וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחלוקת בין משרד הכלכלה והחקלאים תייקר שמן הזית

שני מוזס

17.9.2017 / 20:19

משרד הכלכלה דרש להגדיל את כמות השמן המיובא שיגיע בבקבוקים, אך החקלאים דרשו מכסה גדולה יותר שהם יוכלו לארוז - והמו"מ התפוצץ

שמן זית. ShutterStock
שמן זית/ShutterStock

שמן הזית צפוי להתייקר בשל החלטה של הרגע האחרון לבטל מכסות ליבוא פטורות ממכס בכמות של 2,000 טונות, כלומר 2 מיליון ליטר שמן. מדובר במכסות וולונטריות שמחולקות מדי שנה לקראת החגים כשיש מחסור בגידול המקומי.

בחודשים האחרונים ניסו במשרדי הכלכלה והחקלאות להגיע להסכמות על הטבה מכסית ל-2,000 טונות לקראת החגים, שמשמעותה הוזלה של כ-6 שקל לליטר, ובסך כ-12 מיליון שקל. אולם מחלוקת על חלוקת ההטבה בין שמן הזית המיובא ארוז מראש בבקבוקים לבין השמן שמיובא בצוברים ומבוקבק בישראל, הביאה לביטול המכסות הפטורות.

המחלוקת נוצרה בשל דרישה של שר הכלכלה אלי כהן להביא כמות גדולה יותר בבקבוקים, שכן העובדה שהבקבוקים מגיעים ארוזים מאפשרת למכור אותם במחיר מוזל יותר ומונעת מהחקלאים המקומיים לגזור רווח בתהליך האריזה והביקבוק. בין הגנה על התעשייה להוזלת העלות לצרכן, העדיף כהן את השיקול הצרכני.

במו"מ, ההבנות שהסתמנו בין משרד הכלכלה ומשרד החקלאות היו שתהיה נטייה ברורה לכיוון הצוברים בכמות, כ-1,800 טון בצוברים, ו-200 בבקבוקים - בלי תשלום פיצוי לחקלאים. אולם המהלך הזה התפוצץ וכניסת המכסות הפטורות בוטלה.

ממשרד הכלכלה נמסר: המשרד ביקש להקצות את המכסה הנוספת, שווה בשווה, כפי שהיה עד היום, בין יבוא בצוברים לבין יבוא בבקבוקים, ככל שמשרד החקלאות יביא לפתחנו בקשה, כפי שהיה עד היום, אשר תכלול גם הקצאה בבקבוקים אשר מבטיחה הוזלה לצרכנים - אנו נתמוך בה.

אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "מדובר ברשעות לשמה. הדבר יגרום נזק למגדלים, ולא יוזיל את המחירים לצרכן". עדי נעלי, ראש מועצת שמן הזית, אמר היום בשיחה עם "גלובס": "יש פה דמגוגיה של פתיחת מכסים. כשהמכסות הוולונטריות נעשות בצורה לא מקצועית, הן לא תורמות לצמצום עלויות יוקר המחייה לצרכן, כי אם מגיעות לכיסו של היבואן ומהוות פגיעה משמעותית במגדל הישראלי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully