וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת השרים אישרה תיקון לחוק ההגבלים נגד יבואנים בלעדיים

22.10.2017 / 15:48

התיקון לחוק ההגבלים העסקיים, שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה, מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים להורות ליבואן בלעדי על צעדים שעליו לנקוט על מנת למנוע פגיעה בתחרות

משחות שיניים ומי פה. אבי כהן
מוצרי טואלטיקה/אבי כהן

התיקון לחוק ההגבלים עסקיים "הסרת חסמים בתחום היבוא" שהוגש על ידי שר הכלכלה, אלי כהן, עבר היום (ראשון) בועדת שרים לענייני חקיקה. התיקון עבר במסגרת הוראת שעה ל- 3 שנים, לרבות אפשרות הארכה ל-3 שנים נוספות.

במשרד הכלכלה מציינים כי תיקון החוק נועד להגביל את כוחם של היבואנים הבלעדיים, המנצלים לכאורה את כוחם לצמצם פעילות של יבואנים מקבילים כמו מניעת גישה לערוצי ההפצה הקמעונאיים, תוך ניצול לרעה של כוח השוק המצוי בידיהם. כמו כן, צוין, החוק נועד להגביל את תופעת ה"גיאו-בלוקינג", לפיה יבואן בלעדי מונע גישה של צרכנים ישראלים לרכישת מוצרים באתרי אינטרנט זרים, על מנת שאותו צרכן יקנה דרך ערוצי ההפצה של היבואן ולא ברכישה מקוונת.

תיקון החקיקה מסמיך את הממונה על הגבלים עסקיים להורות ליבואן מורשה על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע חשש לפגיעה משמעותית בתחרות מיבוא מקביל. בדומה לסמכויות הממונה בתחום המונופולים או קבוצות ריכוז, הפרה של הוראותיה כמוה כהפרה של חוק ההגבלים העסקים. התיקון יאפשר פעולה של הממונה מול יבואן מורשה החוסם תחרות, תוך בחינת הפעולות הנדרשות לכל מקרה ומקרה שיובא לפתחה.

כהן אמר כי "יבואנים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים בשוק הישראלי, מה שמביא לפערי מחירים בלתי סבירים בין ישראל לעולם. משרד הכלכלה, לרבות הרשויות הכפופות אליו ימשיכו לקדם בנחישות מהלכים להורדת יוקר המחייה".
התיקון לחוק הוגש על רקע פערי מחירים משמעותיים שנמצאו בבדיקת משרד הכלכלה בתחום הטואלטיקה, אשר העידו על פער של 48% בין ישראל למדינות שונות בעולם. צעד זה מצטרף לצעדים נוספים שכבר ננקטו ביניהם: חוק שקיפות המחירים גם ברשתות הפארם שנכנס לתוקף בתחילת יולי, קידום תקנות התמרוקים בוועדת העבודה והרווחה, הסרת הרגולציה בתחום הייבוא האישי כחלק מהמלצות הוועדה שהוקמה בעניין, ביטול הסדרי בלעדיות של רשתות גדולות במרכזים מסחריים, צו שקיפות המחירים שיחייב הצגת השוואה בינלאומית ברשתות הקמעונאיות ועוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully