סוף להסדרי הבלעדיות של שופרסל במרכזים מסחריים וקניונים

הרשות להגבלים עסקיים הגיעה לצו מוסכם עם שופרסל, שבמסגרתו תבטל הרשת את ההסדרים בתוך שישה חודשים. בנוסף, שופרסל תשלם קנס בשל הפרת חוק קידום התחרות בענף המזון

  • שופרסל
שני מוזס
שופרסל (צילום: שי מכלוף)

אחרי סופר-פארם מגיע תורה של שופרסל: הרשות להגבלים עסקיים הגיעה לצו מוסכם עם שופרסל, במסגרתו תבטל רשת הקמעונאות את כל הסדרי הבלעדיות במקרקעין להם היא צד. בנוסף, תשלם שופרסל עיצום כספי בסך 8.9 מיליון שקל בגין הפרת חוק קידום התחרות בענף המזון.

להערכת הרשות, ובעקבות בדיקה שביצעה, מהלך זה צפוי להקל על כניסת מתחרים העוסקים בממכר מוצרי מזון (לרבות מאפיות, חנויות לממכר פירות וירקות ומעדניות) לקניונים ומרכזים מסחריים. בנוסף, שופרסל תשלם עיצום כספי מוסכם בגובה של כ-9 מיליון שקלים בגין הפרות של חוק המזון.

במסגרת הצו המוסכם התחייבה שופרסל לבטל בתוך שישה חודשים כ-180 הסדרי בלעדיות בהם התקשרה בנכסי מקרקעין שהיא שוכרת ובהם היא מפעילה את סניפי הרשת, וכן להודיע לבעלי נכסים נוספים במקרקעין שבבעלותה כי היא אינה עומדת על זכותה לבלעדיות בנכסים אלו וכי לא תנקוט הליכים לשם מימוש זכות זו. שופרסל תוכל להיות צד להסדרי בלעדיות עתידיים ביחס ל-25 סניפים חדשים בלבד ולמשך 3 שנים לכל היותר. לאחר מכן, לא תוכל שופרסל להתקשר בהסדרי בלעדיות במקרקעין כלל.

במקביל שופרסל תשלם עיצום כספי מוסכם בגובה של כ-9 מיליון שקל, בגין הפרת הוראות חוק המזון. לפי בדיקת הרשות, שופרסל האריכה 18 הסדרי בלעדיות להם הייתה צד, וזאת בניגוד לחוק המזון, שאוסר על התקשרות בהסדרי בלעדיות במקרקעין או בהארכת הסדרי בלעדיות קיימים, באזורים בהם יש לקמעונאי נוכחות משמעותית של מעל 30% מהחנויות באזור.

הצו מתייחס להסדרי שכירות שמונעים מבעליו של קניון או מרכז מסחרי להשכיר חנויות לעסק המתחרה בשוכר. כך מבטיח השוכר את הגבלת התחרות בסביבתו המסחרית באופן העלול לפגוע בתחרות ובצרכנים.

כזכור, לפני כשנה הגיעה הממונה על הגבלים עסקיים להסכמה על צו מוסכם עם סופר פארם לפיו נדרשה סופר פארם לבטל את כל הסדרי הבלעדיות להם הייתה צד, למעט מספר סניפים חריגים. טרם הסכמה זו, בשנת 2005 קבעה רשות הגבלים עסקיים שהסדר בלעדיות במקרקעין שבין בנק דיסקונט לבין קניון הראל במבשרת ציון מהווה הסדר כובל אסור. אמנם מאז התמעטו הסדרי הבלעדיות במקרקעין, אך שופרסל נמנעה מלבטל בעצמה את הסדרי הבלעדיות להם הייתה צד ועל רקע זה מצאה הממונה לנכון להביא לסיומם של הסדרי הבלעדיות כאמור, ולהטיל על שופרסל עיצום כספי מוסכם בגובה של 9 מיליון שקלים על הפרת חוק המזון.


רוצים לקבל את חדשות העסקים ישירות לסמארטפון? עכשיו גם בטלגרם - הצטרפו כאן

עוד באותו נושא

שופרסל: הכנסות של 3.2 מיליארד ש'; גידול של 9.1% מאשתקד

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully