ההיי טק הישראלי 2016: ירידה במספר האקזיטים ובשווי שלהם

דוח האקזיטים של PwC ישראל: ירידה של 67% לעומת הסכום בשנה הקודמת (10.69 מיליארד דולר) וירידה גם בכמות העסקאות, שבשנתיים הקודמות עמדה על 70

יוסי ניסן
(צילום: ShutterStock)

בשנת 2016 היו 55 אקזיטים בהיי-טק הישראלי (הנפקות ראשוניות לציבור וכן מיזוגים ורכישות) בסכום מצרפי של 3.5 מיליארד דולר. מדובר בירידה של 67% לעומת הסכום שבשנה הקודמת (10.69 מיליארד דולר) וירידה גם בכמות העסקאות שבשנתיים הקודמות עמדה על 70 - כך עולה מדוח האקזיטים של פירמת ראיית החשבון והייעוץ PwC ישראל.

לפי הדוח, שווי עסקה ממוצעת בשנת 2016 עמד על כ-64 מיליון דולר, לעומת 153 מיליון דולר בשנת 2015. בסכום העסקאות מדובר בירידה של 51% לעומת השנה הקודמת (3.5 מיליארד דולר לעומת 7.2 מיליארד דולר). סכום עסקה ממוצעת בשנת 2016 הינו 66 מיליון דולר.

מצד שני, מבחינת הגיוסים של חברת טכנולוגיה ישראליות, 2016 היא שנה חזקה עם 4 מיליארד דולר שגוייסו ב-3 הרבעונים הראשונים של השנה. בדצמבר בלבד גוייסו עד כה 200 מיליון דולר וברבעון הרביעי גוייסו 620 מיליון דולר. זאת, לעומת 4.3 מיליארד דולר שגוייסו בשנת 2015 כולה.

אז מה בעצם השתנה? לדברי רובי סולימן, ראש מגזר היי-טק ב-PwC ישראל, "כיוון שמאגר המשקיעים הפוטנציאלי נותר פחות או יותר כמות שהוא, רק טבעי הוא שלאחר גלי הרכישות של השנים האחרונות, לא רק בישראל תהיה הפוגה מסוימת בקרב רוכשים מסוימים לצורך ניצול ומקסום הטכנולוגיות והחברות שכבר נרכשו ולצורך בחינה של הטכנולוגיות החדשות להשקיע בהן".

לדבריו, "יש הרבה כסף זמין להשקעות להיי-טק הישראלי. קרנות הון הסיכון הישראליות והזרות, משקיעים אסטרטגים, אנג'לים ושאר גופי השקעה נוכחים בשוק עם יכולות השקעה משמעותיות ככל הנראה יותר מאי פעם. חברות ההיי-טק שתעסוקנה בבניית ערך לטווח ארוך וודאי יתקלו שוב בצונאמי של רכישות בעוד זמן מה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully