לטפל ולמנוע: הדרך לשמור על חיית המחמד נקייה מפרעושים וקרציות

הקיץ בפתח וזהו הזמן בו הפרעושים והקרציות מתרבים בקצב מסחרר. החיה שלכם בוודאי סובלת מהם, אבל גם אתם עלולים להיעקץ. הכירו את התכשירים שיקטלו את המזיקים וישמרו עליכם ועל חיית המחמד בריאים

וואלה! NEWS בשיתוף לידור כימיקלים
לשמור על החמודים האלה מפרעושים וקרציות בקיץ (צילום: ShutterStock)

אם יש לכם כלב או חתול, אתם בוודאי מכירים את הגירודים הרבים של החיה בקיץ וזאת משתי סיבות: הראשונה היא שאנחנו יוצאים יותר החוצה עם הכלב, למקומות הומים כגון פארק, ים, או לטיולים ברחבי הארץ ובכך חושפים אותו למוצצי הדם למיניהם. הסיבה השנייה היא שהפרעושים והקרציות משגשגים בחום. מחזור החיים של הפרעושים והקרציות מתקצר משמעותית בעונה החמה ומגיע לשלושה שבועות בלבד, לכן הם מתרבים במהירות.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה

קדחת הקרציות לכלב, קדחת הבהרות לבני אדם

קרצייה היא טפיל שיכול להזיק ואף עלול להיות מסוכן. היא דומה לעכביש קטן בצבע חום כהה ונמצאת על הקרקע או בסביבת צמחייה. הקרצייה מטפסת על הכלב ונדבקת לאזורים בגופו בהם קשה להבחין בה, למשל בין אצבעות הרגליים.

כאשר היא מוצצת דם, היא מפזרת חומר מאלחש שמונע מהכלב להתגרד ובכך למעשה מאפשרת לעצמה למצוץ "בשקט" את הדם. בשלב מאוחר יותר היא מתפתחת וגדלה עד לצורת שעועית אפרפרה. בשלב זה היא מתנתקת מהכלב, נושרת לקרקע ואז מטילה את ביציה – עד 5,000 ביצים (!), מהן יבקעו קרציות צעירות קטנות.

הסכנה בקרציות ובפרעושים לא נגמרת במציצת דם החיה, כי אם גם ביכולת שלהם להעביר מחלות. הקרצייה עלולה לשאת טפיל שמוחדר, בזמן העקיצה לגוף החיה וגורם לקדחת הקרציות, אשר אם לא מאבחנים אותה בזמן אף עלולה להוביל למוות. אבל הקרצייה לא מסוכנת אך ורק עבור החיה שלנו, גם לנו היא עלולה להזיק - על ידי הדבקה בטפיל שהיא הפונדקאית שלו, אנו עלולים לחלות בקדחת הכתמים או קדחת הבהרות, המחלה ממנה נפטר הזמר מאיר אריאל.

קרצייה היא טפיל שיכול להזיק ואף עלול להיות מסוכן (צילום: ShutterStock)

הפרעושים הם מטרד וגורמים לאי נוחות, אבל מעבר לכך שעקיצתם מגרדת מאוד, גם הם נושאים סוג של טפיל שנקרא תולעת שטוחה וכאשר הכלב או החתול מתגרדים עם הפה ותוך כדי כך בולעים פרעושים, התולעת חודרת לגופם ושם מתפתחת במערכת העיכול של חיית המחמד ויכולה לגרום לה לבעיות רבות.

פרעושים עלולים לשאת סוג של טפיל שנקרא תולעת שטוחה (צילום: ShutterStock)

איך נדע אם יש לחיה שלנו פרעושים או קרציות?

כאמור, העונה "החמה" של הפרעושים והקרציות בפתח וסביר להניח שאם יש לכם כלב שיוצא לטייל ולשחק קצת בגינה או חתול שנכנס ויוצא מהבית, אז גם יש להם פרעושים ואולי גם קרציות. איך יודעים? רמז לכך שיש לחיית המחמד פרעושים הוא אם היא מרבה להתגרד. מעבר לזה, אפשר על ידי חיפוש בפרוות החיה לראות האם ישנם פרעושים. כדאי לבדוק באזור הבטן שם הפרווה דלילה יותר, לכן יותר נוח למצוא אותם. כמו כן, הפרעושים משאירים אחריהם עקבות בדמות צואה, שנראית כמו גרגירי פרג והם למעשה דם מעוכל. אם הבחנתם בסימן זה ככל הנראה חיית המחמד שלכם נושאת פרעושים בוגרים על גופה.

כדי לאתר קרציות צריך להעביר היטב את ידנו על פרוות הכלב בחיפוש אחר בליטות. כאשר מרגישים בבליטה חשודה, צריך להזיז מעט את פרוות הכלב באותו האזור ואז תתגלה הקרצייה. חשוב לציין שבליטות יכולות להיווצר גם מפצעים שהגלידו.

רמז לכך שיש לחיית המחמד פרעושים הוא אם היא מרבה להתגרד (צילום: ShutterStock)
הפרעוש לא מבדיל בין חתול או הכלב. אותו מעניין הדם (צילום: ShutterStock)

מה ניתן לעשות?

קיימים מוצרים שונים נגד פרעושים וקרציות, חשוב לבחור כאלה שמונעים את העקיצות. יש כדורים, אך חסרונם בכך שהם חודרים לדם, כלומר חיית המחמד צריכה להיעקץ ורק אז הפרעוש או הקרצייה נחשפים לחומר הפעיל ומתים. עקיצה של חיית המחמד מביאה איתה שתי בעיות עיקריות: חיית המחמד תסבול מהעקיצה ובנוסף יש סיכון שתחלה בגלל גורמי מחלה שהועברו אליה מהטפילים בזמן העקיצה.

מנגד, ישנם חומרים חיצוניים שקוטלים את הפרעושים והקרציות עוד לפני שהם מספיקים לעקוץ ובכך מגנים על חיית המחמד מסבל מיותר ומהעברה של מחלות ע"י הטפילים. קולר סרסטו של חברת Bayer למשל, הוא קולר ששמים על הכלב או החתול ויתרונו הגדול שאין צורך שחיית המחמד תיעקץ. החומר הפעיל לא עובר במחזור הדם וקוטל את הפרעושים והקרציות עוד לפני שהם מספיקים לעקוץ. עוד יתרון משמעותי הוא שהקולר מחזיק מעמד לשמונה חודשים והוא מתאים גם נגד פרעושים וגם נגד קרציות.

דרך נוספת להרחיק פרעושים וקרציות מגוף חיית המחמד היא באמצעות טיפות (אמפולות). המומלצות הן אדוונטג' ואדוונטיקס, כשההבדל ביניהן הוא שאדוונטג' מגן מפני פרעושים, מתאים לכלבים ולחתולים ואדוונטיקס מגן מפני פרעושים וגם מפני קרציות ומתאים לשימוש בכלבים בלבד. את הטיפות צריך לטפטף על גבה של החיה פעם בחודש וכל ערכה של טיפות מכילה ארבע אמפולות.

ניתן לבחור את התכשיר המתאים לכל חיית מחמד בהתאם לצרכים ולתנאים בהם היא חיה.

ניתן לבחור את התכשיר המתאים לכל חיית מחמד בהתאם לצרכים ולתנאים בהם היא חיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully