עם השנים נפתחו מרכזים מסחריים רבים ובעקבותיהם הגיעו רשתות שיווק נוספות לעיר, הבולטת בהן היא רשת רמי לוי שיווק השקמה שמחזיקה היום בשני סניפים עם נתח שוק המתקרב ל-50%.

   כניסת הרשתות המתחרות שחקה את ביצועי סניף מגה בעיר במרכז רננים ואפילו חלק מתושבי השכונה עברו לערוך את הקנייה השבועית ברשתות אחרות. זו כנראה הסיבה שלסניף מגה בעיר במכבים לא נמצא רוכש בקבוצת הרוכשים. מגה משלמת לחברה-האחות שכ"ד של 101 שקל למ"ר, ובסה"כ 76.65 אלף שקל בחודש. לשם השוואה, בקניון מודיעין שדמי השכירות בו גבוהים לאין ערוך משלמת מגה שכ"ד של 88 שקל למ"ר בלבד.