בזמן שהמתחרות צמחו, טיב טעם התכווצה

טבי טעם מציגה ביצועי חסר ביחס למתחרות בשנה החולפת גם שלוש שנים אחורה מניית טיב טעם בולטת בחולשתה, עם שחיקה של כ-30% בערכה, לעומת זינוק של 130% שמציגה בתקופה זו מובילת השוק שופרסל, קפיצה של כ-70% שרשמה מניית ויקטורי וטיפוס של כ-20% במניית רמי לוי

אביב לוי
21/01/2019
סניף טיב טעם. שי מכלוף
טיב טעם(צילום: שי מכלוף)

רשת טיב טעם , המעסיקה כ-1,700 עובדים, כוללת יותר מ-40 חנויות סופרמרקטים הכוללות גם את כמה חנויות של רשת עדן טבע ורשת דומו, וכן היא עוסקת בייצור, ייבוא ושיווק מוצרי מזון.

מנייתה, המשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-215 מיליון שקל, מציגה ביצועי חסר ביחס למתחרות בשנה החולפת, בה נחלשה כמעט ב-20%, לעומת עליות של כ-10%-12% שמציגות מניות שופרסל ו-ויקטורי, ויציבות שרשמה בשנה זו מניית רמי לוי.

גם שלוש שנים אחורה מניית טיב טעם בולטת בחולשתה, עם שחיקה של כ-30% בערכה, לעומת זינוק של 130% שמציגה בתקופה זו מובילת השוק שופרסל, קפיצה של כ-70% שרשמה מניית ויקטורי וטיפוס של כ-20% במניית רמי לוי.

עוד באותו נושא

מנכ"ל טיב טעם עדי כהן הוצא ל"חופשה מיידית"

לכתבה המלאה
מניית טיב טעם(צילום: גלובס)

בסיכום המחצית הראשונה של 2018 הכנסותיה של טיב טעם נחלשו בכ-3% ל-697 מיליון שקל. הרווח הנקי שלה נשחק ב-12% ל-4.5 מיליון שקל.

למרות השחיקה במכירות, טיב טעם הצליחה לשפר את הרווח הגולמי שלה לתקופה זו, אולם הוצאותיה גדלו והשפיעו לשלילה על השורה התפעולית, זאת נוסף להוצאה חד-פעמית של כ-1.5 מיליון שקל שנרשמה בגין סגירת סניפים ועלייה בהוצאות המימון שהושפעו בעיקר משינויי מט"ח.

כמגמה, 2018 החולפת הייתה שנה חיובית לרשתות קמעונות המזון בישראל, שנהנו משוק שחזר לצמוח ומעליית מחירים רוחבית, שאף הוגדרה על-ידי חלק מהפעילים בשוק כשנה של שינוי כיוון. ואולם בדוחות הכספיים האחרונים של טיב טעם הרשת דיווחה על צמצום של כ-20% משטחי המסחר שלה (כ-9,500 מ"ר), וזאת בשל סגירת 5 סניפי רשת עדן טבע ו-2 סניפי טיב טעם.

בפילוח פעילותה של טיב טעם למגזרים נרשמה ירידה במכירות פעילות הקמעונות שלה, שהיא פעילותה המרכזית, וזאת בשל צמצום סניפי עדן טבע. כן נרשמה ירידה במכירות מגזר ייצור, ייבוא ושיווק מוצרי מזון, בעיקר בשל צמצום מכירות בתוך הקבוצה.

סגירת סניפי עדן טבע הובילו גם לירידה ברווח הגולמי של מגזר הקמעונות, אולם הרווח הגולמי בפעילות הייצור, ייבוא ושיווק מוצרי מזון עלה תוך שיפור שיעורו מהמכירות, וזאת לפי טיב טעם בעיקר בזכות "יישום התכנית העסקית לשיפור תוצאות המגזר ושינוי בתמהיל המוצרים".

עדי כהן (47) מכהן כמנכ"ל טיב טעם מחודש מאי שנת 2012 והוא מעניק לחברה שירותי מנכ"ל דרך חברת הארגז הפרטית, באמצעותה מחזיק שלום במניות השליטה בטיב טעם. תמורת שירותי הניהול משלמת טיב טעם לחברת הארגז 120 אלף שקל לחודש עבור שירותי מנכ"ל ו-80 אלף שקל לחודש עבור יתר שירותי הניהול, וב-2017 סך עלות התגמולים ששילמה לארגז הצטברה ל-4.5 מיליון שקל.

  • טיב טעם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully