וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תנובה תודה כי הכתיבה מחירים - ותשלם קנס של 25 מיליון שקל

שני מוזס

21.10.2017 / 19:42

מדובר בקנס הגבוה ביותר ששילמה מפרה בודדת על עבירות הגבלים עסקיים. מנכ"ל החברה לשעבר אריק שור ובכיר נוסף ישלמו קנסות אישיים בגובה 75 אלף שקל

חברת תנובה, ספטמבר 2011. נמרוד סונדרס
תנובה/נמרוד סונדרס

מחר (א') צפויים בהנהלת חברת תנובה לחתום על צו מוסכם, שיהווה הסכם פשרה אליו הגיע החברה עם הרשות להגבלים עסקיים במסגרתו תידרש לשלם 25 מיליון שקל. על פי הצו תנובה מודה כי ביצעה הפרות של הפרת מחיר לצרכן, ופנייה לרשת בנוגע למחיר לצרכן של תוצרת מתחרה. מדובר בקנס הגבוה ביותר שהטילה הרשות אי-פעם על מפרה בודדה על עבירות הגבלים. התקופה אליה מיוחסות ההפרות הן השנים 2008-2011, בה תנובה הייתה בבעלות קרן אייפקס בשליטת זהבית כהן.

על פי הסכם הפשרה סכום הקנס יוחזר ללקוחות באמצעות כרטיסי האשראי. בנוסף לקנס שהוטל על החברה, ישנם שני נושאים משרה לשעבר בחברה שיישאו גם באחריות אישית וייאלצו לשלם לקופת המדינה כל אחד קנס אישי בגובה של 75 אלף שקל. מדובר במנכ"ל לשעבר אריק שור ומנהל חטיבת המכירות לשעבר ארז וולף, המכהן כיום כמנכ"ל מחלבות גד.

על פי ההסדר תודה תנובה כי הכתיבה מחיר לצרכן, כלומר סיכמה עם רשת קמעונאית על המחיר לצרכן של מוצרי תנובה. הצו כולל הודיה של תנובה בשני מקרים שבהם סיכמה עם רשת – פעם עם רשת שופרסל, ופעם עם רשת מגה, על המחיר לצרכן של מוצריה. ההגדרה להפרה היא של הסדר כובל.

מדוע זה בעייתי? כאשר רשתות השיווק קובעות בעצמן את המחיר לצרכן, התחרות ביניהן עשויה להביא לירידה במחירים, משום שכל רשת תרצה למשוך קונים לקנות אצלה. כאשר חברה בעלת כח שוק משמעותי מסכמת על המחיר לצרכן של מוצריה ברשתות הקמעונאיות, הסיכום עלול להוביל לפגיעה בתחרות בין הרשתות בכל הנוגע למחירי מוצריה, ובהתאם למנוע ירידה של מחירי מוצריה לצרכן.

הפרה נוספת בה תודה תנובה היא פנייה לרשת בנוגע למחיר לצרכן של תוצרת מתחרה. לקראת חג שבועות 2011 פנתה תנובה לרשתות שופרסל ומגה, וביקשה לערוך מבצע זהה לכל ספקיות החלב – תנובה, שטראוס וטרה – בכל הנוגע לגבינה לבנה באריזות של 250 גרם. הן שופרסל והן מגה נענו לבקשת תנובה, וערכו שתיהן מבצע אחיד לכל הספקיות.

הבעייתיות במקרה הזה נובעת מכך שהתחרות בין ספקיות, בפרט בתקופת שיא כמו שבועות גוררת תחרות. כל ספקית מנסה להציע לצרכן מבצע כדאי יותר, בשביל שהוא יקנה דווקא מתוצרתה. בהתאם המחירים יורדים ובדרך כלל הצרכן נהנה. לקראת שבועות באותה שנה תנובה פנתה לרשתות וביקשה למנוע את תחרות המחירים בין הספקיות, ובמקום לאפשר תחרות ביניהן.

מחר, משייחתם הצו על ידי הנהלת תנובה, הוא יוצג להערות הציבור, ולאחר מכן יועבר לאישור בית הדין להגבלים עסקיים.

מחברת תנובה לא נמסרה תגובה בנושא.

  • עוד באותו נושא:
  • תנובה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully