סוף עידן: בנק ישראל יפסיק לרכוש מט"ח לקיזוז השפעת הגז

הוועדה המוניטרית החליטה לסיים החל מ-2019 את התוכנית שנועדה לקזז את השפעת מכירת הגז על המטבע. הסיבה: הקרן לאזרחי ישראל מתוכננת לקום בשנת 2019, ועל פי ההערכות העדכניות צפויה להתחיל להשקיע כספים בחו"ל בשנת 2020

גיא בן סימון
12/11/2018
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, מאי 2017. ראובן קסטרו
קרנית פלוג(צילום: ראובן קסטרו)

בנק ישראל הודיע היום (ב') על הפסקת תוכנית הרכישות מט"ח שנועדה לקזז את ההשפעה של הפקת הגז על שער החליפין. המהלך מגיע במקביל לסיום כהונתה של הנגידה קרנית פלוג.

בשנת 2013 בנק ישראל רכש במסגרת תוכנית זו 2.1 מיליארד שקל; בשנת 2014 רכש הבנק 3.5 מיליארד שקל; בשנת 2015 רכש הבנק 3.1 מיליארד שקל; ובשנתיים האחרונות בנק ישראל רכש 1.5 מיליארד דולר בכל אחת מהשנים (2016-2017). יתר הרכישות שנועדו למתן את התחזקות השקל בכל אחת מהשנתיים האחרונות נאמדו ב-7-6 מיליארד שקל.

כידוע, החל מאוגוסט 2009 בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח ורוכש דולרים בשוק על מנת למתן את ייסוף השקל כדי לעזור ליצואנים שכן ייסוף השקל פוגע ברווחיותם. החל ממאי 2013 בנק ישראל החל לרכוש מט"ח גם במסגרת תוכנית שנועדה למתן את השפעתה של הפקת הגז על החשבון השוטף. באותה העת הוועדה ציינה כי התוכנית תיבחן מחדש עם הקמת קרן העושר (הקרן לאזרחי ישראל), שהייתה צפויה אז להתחיל לפעול במהלך 2018.

כעת, בנק ישראל מעדכן כי הקרן לאזרחי ישראל מתוכננת לקום בשנת 2019, ועל פי ההערכות העדכניות צפויה להתחיל להשקיע כספים בחו"ל בשנת 2020. לאור זאת, הוועדה המוניטרית החליטה לסיים החל מ-2019 את התוכנית, ולא לרכוש מט"ח בסכום שנקבע מראש.

בהודעת הבנק נכתב, כי "הוועדה מדגישה, שפעולות בשוק מט"ח הן חלק חשוב מארגז הכלים המוניטריים שבידי בנק ישראל, ולכן הבנק ימשיך לפעול בשוק המט"ח במקרה של תנודות חריגות בשער החליפין, אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים, או כאשר שוק מט"ח אינו מתפקד כיאות".​

נזכיר כי מוקדם יותר השנה בבנק ישראל פרסמו מחקר לפיו כלל הרכישות שביצע הבנק החלישו את השקל בכ-3%-2%, ואילו בתקופות אינטנסיביות יותר הגיעה ההשפעה ל-6%-4%.

עוד באותו נושא

הוועדה למינוי בכירים אישרה את מועמדותו של נגיד בנק ישראל

לכתבה המלאה
  • בנק ישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully