פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מנכ"לית מועצת החלב: "ישראל היא לא פח האשפה של אירופה"

   בוועידת החקלאות בירושלים מחו החקלאים על שיתוף הפעולה של שר החקלאות אורי אריאל עם האוצר בנוגע להגברת הייבוא: "האוצר מציף את השוק הישראלי במוצרים באיכות נחותה ממזרח אירופה". ח"כ ברושי: "אין מנוס מהשבתת מזון כדי לעורר את הממשלה". השר אריאל: "אנחנו מתואמים"

   מנכ"לית מועצת החלב: "ישראל היא לא פח האשפה של אירופה"

   "מדינת ישראל היא לא פח האשפה של אירופה", כך אמרה מיכל קראוס מנכ"לית מועצת החלב, בוועידת החקלאות ה-7 שנערכה במלון קראון פלזה בירושלים, בה השתתפו כ-700 מובילי דעה בחברה הישראלית, ביניהם שר החקלאות ח"כ אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון ח"כ יואב גלנט, יו"ר השדולה החקלאית בכנסת ח"כ איתן ברושי, חבר הלובי החקלאי ח"כ יצחק וקנין, מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור, מזכיר ארגון מגדלי הירקות מאיר יפרח, ומנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון.

   הועידה, שנמשכה כיומיים, התמקדה באתגרים הגדולים של החקלאות וההתיישבות העובדת בישראל, במטרה לשנות השיח הציבורי על ענף החקלאות הישראלי.

   "מדינת ישראל לא דומה למדינות אירופה, אנחנו מוקפים במדינות שאין לנו איתן יחסי מסחר", אמרה קראוס. "לא ניתן לייבא מאירופה מוצרי חלב למעט גבינות קשות. את אלה מייבאים בעיקר ממדינות מזרח אירופה שם התוצרת פחות איכותית".

   אורי אריאל ועידת החקלאים (מערכת וואלה! NEWS , מאיר דקל)
   שר החקלאות אורי אריאל בועידה (צילום: מאיר דקל)

   יו"ר השדולה החקלאית ח"כ איתן ברושי, אמר כי בענף יש בעיה גדולה של אמון בין המנהיגות לחקלאים. "אין היום מגזר חלש ומפוצל כמו החקלאים. הגיע הזמן לחולל את השינוי ולהחזיר את האמון והביטחון לחקלאות ולחקלאים - אין מנוס מהשבתת מזון כדי לעורר את הממשלה, ומבחינתי זה היה צריך לקרות עוד מאתמול".

   לדבריו, לחקלאים אין שפה משותפת עם פקידי האוצר וצריך להפסיק את ההדברות איתם וההסכמות שמשמשות עלי תאנה לשר החקלאות בשיתוף הפעולה שלו עם האוצר בהגברת הייבוא.

   "הגיע הזמן ששר החקלאות יבין שהוא הכתובת והנציג של החקלאים ויעורר משברים גם סביב החקלאות ולא רק סביב עמונה ויהודה ושומרון", אמר ברושי. "ההצהרה שלו לגבי חוק המים היא התחלה חיובית, אבל הוא צריך להפעיל את כוחו גם בנושאים נוספים, כי החקלאות מצויה במשבר קשה, ועתידה בסכנה".

   שר החקלאות ח"כ אורי אריאל, אמר כי סיעת הבית היהודי לא תהסס ליזום משבר קואליציוני סביב מחירי המים לחקלאות. "המים הם בנפשנו", אמר השר והוסיף כי הוא ומשרדו מתואמים בנושא הזה עם התאחדות החקלאים. עוד הוסיף כי בכוונתו לקדם חקיקה לטובת מחירי מינימום בירקות ובפירות שיבטיחו את התמורה ההולמת לחקלאים. "שכר העבודה בחקלאות הוא אחד המרכיבים הגדולים ביוקר התוצרת החקלאית".