וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמנכ"ל הכספים של אנרון כופר באשמה: טוען לחפותו בכל סעיפי האישום

יהודה שויצר

7.11.2002 / 12:25

נגד אנדרו פאסטו הוגשו 78 אישומים; בין היתר, הוא נאשם בביצוע הונאה, בשיבוש הליכי חקירה, בהלבנת כספים ובפשעים נוספים שנועדו להעשיר את קופתו

סמנכ"ל הכספים לשעבר של אנרון, אנדרו פאסטו, כפר באשמה לגבי מעורבותו בהונאת הענק של אנרון. נגד פאסטו הוגשו 78 סעיפי אישום, ובין היתר הוא נאשם בקשר לביצוע הונאה, בהלבנת כספים ובפשעים נוספים שנועדו להעשיר את קופתו.

אנדרו פאסטו הסגיר את עצמו לרשויות בתחילת החודש. פאסטו נאשם בכך שדרך שורה של שותפויות סבוכות וסודיות הוא ושורה של בכירים נוספים בחברת אנרון עשו מניפולציות בדו"חותיה הפיננסיים של החברה על מנת להתעשר על חשבונה. ההונאה של בכירי החברה הובילה את חברת הסחר באנרגיה לקריסה בלתי נמנעת שהשאירה את אלפי עובדי החברה ללא מקור פרנסה ואת עשרות אלפי בעלי המניות מחוסרי פרוטה. תמונתו של פאסטו המובל לבית המשפט כבול באזיקים תיחקק בעיני מיליוני אמריקאים שצפו בדריכות בהתנהלות המשפט. לתביעה במשפט נדרשו פחות מחודש ימים לתפור על פאסטו את כל סעיפי האישום.

פאסטו טען לחפותו בשימוע בבית המשפט הפדרלי בארה"ב. "כבוד השופטת - ביחס לכל סעיפי האישום אני טוען כי אני חף מפשע", אמר. אם התביעה תצליח להוכיח את מעורבותו הפעילה של פאסטו בהונאת הענק הוא עלול לבלות את שארית ימיו מאחורי סורג ובריח. פאסטו שוחרר בערבות של 5 מיליון דולר.

פאסטו נתבע למעשה על חלקו בהונאה הסבוכה שמוטטה לבסוף את חברת אנרון. על פי החשד, קצר פאסטו רווח של מיליוני דולרים מהעסקות בהן היה מעורב, לעתים על חשבון אנרון ומשקיעיה. על פי החשד, הונה פאסטו את המשקיעים באמצעות הסכם סודי לפיו הובטח כי אנרון תגן על שותפות בשם LJM של פאסטו מפני הפסדים. עסקות חוץ-מאזניות מסוג זה נמצאות בליבה של התביעה נגד אנרון ומנהליה, אשר עסקו בתרגילים חשבונאיים שנועדו להסתיר הפסדים ולנפח את הכנסותיה של החברה באמצעות עסקות סיבוביות חסרות ערך כלכלי.

LJM הוקמה באישור דירקטוריון אנרון כדי לאפשר מכירות נכסים של אנרון ללא קבלת סיכון על עצמה. הערבויות נגד סיכונים שנתנה אנרון לשותפות מאפשרות ביצוע עסקות פנימיות ללא הגדלת הסיכון בהפסדים עבור LJM, וללא שאנרון תידרש לחשוף בפני משקיעיה את הגדלת הסיכון לעצמה.

לרשימה הארוכה של סעיפי האישום נוסף גם ניסיון בשיבוש הליכי משפט. פאסטו, כך עולה מהאישומים, גם ניסה לשכנע את מייקל קופר, בכיר במחלקת הכספים של אנרון, להשמיד נתונים ממחשב החברה בכדי להסוות את מהלכיו הלא חוקיים. קופר עצמו הודה באשמה ב-21 באוגוסט.

פאסטו הוא האישיות הבכירה ביותר באנרון שהואשמה על ידי משרד המשפטים האמריקאי. משרד המשפטים עמל כעת בכדי להגיש כתבי אישום כנגד היו"ר לשעבר, קנת ליי, וכנגד המנכ"ל לשעבר, ג'ף סקילינג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully