עוד חברה ישראלית נמכרת לסינים: מותג הקוסמטיקה AHAVA

יצרנית מוצרי קוסמטיקה מבוץ ומינרלים מים המלח, נמכרה לתאגיד פוסון הסיני ב-290 מיליון שקל. ב-2011 נאלצה החברה לסגור את הסניף בלונדון, לאחר שבמשך חודשים נערכו מולו הפגנות במחאה על המפעל שיש לחברה מעבר לקו הירוק

  • פוסון
  • אהבה
צילום: אירה אימרגליק עריכת וידאו: מאיה בן ניסן

אתמול (ראשון) נחתם הסכם רכישת השליטה של חברת AHAVA על ידי תאגיד השקעות פוסון הסיני. פוסון רכשה מחברת גאון החזקות 16% מחברת AHAVA תמורת 290 מיליון שקל. לפני טקס החתימה נפגש מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, עם סגן יו"ר ומנכ"ל קבוצת פוסון, ליאנג סינג'ון. השניים דנו באפשרויות השקעה נוספות של פוסון בישראל.

חברת אהבה מייצרת מוצרי קוסמטיקה מבוץ ומינרלים מים המלח, ומשווקת אותם ל-30 מדינות בעיקר בקניונים מסחריים. ב-2011 נאלצה החברה לסגור את הסניף בלונדון, לאחר שבמשך חודשים נערכו מולו הפגנות, שכמה מהן לוו באלימות, במחאה על כך שהיא מחזיקה במפעל מעבר לקו הירוק.

ענקית ההשקעות הסינית פוסון כבר ניהלה משא ומתן על רכישת חברה ישראלית. ב-2015 היא קיימה מגעים עם קבוצת דלק של יצחק תשובה, לרכישת חברת הביטוח הפנסיוני פניקס תמורת 1.85 מיליארד שקל. בסיכומו של דבר המהלך לא אושר על ידי האוצר. יצוין כי בתחילת 2016, בשלבים הסופיים של המשא ומתן על רכישת הפניקס, נחקר יו"ר קבוצת פוסון על ידי המפלגה הקומוניסטית בסין, או כפי שהוא הגדיר זאת בפני גורמים ישראליים: "עזרתי לחקירה של המפלגה".

שנת 2015 רשמה שיא של השקעות סיניות בישראל, והן מוערכות בשווי כולל של יותר מ?500 מיליון דולרים. משרד הכלכלה והתעשייה מפעיל כיום חמש נציגויות מסחריות בסין, הפועלות לסייע לחברות ישראליות לחדור לשוק הסיני, לייצר שותפויות עסקיות ולמשוך השקעות סיניות לישראל. בקיץ הקרוב צפויה להיפתח הנציגות השישית בצ'נגדו שבמערב סין.

"בעוד שלגבי הפניקס היו היסוסים רבים, ובסיכומו של דבר העסקה לא אושרה, במקרה של אהבה מדובר על עסקה מתונה שאין מקום לדחייתה, לנוכח היתרונות הגדולים שהיא מביאה למשק הישראלי", מציין פרופ' אהרן שי, מומחה ליחסי סין וישראל מאוניברסיטת תל אביב.

עוד בוואלה! NEWS

ארוחה במעטפה ב-10 דקות הכנה

אודי ברקן ואושר אילדמן
לכתבה המלאה
טקס חתימת ההסכם (צילום: יח"צ)

צניחה ביצאו הקוסמטיקה הישראלית

הרכישה של AHAVA באה על רקע הנסיגה הכללית של כ-10% ביצוא ענף הקוסמטיקה הישראלי בשנת 2015. מנתוני התאחדות התעשיינים עולה, כי בשל קשיים רגולטורים מצד משרדי הממשלה ופערי מטבע, ירד היקף היצוא מ-609 מיליון דולר בשנת 2015 ל-546 דולר ב-2014 - צניחה של 63 מיליון דולר. עיקר הצניחה - בשיעור של 40% - הייתה ביצוא למדינות מזרח אירופה ורוסיה, מ-73 מיליון דולר ל-44 מיליון דולר בשנת 2015. ביצוא קוסמטיקה למדינות האיחוד האירופי נרשמה ירידה של כ-31% מ-250 מיליון דולר ל-218 מיליון דולר ב-2015. מנגד עלה היצוא ליבשת אסיה בשיעור של 14%, מ-67 מיליון דולר בשנת 2014, ל-76 מיליון דולר בשנת 2015.

תעשיית התמרוקים בישראל נכון ל-2015, כוללת 80 מפעלים, רובם קטנים ובינוניים, המעסיקים כ-10,000 עובדים באופן ישיר ועקיף. מחזור הפעילות השנתי מוערך ב-4 מיליארד שקל, כש-50% מהייצור מופנה לייצוא. הרווח הנקי של כלל התעשייה, מוערך ב-5%-2% מהמחזור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully