מזרחי טפחות מוכן לקנות את בנק אגוד לפי שווי של 1.4 מיליארד ש' - פרמיה של כ-10% על המחיר בשוק

מזרחי טפחות הודיע היום רשמית כי הוא בוחן עסקת החלפת מניות למיזוג אגוד לתוכו. אתמול הודיעו שותפיו של שלמה אליהו בבנק כי יצטרפו למכירה. מניית אגוד מזנקת בבורסה

עירית אבישר
31/07/2017
מנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלדד פרשר ועידת גלובס תל אביב 26.2.2017. ראובן קסטרו
אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות(צילום: ראובן קסטרו)

יום לאחר הודעת בעלי השליטה בבנק אגוד כי יצטרפו לשלמה אליהו במכירת מניות הבנק, ובנק מזרחי טפחות מודיע היום (שני) כי הוא במגעים לרכישת השליטה בבנק השישי בגודלו בישראל.

מזרחי טפחות, בניהולו של אלדד פרשר, ציין בהודעה כי מתקיימים מגעים, שהתנאי לגביהם הוא שמחיר הרכישה יעמוד על מכפיל של עד 0.6 מההון העצמי של אגוד. כלומר לפי שווי שוק של 1.4 מיליארד שקל, המהווים פרמיה של כ-10% מעל המחיר הנוכחי של המניה.

עוד מציינים במזרחי טפחות כי נבחנת האפשרות שהעסקה תתבצע בעסקת מניות אל מול מניות בנק אגוד: "הכול במטרה למזג את בנק אגוד עם ולתוך מזרחי טפחות", לשון ההודעה. בבנק מציינים כי העסקה רחוקה מחתימה, שכן עדיין לא גובשו הסכמות ביחס לתנאי העסקה, וכי המגעים בין הצדדים עדיין לא הבשילו לידי חתימה על הסכם.

כאמור, הטריגר להודעת מזרחי טפחות הוא ההודעה של שותפיו של אליהו כי יצטרפו למכירת המניות בבנק. כחודשיים לפני המועד האחרון של שלמה אליהו למכור את החזקותיו בבנק אגוד, נראה כי גם שותפיו מתכוונים למכור את מניותיהם בבנק. משפחת לנדאו, משפחת מנור וד"ר יעל אלמוג זכאי הודיעו, כי בכוונתם להצטרף אל אליהו במכירת המניות בבנק אגוד.

"אנו שוקלים ביחד ולחוד ובכפוף להצעות מתאימות שתהיינה מקובלות על כל אחד מאיתנו את האפשרות להצטרף לקבוצת אליהו ולמכור את החזקותינו, המהוות את גרעין השליטה בבנק. לצורך כך אנו בוחנים את הדרכים השונות העומדות לרשותנו למכירת ההחזקות, כאשר קיימת לכך התעניינות מצד גורמים שונים", נכתב בהודעה המשותפת של בעלי המניות. בכך חבילת המניות העומדת כעת למכירה גדלה מ-27% ל-74.8%", מסרו.

מלבד מזרחי טפחות מועמד נוסף לרכישת המניות הוא דיסקונט. אלא שלצד הפוטנציאל ברכישת הבנק והגדלת נתח השוק, רכישת בנק אגוד ומיזוגו אל הבנקים הקיימים מהווה אתגר משמעותי, ובשני הבנקים הבינוניים לא מגלים התלהבות מהרכישה, ולכן מתכוונים לרכוש אותו רק במחיר אטרקטיבי. בעבר פורסם כי גם אלי יונס, לשעבר מנכ"ל מזרחי טפחות, קיים שיחות ראשוניות עם בעלי השליטה בבנק לגיבוש קבוצת משקיעים שתרכוש אותו.

אליהו צריך למכור את החזקותיו (27%) זה כמה שנים, מאז רכש את השליטה בחברת הביטוח מגדל. לפי החוק לא ניתן להחזיק במקביל בשליטה בבנק ובחברת ביטוח. אליהו כבר קיבל מספר דחיות מבנק ישראל למכירת המניות, והמועד האחרון שנקבע הוא חודש אוקטובר. בנק אגוד נסחר במכפיל הון של כ-0.5 בלבד, ואליהו, שרוצה למקסם את התמורה מהמניות, לא ממהר להתפשר על המחיר. כעת, כאשר שותפיו מצטרפים אליו במכירה באופן רשמי, גדל הסיכוי שניתן יהיה לקדם עסקה שכזו. אם לא תגובש עסקה שכזו, עלול למצוא עצמו אליהו מממש את המניות בשוק ההון במחירן הנוכחי.

בנק אגוד, בניהולו של ישראל טראו, נסחר לפי שווי שוק של 1.17 מיליארד שקל. הבנק סובל מחיסרון לקוטן המתבטא ביחס יעילות חלש, ובתשואה על ההון נמוכה לעומת הבנקים האחרים. כמו כן, בפני הבנק אתגר מרכזי והוא התנתקות ממערכת המחשוב של בנק לאומי, והתחברות למערכת חדשה. מדובר בפרויקט מורכב, המהווה גם כן משקולת על הבנק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully