וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קנס של 5.2 מיליון שקל יוטל על חברת טלמרקטינג שעקצה קשישים

12.9.2018 / 17:00

במסגרת המאבק בהטעיית צרכנים ע"י שיווק טלפוני, הודיעה רשות הגנת הצרכן על כוונתה להטיל עיצום כספי על חברת ביג סייל בגין "שימוש בשיטות מכירה נבזיות". עם זאת, לחברה אין הפרות קודמות ולכן הקנס הופחת ב-20%. החברה תוכל לטעון נגד הקנס תוך 45 יום

שירות לקוחות. ShutterStock
שירות לקוחות/ShutterStock

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה הערב (רביעי) על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 5,261,600 שקלים על חברת ביג סייל - חברה לשיווק ישיר יהונתן בע"מ. על פי הודעת הרשות, החברה "נקטה בתהליך השיווק והמכירה בפעולות של הטעייה ובהשפעה בלתי הוגנת כלפי הצרכנים וביניהם קשישים".

הרשות דיווחה היום כי כוונת החיוב נשלחה למנכ"ל החברה. ברשות מסבירים כי המהלך הוא חלק ממאבק כולל נגד חברות הטלמרקטינג, המטעות בעיקר את אוכלוסיית הקשישים. מהרשות נמסר כי "מדובר בכוונת חיוב גבוהה, המדגישה את חומרת ההפרות שנעשו על ידי החברה". עם זאת, מציינים ברשות כי לחברה אין הפרות קודמות ולכן העיצום הכספי הופחת ב-20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (במקור הסכום היה 6,577,000 שקלים).

ברשות להגנת הצרכן מדגישים כי לחברה קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן לטעון הן נגד הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין סכומו - וזאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.

"שיחות המכירה התבססו על הצגת מצגי שווא"

החקירה החלה בעקבות עבודת מודיעין ותלונות שהתקבלו מצרכנים. מהחקירה עלה כי החברה פנתה למספר רב של צרכנים באמצעות שיחות טלפון יזומות (טלמרקטינג) על מנת לבצע עסקאות מכר מרחוק. במהלך השיחות הציעה לצרכנים הצעות לקניית מוצרים שונים, כגון תכשיטי זהב ויהלומים, בשמים, כלי איפור, מכשירי חשמל קטנים וכלי מיטה.

על פי הרשות, "שיחות המכירה התבססו על הצגת מצגי שווא מטעים שונים ומגוונים, במטרה להיקשר עמם בעסקה. במקרים רבים טענו נציגי החברה כי לצרכן קיים חוב כאשר רכש בעבר מהחברה וטרם פרע את חובו, בפועל צרכנים אלו כלל לא היו בעלי חוב לחברה, וברוב המקרים לא רכשו מהחברה בעבר".

עוד אומרים ברשות כי "במקרים אחרים טענו נציגי החברה כי מזה שנה או שנתיים הצרכן נהנה ללא תשלום ממעמד של "חבר מועדון", ועל פי כללי המועדון, לכאורה, עליו לשלם עתה דמי חבר למשך זמן נוסף (המגולם בקניית מוצר). בפועל, כל לקוחות החברה היו שייכים למועדון חברות זה והחברה לא גבתה תשלום בעבור שיוך למועדון".

עוד הוסיפו ברשות להגנת הצרכן כי החברה ביצעה השפעה בלתי הוגנת על הצרכנים על מנת להיקשר איתם בעסקה - כאשר נאמר לצרכנים כי צברו נקודות זכות בחברה או בחברת האשראי, ויש באפשרותם לממש נקודות אלו בקבלת מתנה ללא תשלום, או בעלות משלוח בלבד. "כחלק משיטות ההשפעה הפסולות בהן נקטה החברה", אומרים ברשות, "נהגו נציגיה לבצע פניות חוזרות ונשנות לצרכנים, ובקשות הצרכנים לחדול מההתקשרויות לא נענו".

"שיטות נבזיות על מנת להטעות צרכנים"

"הטלת העיצום הוא עוד צעד במלחמה של הרשות בתופעה של חברות הטלמרקטיג הפוגעות בעיקר בצרכנים קשישים"

ברשות להגנת הצרכן וסחר הוגן מציינים עוד כי "החברה לא נשמעה להבהרות הצרכנים, לפיהם אינם בעלי חוב לחברה וכי מעולם לא היו חברי מועדון אצלה, ואף הגדילה לעשות ונציגיה הילכו אימים על הצרכנים, רבים מהם קשישים, באמרם כי החברה תפעל בכל כוחה על מנת לגבות מהם את החוב לכאורה, אשר כלל לא היה קיים".

עוד מציינים ברשות כי "כאשר מסרו הצרכנים את פרטי האשראי על מנת לסלק את חובם לכאורה, או לקבל מתנות כהבטחת החברה בעלות משלוח בלבד, או לצורך זיהוי למימוש הנקודות שצברו לכאורה, נטלה החברה חירות לעצמה לעשות בכרטיס האשראי ככל שעולה על רוחה - וחייבה את הצרכנים ללא קבלת הסכמתם המפורשת, וסיפקה את המוצרים לביתם ללא הסכמתם המפורשת, וכך צרכנים רבים ידעו על עצם הרכישה רק לאחר שקיבלו את המוצרים לביתם".

ענת בן עזרא דוקן, סמנכ"לית אסדרה ומנהל ומ"מ ראש אגף חקירות ומודיעין ברשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, מסרה כי "הטלת העיצום הוא עוד צעד במלחמה של הרשות בתופעה של חברות הטלמרקטיג הפוגעות בעיקר בצרכנים קשישים. הרשות פועלת במישורים רבים בתחום ובכלל זה ענישה ביד קשה, חקיקת חוקים שיגבילו את יכולת הפעולה של החברות ועוד. מדובר בחברה המשתמשת בשיטות נבזיות על מנת להטעות את הצרכנים תוך ניצול תמימותם וחולשתם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully