פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מבצע מע"מ ארצי בענף המקרקעין: העלמות מס של עשרות מיליוני שקלים

   בעל חברת בנייה בב"ש מכר שטח לקבוצת רכישה מבלי לדווח למע"מ וטען: "לא מדובר בכסף שלי אלא כסף השייך לאלוהים"; באשדוד אותר קבלן שרכש דירות לבני משפחה בפרויקט שבנה בהנחות בלתי סבירות. בסך הכול לא דווחו למדינה כ-70 מיליון שקל

   למכירה\ להשכרה (אורי לנץ)
   מודעה למכירה או השכרת דירה (צילום אילוסטרציה: אורי לנץ)

   מאות מעובדי מע"מ ברשות המסים ערכו בימים האחרונים מבצע ביקורת ארצי בענף המקרקעין, במסגרתו התבצעו 404 ביקורות בקרב אזרחים שענו על קריטריונים כגון ביצוע מספר עסקאות במקרקעין בזמן קצר יחסית - מבלי שהם רשומים כעוסקים במע"מ. ממצאים ראשוניים בנוגע להעלמת עסקאות התגלו בקרב 16% מהנבדקים, והיקף המס הנובע מהם עומד על כ-70 מיליון שקל. כמו כן, הוצאו 3 צווי מעצר ושחרור בערובה, 10 צווי חיפוש ונפתחו עוד מספר הליכים פליליים נגד חייבים.

   בבאר שבע תושאל בעל חברת בנייה לגבי שטח שמכר לקבוצת רכישה. תחילה סירב העוסק לתת פרטים, אך עם זימונו של עורך דינו התברר כי מדובר במכירה של שטח לקבוצת רכישה - ללא דיווח למע"מ. בעל החברה טען שאינו זוכר מה הסכומים ששולמו, ולא ידע לומר למה ביצע את המכירה בצורה פרטית ולא כעוסק. הוא אף טען כי "לא מדובר בכסף שלי ולא שלכם אלא כסף השייך לאלוהים".

   באשדוד אותר קבלן שרכש דירות לבני משפחה בפרויקט שבנה בהנחות מפליגות. מדובר ברכישה של שני פנטהאוזים ו-11 דירות. כל הדירות נקנו בהנחות בלתי סבירות, ולא במחירי דירות דומות אשר נמכרו בפרויקט. החברה תחויב במס עסקאות בגין דירות אלה. יצוין כי הרכישות בוצעו כרכישות פרטיות.

   לקריאה נוספת:
   מרכז אדוה: הפתרון למשבר - דיור ציבורי ממשלתי שיהווה 20% מהשוק
   מחיר למשתכן: זכאים בפריפריה ידרשו ל-60 אלף שקל הון עצמי בלבד
   לראשונה: מאות יחידות דיור ציבורי על קרקע של הסוכנות היהודית

   מכרו מקרקעין ואופציות במקרקעין ב-24 מיליון שקל - ולא דיווחו

   בבדיקה שנערכה אצל אישה המתגוררת במושב באזור אשדוד, התגלה כי למרות שהיא חלק מאיגוד עוסקים, היא לא דיווחה למע"מ כאשר מכרה משק חקלאי. האישה ניסתה להסוות את המכירה כמכירת דירת מגורים. על פי הערכות, מדובר בהעלמת עסקה בגובה של כ-4.2 מיליון שקל.

   בתל אביב התבצעה ביקורת אצל חברה שהתאגדה לצורך רכישת דירות מגורים בבניין בעיר. החברה לא נרשמה כעוסק במע"מ, ומכרה מקרקעין ואופציות במקרקעין בהיקף של כ- 24,500 מיליון שקל. בחינת מאפייני החברה והעסקה מעידה כי מדובר בפעילות עסקית.

   במקרה נוסף, בעל חברה המבצעת פרויקטים של תמ"א 38 מכר תחת "כובעו" הפרטי 9 דירות. לטענתו, הדירות היו השקעה במישור הפרטי - אך נמכרו תוך זמן קצר בגלל אילוצי הבנק. במקרה זה צפי המס שישולם עומד על כ-1.3 מיליון שקל.

   120 מיליון שקל שולמו למדינה במסגרת מבצע גבייה ואכיפה

   במקביל למבצע הביקורת התקיים גם מבצע גבייה ואכיפה על ידי יחידת ההוצאה לפועל של רשות המסים ומשרדי מע"מ, בשיתוף משטרת ישראל. במסגרת המבצע נגבו כ-120 מיליון שקל מכ-1,500 עוסקים חייבים. כמו כן, עוקלו 42 כלי רכב ופונה עסק אחד.

   באשדוד הגיעו עובדי הרשות לבעל חנות אופניים וציוד ספורט, שאינו מגיש דוחות למע"מ ויש לו 14 קביעות חוב בהיקף כולל של כ-650 אלף שקל. לנוכח החוב הגדול, עוקלה כל הסחורה שנמצאה בחנות, בשווי של מאות אלפי שקלים.

   בבאר שבע אותרה אישה בת 65, הרשומה כבעלת חברה לעבודות אלומיניום, שאינה מגישה דוחות מזה כשנה וחצי. האישה זומנה לחקירה מספר פעמים ולא התייצבה. על פי הערכות, החברה שעל שמה היא רשומה כבעלים חייבת למע"מ מאות אלפי שקלים. אולם בחקירתה ספירה כי אין לה קשר לחברה, וכי מי שאחראי על הפעילות בחברה ועל הוצאת החשבוניות הוא האחיין שלה.

   בפעילות גבייה בנצרת ויפיע עוקלו 8 כלי רכב, בהם גם משאית ואמבולנס, ונגבו קנסות מנהליים בהיקף של כ-50 אלף שקל. בעראבה ובסחנין בוצעה פעילות אכיפתית של משרד מע"מ טבריה, בשיתוף יחידת הוצאה לפועל חיפה, במסגרתה עוקלו 7 כלי רכב.

   במקרה נוסף, רופא שיניים ידוע מירושלים לא הגיש דוחות מפורטים משנת 2012. נגד הרופא הוגש בעבר כתב אישום, שהומר בקנס מנהלי עקב מצבו האישי. הרופא המשיך לא להגיש דוחות וצבר קביעות מס, וביום המבצע בוצע עיקול של הציוד במרפאתו. הרופא הובא למשרד מע"מ ונחקר באזהרה, ושילם לאחר מכם 100 אלף שקל במזומן, תוך התחייבות להגיש את כל הדוחות החסרים תוך מספר ימים.

   ולבסוף, מדווחת רשות המסים כי בעל בית דפוס מירושלים חויב בעבר בשומה של כ-900 אלף שקל. לאחר מכן הגיעו עמו להסדר, אך הוא לא שילם את מה שסוכם עליו. בעל העסק טען שאין לו כסף לשלם. ביום המבצע עוקל ממנו ג'יפ טויוטה לנד קרוזר, ובעל העסק הגיע למשרד להסדיר את החוב.