וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: המעו"ף איבד 2.1% בעקבות הפיחות בשקל ביום שישי

אילן מוסנאים

8.12.2002 / 17:22

מחזור המסחר נמוך - 134 מיליון שקל; ירידות של עד 2.2% הקפיצו התשואות בשחרים הארוכים ל-11.4%

הבורסה של תל אביב סיימה את המסחר בירידות של יותר מ-2% במדדים המובילים. הירידות נרשמו על רקע הפיחות בשיעור של כ-1% בשער השקל מול הדולר ביום שישי, ולמרות העליות שנעלו את שבוע המסחר בוול סטריט.

מדד המעו"ף סיים את המסחר בירידה של 2.1% לרמה של 360.7 נקודות ומדד תל אביב 100 ירד ב-2.4% לרמה של 353.1 נקודות. התל-טק נסגר בירידה של 3.2%. מחזור המסחר היה נמוך והסתכם בכ-134 מיליון שקל.

הגורם המרכזי בשוק היום היה הדולר, שהמשיך את מגמת ההתחזקות שנרשמה בו ביום שישי. המטבע האמריקאי סיים את המסחר במסגרת האופציות ברמה של 4.71 שקלים - גבוה בכ-0.25% לעומת היציג מיום שישי. ביום שישי התחזק הדולר בכ-1% לרמה של 4.698 שקלים.

התחזקות הדולר לא השאירה סיכוי לאפיק השקלי, ושלחה את השחרים לירידות שערים שהגיעו עד לרמה של 2.2% בטווחים הארוכים ואת התשואות לרמה של 11.4%. מנגד, המק"מים המשיכו לרכז עניין רב וסיימו את המסחר במגמה חיובית.

פעילים בשוק ההון ציינו כי גם הפיגוע הבוקר באזור מוצב יקינטון העיב על המסחר. כוח צה"ל עלה הבוקר על מטען סמוך למוצב יקינטון שבצפון. שני חיילים נפצעו, אחד מהם באורח קשה.

מניית טבע ריכזה היום את המחזור הגבוה בבורסה - 13 מיליון שקל, וירדה ב-0.9%. החברה הפתיעה בסוף השבוע את המשקיעים והקדימה את ביצוע הספליט במנייתה (שהיה אמור להתבצע ביום שלישי הקרוב), ליום שישי.

המנהל הפיננסי של טבע, דן זיסקינד, הפריך את השמועות שנפוצו ביום חמישי בנאסד"ק (ואשר הפילו את המניה בכ-2% באותו יום), לפיהן 3 חולים שטופלו בתרופה של טבע, המיועדת לטיפול בפרקינסון, נפטרו. זיסקינד מסר כי המאמר שעורר את השמועות ביום חמישי עסק בחולים שהשתמשו בתרופה של חברת אלי לילי, וכי התרופה של טבע הושקה רק באחרונה ולא הגיעה עדיין לשווקים.

מניית דיסקונט ירדה ב-2.9% ומניית הבינלאומי 5 ירדה ב-2.6%. נראה שהשוק קיבל באופן שלילי את הידיעה הבוקר בעיתון "מעריב" לפיה החשב הכללי באוצר, ניר גלעד, מגבש תוכנית חדשה למיזוג שני הבנקים באמצעות החלפת מניות בין הממשלה (בדיסקונט) למשפחת ספרא (בבינלאומי).

"מעריב" מדווח כי תוכנית החלפת המניות עלתה על רקע היעדר קונים לבנק דיסקונט, וכי הכוונה היא לצרף בעתיד למיזוג גם את בנק המזרחי ואת בנק אגוד , כדי ליצור גוש בנקאי שלישי שיתחרה בשני הבנקים הגדולים. התוכנית מותנית באישורו של נגיד בנק ישראל, דוד קליין.

מניית אגיס עלתה ב-1.4% במחזור של 7 מיליון שקל. החברה הודיעה היום כי קיבלה אישור FDA לשיווק מיידי של תרופה טופיקלית לטיפול בזיהומי עור. התרופה אמורה להתחרות בתרופה עם מחזור מכירות שנתי של כ-70 מיליון דולר, ובאגיס ממתינים לאישור ה-FDA לשיווק התרופה כתחליף גנרי לתרופה המקורית.

קבוצת אי.די.בי נסחרה במגמה שלילית כאשר אי.די.בי אחזקות רשמה ירידה של 3.3% ואי.דיבי פיתוח ירדה ב-2.8%. מניית כלל תעשיות רשמה ירידה של 2.5% ודסק"ש רשמה אף היא ירידה, של 2.3%.

מניית כור איבדה 6.5% ומבני תעשייה ירדה ב-1.6%. שתי המניות התממשו היום לאחר שבשבועות האחרונים רשמו עליות חדות כחלק מהמאבק בבורסה לקראת קביעת מדד המעו"ף ב-15 לדצמבר.

מניית שופרסל ירדה ב-2.4%. המניה זכתה הבוקר להמלצה שלילית מבנק הפועלים. האנליסטית רחלי גרשון מותירה למניה המלצת "החזק" ומפחיתה לה את מחיר היעד מ-13.5 ל-11 שקל - מחיר הגבוה בכ-11% ממחירה של המניה בבורסה.

בבנק הפועלים מעריכים כי המצב הכלכלי הקשה, שפגע בכוח הקנייה של הצרכן, לצד המצב הביטחוני הרעוע, ימשיכו להעיב בתקופה הקרובה על התוצאות הכספיות של רשתות השיווק. בסיכום שנת 2002 צפויה שופרסל להציג יציבות בהכנסות ברמה של כ-6.9 מיליארד שקל, וירידה של כ-37% ברווח השנתי לכ-129 מיליון שקל. הרווח החזוי לרבעון הרביעי הוא 24 מיליון שקל - 56% פחות מהרווח ברבעון המקביל.

ירידות חדות יותר רשמו מניות הרשת המתחרה: רבוע כחול ורבוע נכסים , שסיימו את המסחר הערב תוך שהן משילות כ-4.9% ו-4.6% בהתאמה.

מניית אומניטק זינקה בכ-33% במחזור נמוך של כ-6,500 שקל. זאת, לאחר שהחברה האם תים העלתה בכ-42% את המחיר בהצעת הרכש למחיקת מניות אומניטק מהמסחר בתל אביב. מחיר היעד החדש הוא 3.4 שקלים, והמועד לקבלת ההצעה נדחה ל-12 בדצמבר 2002.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully