טארגט: חבילות רבות לא נשלחו בשל תקלות ביורוקרטיות

הרשת האמריקאית ביטלה הזמנות רבות עקב הזמנות רבות אך גם תקלות שנבעו מחוסר היכרות עם תקנות המס הישראליות גרמו לביטולים רבים

  • טארגט
מיכל רז חיימוביץ'
(צילום: GettyImages)

לצד מבול ההזמנות שהרשת האמריקאית טארגט לא נערכה אליו ועל כן ביטלה אלפי הזמנות, מסתבר שהבלגן חגג גם מכיוון אחר: חבילות רבות לא נשלחו עקב תקלות ביורוקרטיות הנובעות מחוסר היכרות של החברה עם תקנות המכס הישראליות.

הכוונה היא, למשל, לתקנות הקובעות תוספת מכסים ואישורים ממשלתיים הכרוכים בתשלום, לדוגמה עבור משלוח של יותר מ-5 ק"ג מזון יבש (הדורשות אישור יבוא מיוחד ממשרד הבריאות) או מס יבוא על כמות גדולה של מוצרי טואלטיקה (למשל יותר מ-10 שפופרות של משחות שיניים).

שירות השילוח הבינלאומי שטארגט משתמשת בו כולל כמה ידיים: היד הראשונה היא של חברת בורדר פרי; לאחר מכן עוברות החבילות יד נוספת של חברת שילוח אמריקאית, וחלקן גם מגיעות ל-DHL לפני שיצאו לישראל (או היו אמורות לצאת).

חברת בורדר פרי היא זו ששיגרה מייל לצרכנים רבים של טארגט, בטענה כי "בשל הביקוש הרב אנו לא יכולים לספק את הפריט שהוזמן, ולכן נאלצים לבטל אותו. אנו מתנצלים בכנות על אי-הנוחות. לא חויבת על משלוח זה, מאחר שהוא לא הגיע אליך. אם החיוב התבצע - אנו נחזיר לך את הכסף". כאמור, לא רק הביקוש אלא גם נבכי הביורוקרטיה שהחברה לא מצויה בהם הובילו לאכזבה של הצרכנים.

יניב קוטר, מנכ"ל אתר DealTas.com המבצע שילוחים מארה"ב לישראל, סיפר ל"גלובס" כי הוא קיבל עשרות פניות של לקוחות שביקשו עזרה בכדי לקבל את החבילה שרכשו – גם בתמורה לתשלום על המשלוח.

לדבריו, "טארגט שלחו חבילות בלי לבדוק מה קובע החוק הישראלי, ונוצרה בעיה ביורוקרטית מביכה. הרבה מהחבילות כללו מוצרי מזון יבש המחייבות אישור יבוא ממשרד הבריאות, לדוגמה חבילות שהכילו חטיפי בריאות עתירי חלבון שאנשים הזמינו בכמויות. מקרה אחר בו נתקלנו הוא של הזמנת מודם (ראוטר), כאשר בשום שלב לא נאמר לקונה שהוא יידרש באישור משרד התקשורת. אישור כזה מוסיף 150-200 שקל לקנייה. חבילות אחרות נדרשו לאישור אגף הרוקחות".

טוב לדעת (מקודם)

הרופאים ממליצים: שש דקות, פעמיים ביום ואין כאבים

לכתבה המלאה

הצרכנים נפגעים

לדברי קוטר, "אנחנו מכירים וחיים את הרגולציה הזו כל יום, וכשחברה אמריקאית עושה את השילוח מבלי להכיר את רזי המכס - התוצאה פוגעת בצרכנים, בעיקר כשכל חבילה עוברת דרך מספר ספקים אמריקאים. למעשה, עד שהחבילה מגיעה ל-DHL, זה בבחינת אל אחזור, ומי שיצטרך לשאת בנטל הוא הקונה – סביר להניח ש-DHL כבר לא תעצור את חבילה שמכילה 50 חטיפי אנרגיה, והצרכן יקבל דרישה לשלם תוספת לפי החוק".

חברת DealTas (דיל טס) פועלת מזה 7 שנים ומשלחת עשרות אלפי חבילות בחודש לישראל. "כשאנחנו נתקלים בחבילה שנדרשת עליה תוספת לאור חוקיות היבוא", אומר קוטר, "לפי שהיא תישלח לישראל, נבדוק עם הקונה האם הוא מודע לתוספת. במקרה שלא, היות ורוב שירותי השילוח בארה"ב הם חינמיים, ואנחנו עובדים עם כתובת מקומית – נחזיר את החבילה לחנות ללא תשלום, והעסקה תבוטל. אם הלקוח מאשר את התוספת, הוא משלם אותה מראש".

האתר המרכזי ממנו רוכשים הישראלים השולחים דרך דיל טס או דרך חברות אחרות דוגמת USHOPS המציעות שירותי שילוח מארה"ב לישראל הוא אמזון. רבים מהסוחרים באמזון, גם הגדולים שבהם, לא מציעים שילוח לישראל, ודרך אתר המציע את הפרוצדורה באמצעות כתובת מקומית, יכולים הקונים הישראלים ליהנות ממוצרי אמזון בתוספת שמתחילה ב-20 דולר לחבילה. אתרים נוספים כוללים את וולמארט, ניו אייג' למוצרי אלקטרוניקה, בגדי ילדים של קארטרס ועוד.

בסוף השבוע האחרון (כולל היום ומחר) מציעים שורה של אתרים אמריקאים הנחות ומבצעים לרגל הלייבור דיי, כשההנחות יגיעו עד 50%: באתר גאפ, אברקומבי ובננה רפאבליק, למשל, מוצעות הנחות של 40%; באתר קארטס ההנחות יאמירו ל-50%; ובאמריקן איגל שיעור ההנחות עומד על 20%-60%. אם לא תספיקו – חודש נובמבר הקרב הוא חודש טרפת ההנחות והקניות במסגרת יום הרווקים הסיני, בלאק פרידיי וסייבר מאנדי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully