המדריך הקצר למושגי משכנתה שאתם חייבים להכיר

הנה מילון בסיסי שיעשה לכם סדר ויכין אתכם לפגישה עם יועץ המשכנתאות של הבנק. ספוילר: זה יותר פשוט ממה שחשבתם

וואלה! NEWS בשיתוף בנק הפועלים
השמאי בודק את הנכס, מעריך את שוויו ומנפיק מסמך שמהווה בסיס לאישור האשראי ולשיעור המימון הנקבע למשכנתה (צילום: ShutterStock)

אתם בדרך להגשים את החלום ולרכוש דירה או בית, ולפני שאתם לוקחים הלוואת משכנתה כדאי להכיר את המונחים השונים בעולם המשכנתאות, שיסייעו לכם להבין את תהליך קבלת המשכנתא טוב יותר.

(תוכן מקודם)

5 דברים שחייבים לעשות במהרה כשנכנסים לדירה חדשה וריקה

בשיתוף שמרת הזורע
לכתבה המלאה

מסמכים ומונחים חשובים

נסח טאבו

זהו מסמך שמעיד על הזכויות שנוגעות לנכס ומראה למי שייכות הזכויות בנכס, שעבורו מבקשים משכנתה. בעזרתו ניתן לבדוק האם קיימים עיקולים, שעבודים או זכויות אחרות עליו.

אישור זכויות

אישור הניתן על ידי בעלי המקרקעין או גוף שהוסמך מטעמו, ומפרט את הזכויות הרשומות לגבי מקרקעין מסוימים כגון פרטי הנכס, בעלי זכות בנכס, שעבודים, עיקולים וכדומה, שנרשמו לגביו. אישור זה ניתן כאשר הזכויות לא רשומות בטאבו , אלא בספרי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) או מי שהוסמך על ידה לנהל רישומים לגבי הנכס.

הערכת שמאי

על מנת לקבל משכנתה תתבקשו להמציא שמאות מקרקעין, השמאי בודק את הנכס, מעריך את שוויו ומנפיק מסמך שמהווה בסיס לאישור האשראי ולשיעור המימון הנקבע למשכנתה. הסכום שיאושר בהלוואה יהיה לפי שווי הנכס שקבע השמאי או שווי הנכס הנרכש - הנמוך מבניהם.

לטיפים ולמידע בנושא משכנתה

ביטוח משכנתה

כבטוחה לקבלת ההלוואה, יבקש מכם הבנק בדרך כלל לבטח את עצמכם בביטוח חיים ולבטח את הנכס בביטוח מבנה.

ביטוח חיים נועד לסילוק יתרת ההלוואה במקרה של פטירת אחד הלווים חס וחלילה, וביטוח מבנה כולל גם כיסוי בגין רעידת אדמה ונזקי צנרת, אשר נועד לסילוק יתרת ההלוואה במקרה של נזק לנכס.

הערת אזהרה

תפקידה להגן על הרוכש מפני עסקה נוגדת וכן מעניקה קדימות למי שלטובתו נרשמה ההערה. הערת אזהרה לטובת הקונה נרשמת מכח הסכם הרכישה. איפה נרשמת ההערה? בלשכת רישום המקרקעין (טאבו).


משכון הנכס

אם הזכות שלכם בנכס היא בעלות או חכירה רשומה בטאבו, משכונו נעשה על ידי רישום שטר משכנתה בלשכת רישום המקרקעין.

אם הזכויות הן על פי חוזה (או עם המוכר, או עם רשות מקרקעי ישראל) שעבוד הזכויות בנכס כערובה להלוואה, נוצר בהסכם משכון ונרשם, אצל רשם המשכונות.

התחייבות לרישום משכנתה

אם הזכויות שלכם בנכס הן על פי חוזה, נדרשת גם התחייבות לרישום משכנתה לפיה עם רישום זכויות הבעלות/חכירה בלשכת רישום המקרקעין על שמכם תירשם משכנתה לטובת הבנק. ההתחייבות תינתן על ידי מי שמטפל ברישום הזכויות: בעל הקרקע, המוכר או רשות מקרקעי ישראל, לפי העניין.

רישומה של הערת אזהרה לפני עסקת הנדל"ן מעניקה לכם ולבנק ביטחון במהלך (צילום: ShutterStock)

קיבלתם בעבר הלוואה מהבנק עבור רכישת דירה או נכס מקרקעין ועכשיו אתם מעוניינים לרכוש נכס חדש?

גרירת משכנתה

אם הנכס החדש שרכשתם עונה על דרישות הבנק כנכס המוצע לשעבוד, אינכם חייבים לפרוע את המשכנתה. תוכלו פשוט לבצע "גרירת משכנתה" אל הנכס החדש.

תהליך הגרירה דומה לתהליך קבלת הלוואה בו נדרשת הבדיקה של הבנק. בסיום תהליך הגרירה יבצע הבנק שיעבוד של הנכס החדש שרכשתם, וישחרר את הנכס הקודם מהשעבוד הרשום.

האם ניתן "לגרור משכנתה" אם הדירה או הנכס נמכרו, אך טרם רכשתם דירה או נכס חדשים או אחרים במקומו?

במקרה כזה ניתן לפנות אל הבנק בבקשה לגרירת הלוואה לבטוחת ביניים - ערבות בנקאית. לאחר רכישת הנכס יפנה הלווה אל הבנק לגבי הנכס הנרכש, ואם הבנק ימצא כי הנכס החדש שנרכש עונה על דרישותיו ומתאים לשעבוד כבטוחה להלוואה, הוא יוכל לאשר את גרירת הלוואה אליו ויבטל את הערבות הבנקאית.

לטיפים ולמידע בנושא משכנתה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully