וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הרשות מפסידה מיליונים מההסדרים הכלכליים עם ישראל"

18.4.2016 / 0:00

בדו"ח שפרסם הבנק העולמי מצוין כי הרשות הפלסטינית מפסידה הכנסות של כ-285 מיליון דולר בשנה. רק 40% מהסכומים שהובטחו ע"י המדינות התורמות בוועידת קהיר הועברו עד כה

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן במועצת האו"ם לזכויות אדם, 28 באוקטובר 2015. רויטרס
אבו מאזן/רויטרס

הרשות הפלסטינית מפסידה הכנסות של כ-285 מיליון דולר בשנה כתוצאה מההסדרים הכלכליים הנוכחיים שלה עם ממשלת ישראל. כך עולה מדו"ח חדש של הבנק העולמי. הסדרי חלוקת ההכנסות שהותוו בהסכם פריז, לפיהם גובה ממשלת ישראל מע"מ, מכסי יבוא והכנסות אחרות עבור הרשות הפלסטינית, ומחלקת אותם על בסיס חודשי, לא יושמו באופן שיטתי. הכנסות סליקה אלה מהוות למעלה משני שלישים מההכנסות הציבוריות של הרש"פ.

סכום ההפסדים אינו כולל הכנסות שגובה ממשלת ישראל בשטחי C (%61 משטח הגדה המערבית שבשליטה ישראלית). הדו"ח מציין שחידוש הוועדה הכלכלית הישראלית-הפלסטינית המשותפת, שהוקמה מלכתחילה כדי לעקוב אחר יישום הסכם פריז ולפתור בעיות שנותרו פתוחות, עשוי לשפר באופן משמעותי את שיתוף הפעולה הכלכלי בין הצדדים.

"הפחתת הפסד ההכנסות יכולה לצמצם את הגירעון הפיסקלי של הרשות הפלסטינית לשנת 2016 למתחת למיליארד דולר ואת פער המימון הצפוי ביותר מ-50%", אומר סטין לאו יורגנסן, האחראי על הגדה המערבית ורצועת עזה בבנק העולמי. בדו"ח מצוין כי הכנסות אלה היו יכולות להקל משמעותית את הלחץ הפיסקלי של הרשות.

בדוח מצוין כי ממשלת ישראל ממשיכה לעכב העברות כספים לרשות הפלסטינית בסכום של 669 מיליון דולר. הסכום כולל תשלומי פנסיה של פלסטינים העובדים בישראל ומעבידיהם, שאמורים להיות מועברים לקרן ייעודית, שטרם הוקמה על ידי הרשות הפלסטינית. וכן ניכויים ממשכורותיהם של עובדים שאמורים להיות מועברים לכיסוי שירותי הבריאות והזכויות הסוציאליות שלהם.

לאחרונה הסכימה ממשלת ישראל להעביר לרשות הפלסטינית 128 מיליון דולר כדי לפצות על חלק מההפסד שנצבר במשך השנים. הדו"ח משבח צעד ראשון זה לשיפור המצב הקיים, ומציין שיש לעשות יותר כדי לצמצם את הפסדי המס ולעודד את הצמיחה במשק הפלסטיני.

הרס בעזה לאחר הפצצות צה"ל 27 ביולי 2014. AP
20 חודשים לאחר המלחמה תוקנו רק 9% מהבתים שנהרסו לגמרי ו-45% מהבתים שניזוקו חלקית. עזה/AP

בדו"ח מצוין כי המשק הפלסטיני התאושש מהמיתון של 2014, אך צמיחה של 3.5% ב-2015 אינה מספיקה בהתחשב בקצב גידול האוכלוסיה. כלכלת עזה אינה צפויה לחזור למצבה לפני צוק איתן עד שנת 2018. שיקום עזה עדיין סובל מזרימה איטית מהמצופה של הסיוע המובטח, כאשר רק 40% מהסכומים שהובטחו ע"י המדינות התורמות בוועידת קהיר הועברו עד כה.

"בקצב הזה ההערכה היא שהסכומים שהובטחו לשיקום עזה יועברו במלואם רק בתום חמש שנים מסוף המלחמה. אפשר להבין את תשישותה של האוכלוסייה בעזה כאשר 20 חודשים לאחר המלחמה תוקנו רק 9% מהבתים שנהרסו לגמרי ו-45% מהבתים שניזוקו חלקית. יותר מ-14,800 משפחות עדיין עקורות מביתן. לאנשים האלה בעזה אין לאן לברוח", אמר יורגנסן.

דו"ח הבנק העולמי יוצג לוועדת הקישור אד הוק לסיוע כלכלי לרשות הפלסטינית ב-19 באפריל, 2016 בבריסל, בפגישת גיבוש ודיון במדיניות הסיוע לעם הפלסטיני לצרכי פיתוח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully