צרכנות

סופר פארם נכנסת לתחום המזון בשותפות עם קוקה קולה ישראל

הרשת תשקיע במיזם משלוחי המזון ברינג-ברינג ( BringBring ) מיליוני שקלים עם אופציה להגיע לאחזקה של עד 25%, לצד החברה המרכזית שמחזיקה גם היא בשיעור אחזקות זהה

שני מוזס
14/10/2018
סופר פארם. צילום:תמר מצפי, גלובס
סופר פארם(צילום: גלובס, צילום:תמר מצפי)

סופר-פארם נכנסת לראשונה לתחום המזון - חודש לפני ששופרסל תשיק מחדש את רשת ניו פארם. ל"גלובס" נודע כי הרשת השקיעה במיזם ברינג-ברינג (BringBring) המציע משלוח מזון תוך ארבע שעות וללא תשלום מסופרמרקטים פרטיים בו שותפה קוקה קולה ישראל (החברה המרכזית). הרשת העמידה בשלב הראשון מימון של מיליוני שקלים עם אופציה להגיע לאחזקה של 25% - בשיעור זהה לזה של החברה המרכזית.

ברינג-ברינג הוא מיזם מקוון המבטיח להביא משלוחים מהסופרמרקט לצרכן בחינם בתוך ארבע שעות בלבד, באמצעות משלוח מסופרמרקטים פרטיים שכונתיים. המיזם מנסה למנף את הצמיחה היחסית בשוק הקמעונאים הפרטיים והשכונתיים, ולהתחרות מול אתרי האונליין של רשתות המזון, בהזמנות של מעל 200 שקל.

סופר-פארם מתעניינת במיזם המזון לאחר שסימנה לעצמה להכנס לתחום, המהווה הוצאה משמעותית ביותר בכרטיס האשראי - זירה שעד היום היא לא הייתה חלק ממנה. לכך נוספה העובדה כי התחרות בזירת קמעונאות מוצרי הצריכה התחממה עוד יותר לאחר ששופרסל רכשה את רשת ניו פארם, המתחרה בסופר-פארם.

סופר-פארם, בניהולו של ניצן לביא, מפעילה כיום את לייף סטייל, מועדון לקוחות מבוסס כרטיס אשראי, המונה כ-600 אלף כרטיסים. בשנים האחרונות רפורמת שטרום שינתה את המציאות בתחום כרטיסי האשראי, והביאה את שחקניות המזון הגדולות כמו שופרסל, ויקטורי, רמי לוי ואחרות, לטפח מועדון כרטיסי אשראי חוץ בנקאי וליהנות מהעמלות, כשבשנה האחרונה הן אף הקימו פעילות משותפת עם חברות האשראי, מה שמאפשר להן גם להגדיל את הרווחים עבורן.

עוד באותו נושא

פחיות ובקבוקים משפחתיים של קוקה קולה יתייקרו ב-2%-3%

לכתבה המלאה
רכישות בסופר פארם(צילום: גלובס)

איך מתמודדים בהצלחה עם אתגרי גיוס כוח אדם איכותי?

כעת סופר-פארם מבקשת לנגוס בעוגה הזו. בשיחה עם "גלובס" אומר ניצן לביא, מנכ"ל סופר-פארם: "במשך שנים חיפשנו שותף מזון במטרה להשלים ללקוח את היצע ההטבות בלייף סטייל ולהגדיל את השימושים בכרטיס. אולם רשתות המזון שכאמור מחזיקות גם במועדון אשראי משלהן, ומשווקות בעצמן גם סל פארם, הקשו עליה למצוא שחקנית שאינה מתחרה ישירה שלה. כך, ברינג ברינג למעשה פתחה עבור סופר-פארם את הדלת הזו.

לדברי לביא, "זהו אתגר מאוד גדול. ברור לנו שאנחנו לא קמעונאי מזון וגם אין לנו שום כוונה, בעתיד הנראה לעין, להיות שחקן מזון עם רשת פיזית של מזון בסופר - כשרשת מגה עמדה למכירה אפילו לא הסתכלנו על זה". אבל, אז הגיעה הזדמנות מבחינתו, להשקעה בשחקנית שאינה מתחרה ישירה, ונמצאת בתחילת דרכה. "ברינג ברינג הגיעה אלינו לשולחן כאיזושהי אלטרנטיבה, והתייחסנו אליה כמו אל סטארט-אפ ייחודי מאוד. כמו בכל סטארט-אפ יש לו רעיון שעונה על צורך ברמה פורצת דרך, אך מאידך יש לו גם רמת סיכון כזו או אחרת שהוא יצליח או לא יצליח. מבחינת סופר-פארם, הפוטנציאל בטווח הארוך הוא בראש ובראשונה בהצעה ללקוחות מועדון לייף סטייל. אנחנו מחפשים פתרונות שיעזרו להצטיין בישורת האחרונה, וזה אחד מהם".

אחד האתגרים המהותיים היום עבור קמעונאיות שפועלות באונליין, הוא מה שמכונה ה-Last mile, או בעברית המייל האחרון, או הקילומטר האחרון. הביטוי מתייחס לשלב האחרון בשרשרת ההפצה של משלוחי האונליין, בו הקמעונאית נדרשת להביא את המשלוח עד לבית של הצרכן הסופי בפרק זמן קצר ככל האפשר. זה השלב בשרשרת ההפצה שמאתגר את כל הקמעונאיות, ובייחוד כשמדובר במזון טרי שצריך להישמר בקירור ולהגיע לנקודות מרוחקות בתוך פרק זמן קצר שיתאים ללקוח.

היום קמעונאיות בארץ ובעולם מודות שהן מפסידות כסף על המשלוחים באונליין גם כשהצרכנים נדרשים לשלם עליהם. נכון לעכשיו ברינג ברינג, כמו גם שחקניות מקוונות אחרות, פועלת באזורים מוגבלים. אבל במידה שתידרש להרחיב את הפעילות - איך היא תוכל להמשיך לספק משלוחים בחינם בתוך ארבע שעות ולהישאר רווחית?

"אלה שאלות מאתגרות מאוד שאני לא בטוח שיש לי את כל התשובות הטובות אליהן כרגע. לבעלי ברינג ברינג וליזמים יש פתרונות יחודיים מאוד, והם מהווים יתרון גדול מאוד שעוד אין בשוק.

"המודל הזה מייצר שותפות ושילוב של משאבים וכוחות ויכולות לשחקנים קטנים, ויכולת לתת מענה מהיר בצורה מאוד טובה שאין כיום בשוק - משלוח תוך ארבע שעות. מכל הבדיקות שעשינו עד עכשיו - זה עובד. להגיד שבהיקפים מאוד גדולים זה יצליח, ולא יהיו לו אתגרים משמעותיים מאוד על המודל? זו שאלה שאין לי עליה תשובה היום. אני מאוד מקווה ומאמין שזה יצליח, ואנחנו נעשה את הכל על מנת שזה יקרה".

כיום, בסופר פארם לצד מוצרי הטואלטיקה והקוסמטיקה, נמכרים מוצרי מזון יבשים כמו דגני בוקר או שימורי טונה, אך היא אינה מציעה מכירה של מוצרי מזון טריים. לביא מסמן מטרה ברורה: חיבור בין המזון למועדון האשראי של הרשת. "אנחנו רוצים להציע ללקוחות של סופר פארם, ובפרט ללקוחות לייף סטייל, להשלים את הקניות שלהם למוצרי מזון טריים, באיכות טובה ובמהירות".

מה הם האזורים שבו המיזם פועל?

"עדיין אין מענה בכל הארץ. אנחנו מאמינים ברמת שירותיות שתכסה אזור אחרי אזור, ולא מיד ברמה הארצית כמו שמצפים מסופר-פארם. מבחינת הסופר הבינוני שחובר אליהם יש יתרון אדיר - את הקניות המקוונות הוא לא ידע לתת בעצמו, והוא לא יהיה שחקן בזירה הזו. ברינג ברינג מביא הכנסה נוספת מהאוקיינוס הגדול הזה שהוא לא יודע לשחות בו - הוא נותן מענה שונה מאשר רמי לוי או יינות ביתן, ומציע יתרון אדיר עם היקפי מכירה משמעותיים, בדגש על ימי רביעי-שישי עם מענה עד הבית ב-4 שעות.

סופר-פארם שבשליטת ליאון קופלר, זכורה כמי שהמתינה מספר שנים לפני עלייתה לאוויר עם פעילות מכירה באונליין, על אף שהחזיקה בתשתיות מוכנות, בין היתר בשל החשש מנגיסה במכירות בחנויות הפיזיות. הרשת, ידועה בחוויית הקנייה האטרקטיבית שלה: צרכנים נכנסים לסניף בין היתר כדי לרכוש תרופות, אבל בדרך לקופה מתפתים לרכוש לא מעט מוצרים נוספים, בעיקר כאלה שלא היו בתכנון, מה שמכונה בענף קנייה אימפולסיבית, בניגוד לקנייה מתוכננת. אלא שאת החוויה הזו בדיוק, מתקשים בכל העולם לייצר באונליין.

כך או כך, נראה כי ההיסוס של סופר פארם בכניסה לאונליין התפוגג, וכעת היא מבצעת עוד פעולות שמטרתן להתחמש מול הקמעונאית הישראלית ששולטת כיום במכירות האונליין בתחום - שופרסל שמכירות האונליין שלה מהוות כבר קרוב ל-14% מהמחזור שלה. בחודש הבא צפויה שופרסל להשיק מחדש את רשת ניו פארם תחת השם BE, ובסופר-פארם, באופן טבעי מבקשים להתחמש

לפי הערכות בענף, שוק המסחר המקוון בתחום מוצרי המזון והצריכה מגיע להיקף שנתי של למעלה מ-2 מיליארד שקל, והוא נשלט על ידי שופרסל אונליין, שמוכרת בקצב של כ-1.5 מיליארד שקל בשנה. עם עלייתה לאוויר, הכריזה ברינג ברינג כי היא "מכוונת להיות מספר שתיים חזק".

לדברי לביא, היקפי הפעילות באונליין בסופר-פארם עדיין נמוכים ובאחוזים בודדים שכן היא טרם ביצעה השקה רשמית, אך הכוח שלה הוא בכך שהיא מצליחה להביא גם את לקוחות האונליין לאיסוף מהסניפים, בתשלום. לדבריו 40% מהקניות באונליין מתבצעות בשיטה של איסוף בתוך 3 שעות מהסניף.

באחרונה נחשף ב"גלובס" כי סופר-פארם חברה גם לסטארטאפ קומונסנס רובוטיקס, רובוטים חכמים שאמורים לאפשר לה בעתיד להציע ללקוחותיה משלוח בתוך שעה, כשבימים אלה יחל המרכז הראשון של הסטארט אפ להפעיל פיילוט מהמרכז הלוגסיטי הראשון בחולון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully