נושאים חמים

נחתם הסכם קיבוצי בחברת החשמל: הוסדרו חריגות השכר

הסתדרות העובדים והנהלת חברת החשמל חתמו על הסכם השכר החדש של חברת החשמל. בין היתר ההסכם כולל החזר של 174 מיליון שקל של חריגות שכר, פרישה מוקדמת של 350 עובדים ושעון נוכחות לעובדי השטח

תחנת הכוח אורות רבין – חדרה (רויטרס)
אורות רבין (צילום: רויטרס)

הנהלת חברת החשמל והסתדרות העובדים הכללית חתמו היום (א') על הסכם השכר החדש של חברת החשמל. בין היתר ההסכם כולל: החזר של 174 מיליון שקל של חריגות שכר ששולמו לעובדים בכירים, ועצירת החריגות בעתיד; פרישה מוקדמת של 350 עובדים שמתקרבים לגיל פרישה וקליטה של 180 עובדים ארעיים כעובדים קבועים עוד השנה; חיוב עובדי שטח בהחתמת שעון נוכחות ; הגדלת בסיס השכר הפנסיוני לעובדים שנקלטו מאז 2004; ותוספת שכר של 7.25% בחמש פעימות.

ההסכם הושג בהמשך לדיונים ומשאים-ומתנים בין גורמים שונים, בהם הנהלת חברת החשמל, ההסתדרות, רשות החשמל, רשות החברות ומשרד האוצר. מעורבות הגורמים השונים נדרשה משום שהדיונים לא נסבו רק על ההסכם הקיבוצי אלא על הבנות שיאפשרו להוציא לפועל רפורמה במשק החשמל.

מעורבות האוצר נדרשה בין השאר בשל העובדה שב-2013 קבע הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, כי בכירי חברת החשמל נהנים מאז 1998 מתוספות שכר חריגות, שנכון ל-2013 עמדו על כ-150 מיליון שקל בשנה. אמסלם התייחס לתשלומי אש"ל, שעות נוספות ותוספות מיוחדות, שהבולטת שבהן הייתה "תוספת פיקודית" בשיעור של 26% משכר היסוד.

במאי השנה, לאחר 3.5 שנות דיונים שיזמו עובדי חברת החשמל, פסק בית הדין לעבודה בחיפה כי טענת המדינה בנושא החריגות הייתה נכונה בעיקרה, אך הסכום הוא 130 מיליון שקל בשנה מאז מ-2010. המשמעות היא שבשנים 2010-2016 הצטברו תשלומים עודפים של 910 מיליון שקל. בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה החלו דיונים על ביטול התוספות והחזר התשלומים העודפים שהועברו מאז 2010.

על-פי החלטת דירקטוריון חברת החשמל, בכירים מכהנים בחברה וגמלאים שנהנו גם הם מהתשלומים יחזירו 174 מיליון שקל בסך-הכול, על פני 36 חודשים. מדובר בפחות מחמישית מהחריגות שניתנו ב-7 השנים האחרונות, ובשיעור קטן הרבה יותר מכלל התשלומים העודפים מאז 1998. הדירקטוריון מסר כי עצירת התוספות אמורה לחסוך 50 מיליון שקל בשנה, סכום שגם הוא נראה קטן לעומת היקף החריגות השנתי.

על-פי ההסכם הקיבוצי שנחתם היום, תוספות השכר המצטברות של 7.25%, הניתנות בהתאם להסכם השכר הכללי שנחתם במגזר הציבורי, יבוצעו ב-5 פעימות שהאחרונה שבהן תינתן במארס 2019. עם השלמת המהלך, עלות התוספות לחברת החשמל תהיה 220 מיליון שקל בשנה בשכר שוטף. הגדלת בסיס השכר לפנסיה הצוברת של העובדים שנקלטו בחברה מאז 2004 צפויה לעלות לחברה 4 מיליון שקל בשנה.

הפרישה המוקדמת של 350 עובדים צפויה לעלות לקופת החברה 530 מיליון שקל. פרישתם מצטרפת לפרישתם לגמלאות השנה של 200 עובדים שהגיעו לגיל פרישה. מכיוון שההסכם הקיבוצי כולל גם קליטת 180 עובדים ארעיים כעובדים קבועים, מצבת עובדי החברה ב-2016 תקטן ב-370 איש.

בשל הזמן הארוך שארכו הדיונים על ההסכם ועל ההתקדמות לקראת הרפורמה במשק החשמל, ובשל המורכבות הכרוכה בהגעה לסיכומים בין גורמים רבים, מתאפיינות התגובות להסכם במליצות רבות.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, מסר כי מדובר "בהישג היסטורי", וכי הסדרת חריגות השכר "מסירה מעל החברה עננה מכבידה". לדבריו, "ההסכם מגלם בתוכו שינוי משמעותי בתרבות הארגונית של החברה וכולל מרכיבי התייעלות ומיצוי יום עבודה משמעותיים וחשובים. ניהול המשא-ומתן בהצלחה תוך אחריות ורגישות לעתיד החברה ועובדיה ראוי להערכה ואינו מובן מאליו".