בנק ישראל: הריבית ללא שינוי אך תעלה ל-0.25% עד סוף השנה

ההחלטה על העלאת הריבית עשויה להתקבל באחד מ-3 המועדים הקבועים לכינוס הוועדה המוניטרית שנותרו עד סוף השנה: ב-29 באוגוסט, ב-8 לאוקטובר וב-26 לנובמבר

עמירם ברקת
09/07/2018
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, מאי 2017. ראובן קסטרו
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג(צילום: ראובן קסטרו)

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה להותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.1% - כך הודיע היום (ב') בנק ישראל. יחד עם זאת, הבנק המרכזי שולח איתות חזק כי בכוונתו להעלות את הריבית בנובמבר לראשונה מאז מארס 2015 וכן כי צפויה העלאה נוספת ב-2019.

על-פי התחזית המעודכנת של חטיבת המחקר בבנק לרבעון השני של 2018 (המתפרסמת היום לצד הודעת הריבית), צפויה הריבית לעלות ל-0.25% עד סוף השנה.

ההחלטה על העלאת הריבית עשויה להתקבל באחד מ-3 המועדים הקבועים לכינוס הוועדה המוניטרית שנותרו עד סוף השנה: ב-29 באוגוסט, ב-8 לאוקטובר וב-26 לנובמבר, כשההערכה היא שהבנק יעדיף להמתין למועד האחרון, כלומר לנובמבר.

ברקע להעלאת הריבית מציינים בבנק את העובדה שמדד המחירים לצרכן ב-12 החודשים האחרונים נמצא לראשונה מזה 3 שנים בקרבת תחום היעד (1% עד 3%), וכך גם הציפיות האינפלציוניות לשנה הקרובה. העלייה החדה במחירי הנפט ובמחירי הפירות והירקות תרמו לחזרת ציפיות אינפלציה לתוך תחום היעד. בבנק מציינים גם את היחלשות השקל מול סל המטבעות האפקטיבי בשיעור של כ-2.5% מתחילת השנה, כשיקול שאינו מונע העלאת ריבית.

הבנק חזר בהודעתו על המשפט לפיו "בכוונת הוועדה המוניטרית להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד. בנק ישראל ממשיך לעקוב אחר ההתפתחויות באינפלציה, בכלכלה הריאלית, בשווקים הפיננסיים ובמשק העולמי, והוא יפעל להשגת יעדי המדיניות המוניטרית בהתאם להתפתחויות אלה".

תחזית המחקר לשנה הקרובה צופה רק שתי העלאות ריבית בשנה הקרובה, זאת בניגוד לציפיות בשווקים להאצת העלאות הריבית ל-3 העלאות ואף יותר במהלך השנה הקרובה. מחירי אגרות החוב הממשלתיות והחוזים על הריבית הבין-בנקאית גילמו ציפיות ששער הריבית יעמוד בעוד שנה מהיום על 0.75% עד 1%, תחזית שנתמכה על-ידי כלכלנים בחלק מהבנקים. כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", גם בבנקים הזרים נפוצו הערכות לפיהן צפויה בישראל העלאת ריבית חדה יחסית, ולטענת פעילים בשווקים, הערכות אלה נועדו לשכנע את המשקיעים לחזור ולהשקיע בשקל.

עוד באותו נושא

בקרוב הריבית תעלה: איך זה ישפיע על תשלומי המשכנתא שלכם?

לכתבה המלאה
  • קיבית בנק ישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully