ערן יעקב: "נגיע למרבית המעלימים. יהיה קשה מאד לברוח"

מנהל רשות המסים בישר הבוקר בכנס לשכת רואי החשבון באילת כי רשות המסים מתנגדת לחקיקה שתעניק להם חיסיון, בדומה לחיסיון עו"ד-לקוח. "אין מקום לחיסיון לקוח-רו"ח" אמר יעקב

  • ערן יעקב
אלה לוי-וינריב
ערן יעקב (צילום: דוברות משרד האוצר)

מנהל רשות המסים השתתף הבוקר (ב') בכנס לשכת רואי החשבון באילת עם בשורה רעה לרואי החשבון: רשות המסים מתנגדת לחקיקה שתעניק לכם חיסיון, בדומה לחיסיון עו"ד-לקוח. "אין מקום לחיסיון לקוח-רו"ח", אמר לרואי החשבון שהגיעו לפאנל הפתיחה של הכנס באילת.

מזה שנים מבקשים רואי החשבון כי יוענק להם חיסיון רואה חשבון-לקוח, בדומה לזה המוענק לעורכי הדין, ואולם עד כה לא הצליחו רואי החשבון לקדם חקיקה בנושא. לטענת ראשי הלשכה בשנים האחרונות, יש מקום להעניק חיסיון ללקוחות רואי החשבון במיוחד לאור הדרישות המחמירות והאחריות המוטלת על רואי החשבון. הנושא הפך לאחד הנושאים שהמועמדים לראשות לשכת רואי החשבון הכניסו למצע הבחירות שלהם, לקראת הבחירות שעתידות להתקיים באוקטובר.

ואולם, כאמור, מנהל רשות המסים לא חושב שיש להעניק להם את החיסיון. "בעיני יש הבדל גדול בין עו"ד ורו"ח. בהגדרה, הפגיעה של מתן חיסיון לרואי חשבון יותר גבוהה מהתועלת בטוח. עבודתו של רוה"ח שונה לחלוטין משל עורך הדין, לכן אני סבור שאין מקום לחיסיון לרואי חשבון".

עוד אמר יעקב, כי "בעלות תועלת זו תהיה פגיעה ציבורית. גם לצורת העבודה שתהיה מול הגופים וגם במהות של רואי החשבון. אין מקום לחיסיון, אלא אם יש מה להסתיר. כל מהותם של רואי החשבון בביקורת היא להשקיף".

יעקב התייחס בתחילת דבריו לפרשת השחיתות השלטונית לכאורה שנחשפה בעיריית חדרה, ואשר במסגרתה נעצר הבוקר ראש העיר צביקה גנדלמן. מדובר בחקירה משותפת למשטרת ישראל ורשות המסים, ובמרבית החקירות הכלכליות ובפרשות השחיתות קיימת נגיעה של רשות המסים בחקירה. לשאלה האם אנחנו מדינה מושחתת השיב יעקב, כי "אכן יש התנהלות כזו או אחרת שמצערת, וזה משהו שצריך להוקיע, להתמודד אתו, אבל אני לא חושב שמדינת ישראל מושחתת במובן הרע של המילה. יש המון כיסים של התנהלות לא תקינה, ואני אומר את זה כמי שהיה הממונה על השכר וראה את הרשויות מקרוב אבל אין פה מדינה מושחתת".

יעקב התייחס עוד לאג'נדות שלו כמנהל רשות חדש. בעוד שקודמו בתפקיד הצהיר בתחילת הקנדציה שהאג'נדה שלו היא צמצום ההון השחור, המסר של יעקב מתייחס לשירותיות ולהנגשת הרשות לציבור, תוך הגברת האמון של הציבור ברשות, ובכך להגביר את הרצון שלו לשלם את המס. "איך נעשה את זה? אמון בונים גם בהרתעה. אחוז הכיסוי של רשות המסים מאד נמוך וצריך לשנות את זה באמצעות טכנולוגיה, דיגיטציה פנימית. אני לא צריך עוד אלפי מפקחים בשביל זה, אולי מאות, אבל כן צריך לרתום אלינו את הטכנולוגיה בצורה חכמה, לשחרר את אלו שמשלמים מס ולמצוא את אלה שלא משלמים".

יעקב ניצל את הבמה כדי לשגר אזהרה לציבור שאין יותר איפה להסתתר.

"לרשות המסים מקורות מידע רבים, גם ברשת. למשל מישהו שמכריז שהוא גר במקום מסוים אחד ובפועל גר במקום אחר, אני יכול להיות ממוקד על אותו אדם", אמר. לדבריו, לרשות מאגרים רבים שבאמצעות הצלבות מידע ועבודה ברשת ניתן יהיה להגיע לכל מי שמעלים מס. "הגלובוס נהיה מקום מאד קרוב, הבנקאות השוויצרית מתנהלת בצורה אחרת, אז שלא ינסו לאתגר אותנו. לא כדאי לנסות לאתגר אותנו, כי נגיע למרבית המעלימים. אני יכול להגיע לכל מקום, ומי שחושב שהוא יכול לסגור את החשבון ולהיעלם לאנשהו טועה. יהיה קשה מאד לברוח. יכול להיות שלוקח זמן, כי יש מוגבלות של משאבים, אך אני מבטיח שנגיע. נשקיע איפה שהתפוקה השולית שלנו היא הגבוהה ביותר ולאט לאט נגיע למטה".

עוד התייחס יעקב לקידום החקיקה שאמורה להביא ליישומו של הסכם ה-CRS שיזם ארגון ה- OECD, הקובע חילופי מידע אוטומטיים בנוגע לחשבונות פיננסיים של תושבים זרים באירופה. מדובר בחקיקה שקידם משה אשר ואשר "תקועה" בוועדת הכספים למעלה משנתיים. "יכול להיות שינקטו סנקציות כנגד ישראל כתוצאה מעיכוב אישור תקנות ה-CRS בוועדת הכספים. הסנקציות יכולות לבוא לידי ביטוי בריביות על גיוסי הון של המדינה. אך אנחנו מקווים שלא נגיע לשם", אמר.

עוד התייחס יעקב התייחס גם לנחיצותו של חוק מילצ'ן המעניק פטור ממס ומדיווח לעולים חדשים ותושבים חוזרים למשך 10 שנים, ואמר כי " דעתנו ברורה והיא כי יש לבטל את תיקון 168 שבגינו ניתנו ההטבות, אני חושב שאין הבדל בין אזרח שעשה פה צבא, ולא מקבל הטבות על הכנסות מעבר לים, לבין עולה חדש. יש המון סיבות שתומכות בלמה כן לבטל את החוק, אך גם המון סיבות שתומכות בלמה לא לבטל. כן יש כאלה שמביאים הרבה השקעות איתם לפה. אולם בסוף בחלק מהמקרים מה שאנחנו רואים מהעולה החדש רק את המע"מ במכולת."

עוד בוואלה! NEWS

רגע לפני שאנחנו זקנים: יש משהו אחד שממש חייבים לדאוג לו

לכתבה המלאה

רוצים לקבל את חדשות העסקים ישירות לסמארטפון? עכשיו גם בטלגרם - הצטרפו כאן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully