שתי חברות ביטוח נקנסו על מכירת כיסוי אסור להטרדות מיניות

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, הטילה קנסות על מנורה ואיילון בגין ביטוח על הטרדה מינית. "הטרדה מינית היא לא תאונת עבודה או אסון טבע שניתן לרכוש לה ביטוח", אמרה עאידה תומא סלימאן

רון שטיין
31/01/2018
דורית סלינגר. צילום: תמר מצפי, גלובס
דורית סלינגר(צילום: גלובס, צילום: תמר מצפי)

חברות הביטוח מנורה מבטחים ואיילון שיווקו פוליסה שכללה כיסוי ביטוחי "נרחב" של הטרדה מינית, שאסור לשיווק על ידי הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר. בשל כך, סלינגר הטילה על שתי החברות קנסות של כ-1.6 מיליון שקל ושל כ-175 אלף שקל, בהתאמה, לצד קנסות על תנאי בהיקף 2 מיליון שקל על כל אחת משתי החברות. ברשות שוק ההון מפרטים כי הכיסוי האסור היה חלק מ"הפוליסה שנקבעה במכרז לשכת עורכי הדין".

ברשות שוק ההון, האחראית על הפיקוח על הביטוח, מציינים היום כי "חברת מנורה, שזכתה במכרז לשכת עורכי הדין, המשיכה בשיווק הפוליסה למרות התנגדותה של הממונה לכך", ובכך "הפרה חובה נוספת המוטלת עליה בחוק". על איילון הושת הקנס "רק" בגין שיווק כיסוי ביטוחי לעורכי דין בניגוד להוראות.

מדובר בשתי חברות ביטוח פעילות ומרכזיות בתחומי הביטוח הכללי. מנורה מבטחים היא קבוצת הביטוח החמישית בגודלה בישראל במונחי פעילות עסקית, והיא מחזיקה בפעילות פנסיונית גדולה, ואילו איילון היא קבוצת ביטוח מסורתית השישית בגודלה במשק. איילון עוברת בימים אלה מיקוד מחדש תוך מכירת פעילויות שאינן בליבת הביטוח, והתמקדות בביטוח. במסגרת זו היא מקיימת כיום מגעים לרכישת פעילות ביטוחי החיים של בית ההשקעות פסגות.

לדברי סלינגר, "רשות שוק ההון פועלת באופן נחרץ ותקיף, בכל הכלים העומדים לרשותה, לאכוף את החוק והוראותיה, ובכלל זה למנוע הענקת כיסוי ביטוחי אסור לאדם שהטריד מינית".

גם ח"כ עאידה תומא סלימאן, שהובילה בכנסת מהלך שעסק בנושא, הוסיפה כי "אפס סובלנות לכל ניסיון לחפות, לשפות ולכסות על מטרידים מיניים. הטרדה מינית אינה רק עבירה פלילית אלא עבירה מוסרית, הטרדה מינית היא לא תאונת עבודה או אסון טבע שניתן לרכוש לה ביטוח. הוועדה לקידום מעמד האישה בראשותי תמשיך להגן על נשים ותגביר את המאמצים למיגור תופעת ההטרדות המיניות".

ממנורה מבטחים נמסר כי "חשוב להדגיש כי מי שהטריד מינית אינו מכוסה על ידי הפוליסה לא במתכונתה הקודמת ולא במתכונתה הנוכחית. כל מי שמציג את הנושא כאילו ניתן כיסוי שכזה מטעה ומוליך שולל את הציבור. יש לציין כי לא נתבקשנו על ידי לשכת עורכי הדין להוספת סעיף שכזה והנושא בכלל לא עמד על הפרק. החברה קיבלה את הודעת העיצום הכספי אשר נובע בעיקרו מעניינים פרוצדורליים בלבד ובוחנת את דרכי פעולתה בהקשר זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully