הריבית לאוגוסט נותרה ללא שינוי על 0.1%

קצב הצמיחה נותר ללא שינוי. בנק ישראל שומר על אופטימיות ומציין את החוזק של שוק העבודה. סביבת הצמיחה של הכלכלה נותרה ברמה של 2.5%-3%

ניצן כהן
25/07/2016
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג בוועידת ישראל לעסקים, דצמבר 2014. תמר מצפי/גלובס, מערכת וואלה! NEWS
קרנית פלוג(צילום: מערכת וואלה! NEWS, תמר מצפי/גלובס)

בנק ישראל שומר על קו אחיד עם העולם והחליט להותיר את הריבית בחודש אוגוסט ללא שינוי ברמה של 0.1%.

בנימוקי ההחלטה אומרים בבנק ישראל כי קצב הצמיחה של הכלכלה עומד על 2.5%-3%, נתון בסך הכל חיובי. בציפיות האינפלציוניות גם לא נרשם שינוי והן עומדות על 0.3% (לפי הריביות הפנימיות של הבנקים) ל-0.8% (לפי ציפיות הכלכלנים).

באשר לשוק העבודה, כותבים כלכלני הבנק כי התמונה מוסיפה להיות חיובית. "נמשכת עליית השכר בכל ענפי המשק; השכר הריאלי בפברואר-אפריל עלה ב-2.5% ביחס לשלושת החודשים שקדמו להם (מנוכה עונתיות), בשעה שהשכר הנומינלי עלה ב-3.1%. ביוני הועלה שכר המינימום בכ-4%". כלכלני הבנק מוסיפים כי "שיעור המשרות הפנויות ירד ביוני ל-3.5% (מנוכה עונתיות) אך רמה זו עדיין גבוהה, ויחד עם הירידה בקצב הגידול של משרות השכיר היא מעידה ככל הנראה שבחלק מהענפים קיים מחסור מסוים בעובדים".

נזכיר, כי בשבוע שעבר מריו דראגי, יו"ר הבנק האירופי המרכזי (ה-ECB), החליט להשאיר את הריבית ללא שינוי למרות פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי ולמרות החשש מתגובה שלילית של כלכלת גוש האירו למהלך. ביום רביעי הקרוב צפוי לפרסם הפדרל ריזרב את החלטתו על הריבית בארה"ב, וההערכות הן שהפד יותיר את הריבית ללא שינוי גם החודש.

בכלכלה הישראלית הסיפור הגדול ממשיך להיות נושא הדיור, וכאן המקום לציין כי ריבית נמוכה שופכת דלק לשוק הנדל"ן הרותח בלאו הכי בישראל. סעיף הדיור מהווה למעשה קצת יותר מרבע מרכיב סל הצריכה שבמדד המחירים לצרכן.

  • ריבית בנק ישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully