וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית המשפט: גם המלגה שמקבלים פרופסורים חייבת במס

9.10.2016 / 9:54

בית המשפט חייב במס שלושה פרופסורים הוזמנו למשך שנה למכוני מחקר חדשים שנפתחו באוניברסיטה בניו יורק בתמורה ל-100-75 אלף דולר עבור 10 חודשי שהייה

מס הכנסה. ShutterStock
מס הכנסה/ShutterStock

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה ערעור שהגישו 3 פרופסורים מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר אילן, וקבע, שיש למסות מלגות שקיבלו מאוניברסיטת ניו יורק כהכנסה ממשלח יד.

פרופ' דוד קרצ'מר, פרופ' ישי בר ופרופ' עדיאל שרמר, הוזמנו לשהות שנה באוניברסיטת ניו יורק, כחוקרים במכוני מחקר חדשים שנפתחו בה (מכון שטראוס ומרכז תקווה). בתמורה, קיבלו המערערים תשלומים מאוניברסיטת ניו יורק בסכומים של 100-75 אלף דולר עבור 10 חודשי שהייה. המערערים דיווחו על ההכנסה ככזו שאינה חייבת במס.

עם זאת פקיד השומה ירושלים 1 הוציא למערערים שומות שבהן קבע כי מדובר בהכנסה החייבת במס. בערעור שהגישו השלושה נטען כי התשלום שקיבלו מאוניברסיטת ניו יורק ניתן להם לצורך התפתחותם המקצועית, מבלי שניתנה תמורה או שירות לאוניברסיטה. גם אם היו לאוניברסיטה ציפיות כי המחקר יוליד פרסום אקדמי, מדובר בציפייה בלבד ולא בהתחייבות משפטית מצד המערערים.

שניים מהמערערים, פרופ' בר ופרופ' שרמר טענו, כי המחקר שנבחר על ידם כלל לא היה במסגרת תחום התמחותם. כך, פרופ' שרמר טען, כי הינו היסטוריון ולא משפטן, ופרופ' בר טען, כי הוא מומחה לדיני מסים ולא לדיני מלחמה, ולכן אין לומר, כי מדובר במשלח ידם.

פקיד השומה טען מנגד כי המערערים הוזמנו לאוניברסיטה לשם ביצוע מחקר, והתמורה שנתנו המערערים למכוני המחקר באה לידי ביטוי בהתחייבותם שלא לעבוד במקום אחר בזמן שהותם בניו יורק, בהתחייבותם לחקור נושא שהוא בתחומי העניין של המרכז והמכון, וגם בציפייה של המרכז והמכון לתוצר מוחשי, כגון מאמר, בסיום התקופה.

בית המשפט קיבל את עמדת פקיד השומה, וקבע, כי יש המדובר בהכנסה ממחקר אקדמי שהינו משלח ידם של המערערים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully